kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Öğretim Görevlisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

Öğretim Görevlisi Maaşları 2023 Ne Kadar? Öğretim Görevlisi Nedir? Kimdir? Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar? Öğretim Görevlisi Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

A+
A-

Dünyadaki en saygın camiaların başında akademi camiası gelmektedir. Akademisyenler de en saygı duyulan meslekleri icra etmektedir. Özerk yapısı, bilim dünyası ile iç içe olması, öğrencilerle yakın olması açısından akademi dünyası diğer mesleklerden ve camialardan ayrılır. Akademisyen olarak bilinen kişiler farklı pozisyon ve unvanlara sahiptir. Farklı alanlarda uzmanlaşan, kendini geliştiren ve farklı unvanlara sahip kişiler halk arasında akademisyen olarak bilinir. Ancak genelde üniversitenin akademi kadrosu içinde yer alan kişiler öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak ikiye ayrılır. Öğretim üyelerine doçent, profesör, yardımcı doçent olarak görev yapan kişiler örnek olarak gösterilebilir. Ancak öğretim görevlilerin kim olduğu tam olarak bilinmemektedir. Pek çok kişi öğretim görevlisi daha kolay olunacağı düşüncesi ile bu konuda araştırma yapmaktadır. Peki öğretim görevlisi kimdir? Öğretim görevlisi maaşları 2023 ne kadar? Öğretim görevlisi ücretleri 2023 ne kadar?

Ortaöğretim Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar?

Öğretim Görevlisi Nedir? Kimdir?

Yükseöğretim kurumlarında, üniversitelerde görev yapan akademik personellerden bazıları öğretim görevlisi olarak adlandırılır. Öğretim görevlileri, öğretim elemanı olarak da bilinir. Ancak öğretim üyesi değillerdir. Yükseköğretim kurumlarında ders veren, uygulamalar yapan, öğrencilere ve yönetime karşı sorumlulukları olan kişidir. Öğretim görevlisi ile ilgili her türlü çerçeve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda çizilmiştir. Öğretim görevlileri 2547 sayılı Kanunun 36. maddesi uyarında her hafta en az 12 ders vermek zorundadır. Bu kişiler üniversitelerde karşımıza farklı kadro ve unvanlarda çıkabilir. Öğretim görevlilerine örnek olarak okutman, uzman, eğitim öğretim planlamacısı unvanlı kadrolar gösterilebilir.

<div></div>

Öğretim Görevlisi Ne İş Yapar?

  • Ders vermekle yükümlüdür.
  • Öğrencilere uygulama yapmakla sorumludur.
  • Okul idaresine karşı sorumludur.
  • Ders içeriği oluşturur.
  • İçeriğe uygun planlama yapar.
  • Bu plan doğrultusunda dönem ve yıl boyunca işlerine devam eder.
  • Haftada en az 12 saat ders verir.
  • İletişim becerileri yüksek olmalıdır.
  • Yaptığı işin hakkını vermeli okula ve öğrenciler değer katmalıdır.

Öğretim Görevlisi Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Akademide, yükseköğretim kurumlarında, üniversitelerde çalışma şartları genel olarak iyidir. Akademik personellerin kendilerine ait çalışma odaları bulunur. Üniversite imkanlarından faydalanılır. Ayrıca okul yönetimi ile dersleri için iletişime geçebilir. Çalışma saatleri de belirsizdir. Haftada en az 12 saat derse girmesi gereken öğretim görevlilerinin ders saatleri 20-30 saate kadar çıkabilir. Ders saatleri okul yönetimi ve personellerin müsaitliğine göre belirlenir.

Öğretim Görevlisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

7100 sayılı Kanun 6 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte okutman, uzman, eğitim öğretim planlamacısı unvanlı kişiler öğretim görevlisi olarak kbul edilmiştir. Bu kişiler derece ve kıdem, hizmet yılı, döner sermaye ücreti, yabancı dil tazminatı, teşvik ödemesi, ders saati, aile ve çocuk yardımı gibi unsurlara bağlı olarak ödeme almaktadır. Ayrıca vergi dilimleri de belirleyicidir. Üstelik sanıldığının aksine öğretim görevlilerine verilen aylık ücretler inanılmaz seviyede düşük değildir. Son yapılan değişikliklerle ücretler yükselmiştir.

7/1 derecesinde, deneyimsiz, mesleğe yeni başlayan öğretim görevlisi maaşları 2023 16 bin 500 TL seviyesindedir.

Açıköğretim Bölümler

Öğretim görevlisi kadrosu sürekli mi?

Sürekli olarak tayin edilen öğretim görevlileri ve okutmanlar öğretim üyeleri gibi görevlendirilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.