Kamu Haber

Memur Alımı 2018 Eylül

Memur Alımı İlanları Eylül 2018. Lise mezunu, lisans ön lisans tüm memur alımı.

Kamuda çalışmak isteyen herkesin yolunun düştüğü KPSS maratonu nihayete erdi. İkinci aşama diyebileceğimiz merkezi yerleştirme kadroları için KPSS tercih kılavuzları veya açıktan atanma ilanları beklenmeye başladı. Duyumlar ve haberler geldikçe biz de buradan paylaşacağız.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte kamu kurum ve kuruluşları memur alımı ve kamu personel alımı için Devlet Personel Başkanlığı’na taleplerini iletmeye başlayacak. Personel yönetmeliklerinde belirtildiği üzere kurumların memur alımı süreçleri birbiriyle eş değildir. Örnek vermek gerekirse Adalet Bakanlığı personel alımı sürecinde KPSS P3, KPSS P93 veya KPSS P94 puan türlerinden başvuru toplayıp ardından ilanda belirttiği katı kadar adayı mülakata çağırıpakabinde memur alımı sürecini tamamlıyor. Diğer bir kamu kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumu ise doğrudan personel ihtiyaç sayısını ve istediği şartları Devlet Personel Başkanlığı’na bildirip KPSS tercih kılavuzu ile alıma çıkmaktadır. Adalet Bakanlığı’nın kullandığı sisteme açıktan atama, SGK tarafından tercih edilen sisteme ise merkezi yerleştirme adı verilmektedir.Son 3 yıldır merkezi atama ile alımlar azalırken açıktan atama sayısı artmaktadır.

Düz memur alımı şartları merkezi yerleştirme kısmında nitelik kodları esas alınarak yapılırken açıktan atama sürecinde ise doğrudan memur alımı ilanı başvuru şartları kısmında yazan dikkate alınmakta ve hususlar etkili olmaktadır. Şartları sağlamadığınız bir kadroyu KPSS merkezi atama ile tercih edip yerleştiğinizde hem bir yıl boyunca devlet memuru olamaz hem de o puanınızı tekrar merkezi atama tercihlerinde kullanamazsınız.

Memur Alım İlanı Nerede Yayınlanır?

Memur alımı 2018 Eylül ilanları 3 farklı kaynaktan toplanmak suretiyle ilan kategorisinde yayınlanmaktadır. Kurumlar üç farklı şekilde açıktan memur alımı ilanı yayınlayabilmektedir. Bunlardan birincisi ilgili kurumun sitesinde duyurular kısmında veya personel genel müdürlüğü altında yer alan duyurularda ikincisi Resmi Gazete ilanlar başlığı altında üçüncüsü ise  www.dpb.gov.trolarak sıralanacaktır. Tüm memur alımı haberlerini lise mezunu memur alımı, ön lisans memur alımı veya lisans memur alımı fark etmeksizin yayınlamaktayız aynı zamanda o meslek veya kadro ne iş yapar ne kadar maaş alır özlük hakları nelerdir sizler için kurum personeline doğrulatıp yayınlamaktayız.

Önceki yıllarda aynı kadroya memur alımı yapılmış mı? Kaç kişi alınmış? Kurum çalışanları mutlu mu bu tür konuları ise forum başlıklarında kısa bir arama yaparak veya doğrudan sorarak bulabilirsiniz.

Memur Alımı 2018 Sözleşmeli Ağırlıklı Olacak

Yalnızca 2018 eylül memur alımı için değil genel konuşmak gerekirse memur alımı için sözleşmeli personel alımı veya 4/B personel alımı artacak demek uygun olacaktır. Son yıllarda gümrük muhafaza, muayene, zabıt katibi, infaz koruma memuru, icra katibi, zabıta, itfaiye eri, büro personeli, antrenör gibi en fazla alımın yapıldığı kadrolar dahil olmak üzere tüm memur alımı ilanları sözleşmeli memur alımı şeklinde yapıldı muhtemelen KPSS sonrası gelen tüm ilanlarda bu şekilde olacaktır.

KPSS 2018 Sonrası Memur Alımı Yapacak Kurumlar Hangileri?

Tarih sırasını kestirmek zor ancak ilk sıraları kesinlikle PTT, Adalet Bakanlığı, DSİ, Karayolları ve İçişleri Bakanlığı alacaktır. Henüz 2018 yılı bitmeden memur alımı ilanını yayınlamasına kesin gözüyle bakılan kurumlar personel sirkülasyon hızının fazla olduğu, emeklilik, istifa, kurumlar arası geçiş gibi faktörler nedeniyle ihtiyaç oluşan kuruluşlardır. Eylül ayı boyunca sürekli güncellenecek ve yeni ilan linkleri eklenecektir.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. şu dönem pek bir hareketlilik yok bakalım puanı aldık bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu