kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Kimya Konuları 2023 Nelerdir?

​​​​​​​AYT kimya konuları 2021 nelerdir, AYT’de kimya dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT kimya sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de kimya dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan kimya dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT KİMYA KONULARI 2023 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT kimya sorularını çözen bir adayın SAY yani sayısal puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Fen bilimleri alan yeterlilik testi içinde kimya dersinden 13 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2023 kimya konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2022 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2023 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde kimya konuları 2023 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Kimya: Bir Bilim Olarak

Periyodik Sistemler

Kimyasal Hesaplamalar

Kimyasal Türler Arasındaki Tepkimeler

Modern Atom Teorisi

Baz

Asit

Tuz

Maddenin Halleri

Sıvı Çözeltiler

Karışımlar

Gazlar

Tepkimelerde Hız

Kimya ve Enerji

Kimya ve Elektrik

Kimyasal Denge

Sıvı Çözeltilerde Denge

Organik Bileşikler

Karbon Kimyası

Enerji

Kimya Her Yerde

Ayrıca kimya dersinin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AYT KİMYA KONULARI 2023 NELERDİR?

Kimya: Bir Bilim Olarak
Periyodik Sistemler
Kimyasal Hesaplamalar
Kimyasal Türler Arasındaki Tepkimeler
Modern Atom Teorisi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.