kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KYK Yurt Yönetim Personeli Maaşı ve Nöbet Ücreti 2023 Ne Kadar?

2023 yılında KYK Yurt Yönetim personeli ilanı geleceğini bekliyoruz. 2023 yılında çok sayıda personel alımı olacaktır. Bizde bu yazımızda KYK Yurt Yönetim memuru ne iş yapar? KYK yurt yönetim memuru maaşı 2023 yılında ne kadardır? KYK yurt yönetim memuru nöbet ücreti yeni yılla birlikte ne kadar olmuştur? Yurt yönetim memuru nöbetleri neye göre belirlenmektedir? KYK Yurt Yönetim memurlarının tayin durumları nasıl yapılmaktadır? Yazımız devamında görebilirsiniz.

A+
A-

Kredi ve Yurtlar Kurumuna yurt yönetim personeli alımları düzenli olarak devam etmektedir. KYK resmi web sitesinde yayımlanan ilanlara göre KPSSP3 puan türünden alım yapılan Yurt Yönetim Memurluğu mesleği için her il’e yapılacak olan atama sayısının dört katı mülakat sınavına katılmıştır. 2023 yılında tamamlanan bu atamadan sonra 2023 yılında da 2023 kpssp3 puanı ile KYK personel alımı yapılacaktır. Yurt yönetim memurluğu kadrosuna yapılacak atama sayısı çok sayıda kişi olacaktır. Peki, Yurt Yönetim Memuru kimdir ve nasıl çalışır? 2023 yılında maaşı ve nöbet ücreti 2023’da ne kadar olmuştur? Hep birlikte bu sorulara cevap verelim.

KYK Öğrenim Kredisi Evlenince Silinir Mi? Evlilik Affı Söz Konusu Mu?

Yurt Yönetim Personeli Görevleri Nelerdir?

Gençlik ve Spor Bakanlığına (GSB) bağlı olarak çalışan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan bir kurumdur. Bu kurumda görev alan personeller içerisinde en önemli grup Yurt Yönetim Memurlarıdır. Yurt yönetim memurlarının görevleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Öğrenci mevcut durumunu sistem üzerinden takip ve kontrol ederek izinsiz şekilde yurda giriş yapmayanlar hakkında gerekli kayıtları tutmak,
 • Öğrencilerin izin işlemleriyle ilgili kayıtları tutmak, idareye gerekli bildirimlerde bulunmak.
 • Yurt genelinde disiplini sağlamak ve disipline aykırı davranışlarda bulunanları önlemek.
 • Yurtlarda kalan öğrencilerinin sosyal, kültürel, sportif ve eğitsel aktiviteler yapmalarına yardımcı olmak.
 • Öğrencilerin talep ve müracaatlarını değerlendirmek, yapılabilecek istekleri yerine getirmek.
 • Öğrenci katları, odalar ve diğer ortak kullanım alanlarını kontrol etmek.
 • Kurum mevzuatında belirtilen diğer görevleri yerine getirmek.

Yurt müdürlüklerinde 24 saat esasına göre hizmet verilmektedir. Yurt yönetim personeli genel müdürlük tarafından belirlenen görevleri yürütür, personelin çalışma saatlerini ise ilgili mevzuat çerçevesinde görev yapılan il müdürlükleri belirlemektedir. Yurt yönetim memurları normal çalışmanın yanı sıra nöbete kalmaktadır. Bayram ve hafta sonları da nöbet sırası gelen personel nöbet süresi boyunca görevinin başında bulunmak zorundadır.

Yurt Yönetim Memuru 2023 Maaşı Ne Kadardır?

2023 yılında kamu kurum ve kuruluşları ile bunlarla ilgili, ilişkili kuruluşlarda çalışan personel maaşlarına %5,49 oranında zam yapılmıştır. Bu zam oranıyla birlikte ” KYK Yurt Yönetim Memurlarının 2023 yılı için maaşları 13.450 TL ” olarak belirlenmiştir. KYK yurt yönetim memurları maaşlarının yanı sıra nöbet ücreti de alırlar, nöbet parası en fazla 90 saat üzerinden verilmektedir. Yeni yılın bütçe kanununda fazla çalışma ücreti saat başına 2,26 TL olarak belirlenmiştir. Beşinci toplu sözleşme kararına göre KYK personeli saat başı bu rakamın üç katı yani 6,78 TL nöbet ücreti kazanmaktadır. 90 saatlik nöbet ücretinin karşılığı brüt 610,2 TL iken net olarak 518,7 TL’dir. Personelin kalacak yeri ve yemekleri, ilgili yurt yönetimi tarafından karşılanmaktadır.

Yurt Yönetim Personeli Nöbet Ücretleri 2023

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliğinde “Normal mesai saatleri dışında verilen hizmet” başlıklı 36 ncı maddesine göre “(1) Yurtlarda, Genel Müdürlükçe belirlenecek usul ve esaslara göre özel ve gece hizmetleri verilir. Bu hizmeti yürütmek üzere gerekli personel bulundurulur. Özel ve gece hizmeti, hizmetin devamıdır.” hükmüne yer verilmiş ve bu hükme dayanılarak Özel ve Gece Hizmetleri Talimatı düzenlenmiştir. Bu talimatta özel hizmetin normal günlerde mesai bitiminden 24.00’e kadar (17:00-24:00), hafta sonu ve diğer resmi tatil günlerinde mesai başlangıcından 24.00’e kadar (08:00-24:00), yarım çalışılan günlerde ise 13.00-24.00 saatleri arasında yürütülen hizmetler olduğu düzenlenmiştir. Özel ve gece hizmetlerine katılan yurt yönetim memuru nöbet ücretleri 2023 yılı için şu şekilde belirlenmiştir:

 • KYK Yurt Yönetim Memuru 50 saatlik nöbetin net ücreti 288,16 TL
 • KYK Yurt Yönetim Memuru 60 saatlik nöbetin net ücreti 345,8 TL
 • KYK Yurt Yönetim Memuru 70 saatlik nöbetin ücreti 403,43 TL
 • KYK Yurt Yönetim Memuru 80 saatlik nöbetin net ücreti 461,06 TL
 • KYK Yurt Yönetim Memuru 90 saatlik nöbetin net ücreti 518,7 TL

KYK Yurt Yönetim Personeli Tayin Hakkı

KYK Yurt Yönetim personelleri bir sene sonunda becayiş yapma hakkını elde edebilirken, üç sene sonunda da tayin isteme hakkına sahip olurlar. Yurt yönetim memurlarının eşleri özel sektörde sigortalı olarak çalışsalar dahi, eşlerinin bulunduğu illere tayin hakkı verilmemektedir.

KYK Wifi Kota Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yurt Yönetim Memuru kaç saat çalışır?

Yurt müdürlüklerinde, 24 saat esasına göre hizmet verilmekte olup, Yurt Yönetim Personeli Genel Müdürlükçe belirlenen görevleri yürütecek, çalışma saatleri ise ilgili mevzuat çerçevesinde görev yapılan il müdürlüğünce belirlenecektir.

Yorumlar

 1. Genç Avatar Genç dedi ki:

  Bu memurluğu kazanirsak ünvan değişikliği ile başka kuruma geçiş yapabilirmiyiz acaba bir yıl ceza yemeden.