Kamu Haber

Memur Gece Çalıştırılabilir Mi? Hangi Memur Gece Çalıştırılamaz?

Kamu hizmetleri dünyada kritik önem taşımaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları yani devlet kurumlar 7 gün 24 saat anlayışı ile hizmet vermektedir. Sağlık, güvenlik, eğitim gibi ihtiyaçlar bu kapsamda verilen kamu hizmetleri ile karşılanmaktadır. Kamu hizmetlerinin verilmesi devlet memurları aracılığı ile mümkün olmaktadır. Kamu hizmetlerinin kesintisiz olarak 7/24 verilebilmesi için de bu anlamda memurların 7 gün 24 saat anlayışına göre çalışması gerekmektedir. Tam da bu noktada “devlet memurları geçe çalışır mı?” sorusu sorulmaktadır. Peki devlet memurları gece çalışır mı? Kamu personelleri gece çalıştırılabilir mi? Hangi memurlar gece çalıştırılamaz?

Önlisans Mezunu Memur Lisans Eğitimini Tamamlarsa Ne Olur?

Memurlar Gece Çalıştırılabilir Mi?

Devlet tarafından verilen kamu hizmetleri devlet memurları aracılığı ile verilmektedir. Bu nedenle hizmetlerin kesintisiz olarak verilebilmesi için bazı memurların gece de çalışması gerekmektedir. Bu anlamda devlet memurları gece de çalışabilir. Ancak bazı memurların gece çalışması kanun hükümlerince yasaklanmıştır. Bu noktada Devlet Memurları Kanunu öne çıkmaktadır. 657 sayılı kanunda günün 24 saatinde kesintisiz verilen hizmetlerde çalışanların gece vakti çalışmasına izin verilmiştir. Ancak bazı memurların gece çalışması yasaklanmıştır. Peki hangi memurlar gece çalıştırılamaz? 657 sayılı Kanuna göre engelli memurlar, bazı kadın memurlar gece çalıştırılamaz.

 

Hamile Memur Gece Çalıştırılabilir Mi?

Güvenlik, sağlık, eğitim gibi önemli alanlarda kamu hizmetleri kesintisiz verilmektedir. Bu anlamda 7 gün 24 saat anlayışı ile verilen bu hizmetler için bazı memurlar gece saatlerinde de görev yapabilir. Ancak hamile memurların bu kapsamda gece çalıştırılmaması mümkündür. Doktor raporu ile hamileliklerin 24. haftasına kadar olan süre zarfında hamile kadınlara gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmemektedir. Bu anlamda bu süre zarfında hamile personeller gece saatlerinde çalıştırılamaz. Ayrıca hamileliklerinin 24. haftasından doğuma kadar olan sürelerde hamile personellere gece nöbeti, gece vardiyası görevi verilmemektedir.

Doğum Yapan Memur Gece Çalıştırılabilir Mi?

Doğum yapan personellerin gece vardiyasında çalıştırılıp çalıştırılamayacağı çok merak edilmektedir. Özellikle de doğum oranlarının artması için verilen teşvikler nedeniyle bu konular önem taşımaktadır. Doğum yapan memurlara doğum tarihinden itibaren 2 yıl süre ile gece nöbeti veya gece vardiyası görevi verilmemektedir. Ayrıca çocuğun yaşıyor veya sağlıklı olup olmaması bu noktada dikkate alınmaz.

 

Engelli Memur Gece Çalıştırılır Mı?

Son yıllarda engelli memurların sayısı artmaktadır. Engelli memurların gece saatlerinde çalıştırılıp çalıştırılamayacağı ise merak konusu olmaktadır. Bu noktada konu gayet basit ve açıktır. 24 saat devamlılık gösteren, kesintisiz kamu hizmetlerinde görevli engelli memurlar kendileri istemedikleri sürece gece saatlerinde çalıştırılamazlar.

Engelli Aile Üyesi Olan Memur Gece Çalıştırılabilir Mi?

Devlet Memurları Kanununda ailesinde engelli olan memurların gece saatlerinde çalışıp çalışamayacağına ilişkin düzenleme bulunmamaktadır. Ancak 2010 yılında çıkan Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda bakmakla yükümlü olduğu engelli aile üyesi olan memurların gerekli raporlara sahip olunması durumunda gece görevi verilmez. kamu haber

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Aday Memurluk Nedir? Aday Memur Disiplin Cezası Alırsa Ne Olur?

 

Bir kişi sürekli gece çalıştırılabilir mi?

İşçinin yaptığı işin gece çalışmasını gerektirmesi halinde ise işçi sürekli olarak gece döneminde çalışabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu