Taban Puanları

Maden Mühendisliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Maden mühendisliği başarı sıralamaları 2019 yılında kaç binlere gelmiştir, maden mühendisliği taban puanları 2019 için nasıl olacaktır, maden mühendisliği hangi puan türünden tercih edilebilir, maden mühendisliği puanları içinde yer alan en büyük ve en küçük taban puanlar kaçtır, maden mühendisliği sıralama sayıları açıklandı mı, hangi tarihlerde açıklanacak gibi soruların cevaplarını sizin için derlemeye çalıştık.

Üniversite hayalini hemen hemen her genç kişi kurmaktadır, sadece gençler demek de doğru olmaz, üniversite mezunu olmak birçok kişinin hayallerinden biridir diyebiliriz. Bu hayale ulaşmak için bireylerin aşması gereken sınavlar bulunmaktadır ve bunlardan biri de yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) adı verilen, ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavıdır. Bu sınava başvuru yapabilmek için herhangi bir lise mezunu olmak gerekmektedir.

Sınava başvurmak için ortaöğretim kurumu/lise mezunu olmak gerektiği gibi bu sınav aracılığıyla bir bölüme yerleşmek için de bazı şartlar gerekmektedir ve bunlardan muhtemelen adaylar için en önemlisi tercih edilecek bölüme yetecek kadar puan almaktır. Bu yetecek puan diye tabir ettiğimiz puanların kaç puanlar olduğuna dair fikir vermesi için bizler sizlere bölümlerin taban puanları ve başarı sıralamaları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

MADEN MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Maden mühendisliği bölümü için belirttiğimiz 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları listelerinin oluşum sürecine değinecek olursak, her yıl yapılan yerleştirmeler sonrasında ortaya üniversitelerin bölümlerinin taban puan ve başarı sıralamaları verileri çıkmaktadır. Bu puanlar bir sonraki yılda yapılacak olan tercihlere yol göstermesi, fikir vermesi amacıyla tercih kılavuzlarına konulmaktadır. 2019 maden mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları verileri de 2018 yerleştirmeleri üzerinden derlenmiştir.

Maden mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için adayların SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir. Bu yeterli puan aralığını ise en küçük ve en büyük taban puanlara bakılarak söylemek gerekirse, maden mühendisliğine yerleşmiş en küçük ve bilinen puana sahip aday 248,17132 puan ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya yerleşmiştir. En büyük taban puan ile yerleşen aday ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) (İngilizce) 357,72518 puan ile yerleşmiştir. 2019 YKS’de sayısal puan türünden bu iki puan arasında alan bir aday maden mühendisliği bölümüne yerleşebilir demek yanlış olmayacaktır.

Maden mühendisliği başarı sıralamaları verilerine bakacak olursak henüz YÖK Atlas veya ÖSYM bu verileri açıklamadığı için yazımıza henüz ekleyemedik. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu iki kurumdan birisi sistemine bu verileri yüklediği anda maden mühendisliği başarı sıralaması verileni yine bu yazının içinde bulabilirsiniz. (SIRALAMA EKLENDİ)

Maden mühendisliği taban puanları 2019 verilerini içeren görsel yazımızın en alt kısmında yer almaktadır. Bu konularda merak ettiğiniz her şeyi TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret ederek sorabilirsiniz.

*YKS ile ilgili bilgiler ve maden mühendisliği taban puan verileri ÖSYM’nin internet sitesi ile sitesinde yayımladığı kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru ilgili konunun son halini şekillendireceği için ÖSYM resmi sitesini belirli periyotlar ile ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

MADEN MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE TÜR FAKÜLTE BÖLÜM BURS/DİL PUAN TÜR. SIRA TABAN PUAN
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.  İNG.     SAY 84709 357,72518
İSTANBUL TEKNİK ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Maden Fak. Maden Müh.      SAY 130822 317,23008
HACETTEPE ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.  İNG.     SAY 173192 291,75771
İSTANBUL ÜNİV.-CERRAHPAŞA DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.  KKTC Uyruklu     SAY
ŞIRNAK ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY
ÇUKUROVA ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
AFYON KOCATEPE ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Mühendislik-Mimarlık Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
İSTANBUL ÜNİV.-CERRAHPAŞA DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
DOKUZ EYLÜL ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
KONYA TEKNİK ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.  İNG.     SAY Dolmadı Dolmadı
KARADENİZ TEKNİK ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Mühendislik Fak. Maden Müh.      SAY Dolmadı Dolmadı

5638 1 f683fa88be350b04e627568b63a9ad02

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu