kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS Türkçe Konuları 2019 (Lisans)

Türkçe 2019 lisans KPSS konuları nelerdir, türkçe dersinden KPSS’de kaç soru gelmektedir, KPSS lisans sınavına kimler başvurabilir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

Türkçe 2019 lisans KPSS konuları nelerdir, türkçe dersinden KPSS’de kaç soru gelmektedir, KPSS lisans sınavına kimler başvurabilir, KPSS’nin türkçe kısmından kimler sorumludur, KPSS hangi kısımlardan oluşmaktadır, türkçe KPSS’nin hangi kısmında çıkmaktadır, KPSS içindeki türkçe konuları hangi puan türlerine etki etmektedir gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık. Bu soruların cevapları ile 2019 KPSS lisans içindeki türkçe dersi sorularına ait konu başlıkları yazımızın içindedir. KPSS

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kamu personeli olmak için bir öğrenim kurumundan mezun olan herhangi bir bireyin başvurabildiği, kamu personeli alımlarına başvuru yapabilmeyi sağlayacak puan türlerini almaya yarayan bir sınavdır. KPSS’nin 4 biçimi bulunmaktadır. Bunlar lisans KPSS, önlisans KPSS, ortaöğretim KPSS ve engelli bireylerin başvurabildiği EKPSS olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu sınavları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) düzenlemektedir.

KPSS en temelde 2 kısımdan oluşmaktadır, Genel Kültür (GK)ve Genel Yetenek (GY). Bu sınavlardan ibaret olan KPSS’ler iki (2) yılda bir düzenlenmektedir. Fakat KPSS lisans yani herhangi bir lisans programından mezun olan adayların girebildiği KPSS türü her sene düzenlenmektedir. Bunun nedeni hem İktisadi ve İdari Bilimler (İİBF), Siyasal Bilgiler Fakülteleri (SBF) gibi hem de Eğitim Fakültesi gibi fakültelerden mezun olanların girdiği alan bilgisi sınavıdır. Alan bilgisi olan KPSS her yıl düzenlenmektedir.

Biz sizler için bu sınavlarda çıkan konuları görmeniz açısından ders konuları yazıları yazmaya devam ediyoruz.

KPSS LİSANS TÜRKÇE KONULARI 2019

KPSS’lerde yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı kısımlar bulunmaktadır. GK, GY, eğitim bilimleri, alan bilgisi (eğitim fakültesi branşlarına göre veya İİBF – SBF içindeki bölümlerin ayrımına göre hazırlanan sorulardan oluşmaktadır) olarak ayrılan bu kısımlar kendi içlerinde de farklı ders ve konulardan oluşmaktadır.

KPSS türkçe konuları genel yetenek testi içinde çıkmaktadır.60 sorudan oluşan bu testin 30 sorusunu türkçe dersinden gelen sorular oluşturmaktadır. DGS veya YKS modellerinden farklı olarak özellikle GK GY testleri her puan türüne etki etmektedir (alan bilgisi ile oluşturulan puan türlerinden tutun da en temel puan türü olan P3 puanına kadar). Bu yüzden türkçe sorularından sınava giren belli bir kesim değil herkes sorumludur.

Puan türleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu konuda yazdığımız KPSS PUAN TÜRLERİ yazımıza göz atabilirsiniz.

2 yılda bir düzenlenen diğer sınavlar genelde çift yıllarda düzenlenmektedir. 2019 yılında ise lisans mezunlarının girebildiği KPSS olacaktır. 2019 yılında lisans mezunlarının başvuracağı KPSS içindeki türkçe konuları listesi aşağıdadır.

KPSS, merkezi atamalar, sınav konuları, puan türleri,mülakatlar ve bunlar gibi tüm konularda tecrübe sahibi üyelerin ve yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TÜRKÇE KONULARI

Sözcükte ve Söz Öbeklerinde Anlam

Cümlede Anlam

Paragraf Yorumu

Paragrafta Yapı

Ses Bilgisi

Yazım Kuralları

Noktalama İşaretleri

Sözcükte Yapı

Dil Bilgisi

Sözcük Türleri

Ø İsim (Ad)

Ø Zamir (Adıl)

Ø Sıfat (Önad)

Ø Zarf (Belirteç)

Ø Edat (İlgeç)

Ø Bağlaç

Ø Ünlem

Ø Fiil (Eylem)

Fiilimsi

Fiil Çatısı

Cümlenin Ögeleri

Cümle Yapısı

Anlatım Bozukluğu

Sözel Mantık

*Yukarıda bahsedilen bilgiler ve ders konuları listesi ÖSYM kılavuzları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı ve sınavlara hazırlık kaynaklarından derlenerek oluşturulmuştur. Yapılacak değişikliklerde adı geçen resmi kurum ve kuruluşların duyurduğu bilgiler esas alınacaktır. Lütfen zaman zaman bu resmi kurumların internet siteleriniz ziyaret ediniz.

Yorumlar

  1. Hicran asya Avatar Hicran asya dedi ki:

    Gelir uzmanlığı için YDS şartı var mı ?