kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Optisyen Maaşları 2023 Ne Kadar?

Optisyen maaşları 2023 ne kadar? Optisyen maaşı 2023 ne kadar? Optisyenler 2023 yılında ne kadar para kazanıyorlar? Optisyen geliri, kazancı, karı 2023 ne kadar? Optisyen çalışma şartları 2023 nasıl? Optisyen çalışma saatleri 2023 nasıl? Optisyen diploma kira ücreti 2023 ne kadar? İşte optisyen maaşları ile ilgili tüm merak edilenler..

A+
A-

Yıllar geçtikte sağlık sektörü gelişmiştir. Sağlık sektörü geliştikçe yeni alt sektörler ortaya çıkmıştır. Örneğin göz sağlığı ile ilgili olarak optik sektörü ortaya çıkmıştır. Gözlük, lens vb. gibi ürünlerin satışının yaygınlaşması ile de optisyenlik mesleği yaygınlaşmıştır. Peki optisyen nedir? Optisyen çalışma şartları 2023 nasıl? Optisyen maaşları 2023 ne kadar? Optisyen maaşı 2023 ne kadar? Optisyenler 2023 yılında ne kadar para kazanıyorlar? Optisyen geliri, kazancı, karı 2023 ne kadar? Optisyen çalışma şartları 2023 nasıl? Optisyen çalışma saatleri 2023 nasıl? Optisyen diploma kira ücreti 2023 ne kadar? İşte optisyen maaşları ile ilgili tüm merak edilenler..

Optisyen Nedir? Nasıl Optisyen Olunur?

Optisyen Nedir? Ne Demek?

Göz hekimine gittiniz. Gözlerinizi tedavi ettirdiniz. Göz hekiminiz sizin için gözlük veya kontakt lens yazdı reçetenize. Peki sonraki durağınız neresidir? İşte bu noktada karşımıza ‘optisyen’ çıkmaktadır. Pek çok kişi “optisyen nedir?” sorusuna cevap aramaktadır. Optisyen göz hekiminin reçetenize yazdığı gözlüğü veya kontakt lensi müşteriye uygun olarak seçen ve satışını gerçekleştiren kişidir. Optisyen hem gözlük ve lens konusunda müşteriye yardımcı olur, hem doktorun reçeteye yazdığını hastaya ulaştırır hem de bir pazarlamacı gibi müşterinin seçim yapmasına ve alışveriş yapmasına yardımcı olur. “Optisyen nedir?” ve “optisyen ne demek?” sorularına verilebilecek en doğru cevap bu şekildedir. Peki Optisyen çalışma şartları 2019 nasıl? 

Optisyen Çalışma Şartları 2023

Optisyen iş imkanları oldukça geniştir. Ne yazık ki ülkemizde milyonlarca kişi gözlerindeki bozukluklar nedeniyle gözlük veya lens kullanmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin pek çok bölgesinde gözlükçü işletmeleri bulunmaktadır. Optisyen olarak çalışan personeller 2019 yılında iş imkanı konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır. Optisyenler özel sektörde çalışırken mesul müdür pozisyonunda çalışırlar. Ayrıca optisyenler kendi dükkanlarını açabilirler. Üstelik Türkiye’de ki binlerce gözlük dükkanında ve benzer işletmelerde iş bulabilirler. Şunu belirtmek gerekir ki her gözlük dükkanında optisyen çalışmak zorundadır. Bu nedenle optisyen iş imkanı 2023 yılında oldukça fazladır.

Özel sektörde hemen hemen her pozisyonun olduğu gibi optisyenlerinde çalışma şartları ağırdır. Optisyen olarak gözlük dükkanında çalışan personeller günün büyük çoğunluğunu ayakta geçirirler. Müşterilerle birebir ilişki kurarlar. İletişim becerilerinin olumlu etkisi de olsa müşterilerle iletişim kurmak ve satış yapmak oldukça zorludur. Özel sektörde bir başkasının altında çalışmak alt-üst ilişkisi içerisinde çalışmak başlı başına sorun olabilmektedir. Ancak gözlük dükkanlarında genelde yoğunluk belli saatlerdedir. Bu nedenle günün en azından yarısında rahat bir tempoda çalışmak mümkündür.

Optisyenler kendi işletmelerini açabilir. Bu noktada işleri oldukça rahatlar. Hem kendileri hem de yanlarında çalıştırdıkları personeller sayesinde iş yükü azalabilir. Ayrıca yüksek kar oranları ile satış yaparak iyi paralar kazanbilir. Optisyenler ayrıca laboratuvarlarda da çalışma imkanına sahiptir. Peki “optisyen kamuda ve devlette çalışabilir mi?” İşte bu soruya verilebilecek cevap “hayır” olacaktır.Devlette ve kamuda optisyen ataması bulunmamaktadır. 

Optisyenlik Mezunları DGS İle Hangi Bölümlere Girebilir? Optisyenlik DGS Bölümleri

Optisyen Çalışma Saatleri 2023

Optisyen çalışma saatleri özel sektörün tamamında olduğu gibi sınırları zorlayabilmektedir. Gözlük dükkanları, optik satış yapan işletmeler genelde sabah 09.00’da iş başı yapar ve en erken akşam 20.00’da dükkanlarını kapatırlar. Optisyen olarak çalışan bir kişi gün de en az 10 saat çalışır. Haftanın 6 günü çalışan optisyenler haftada 1 gün izin yapabilirler. Ancak bazı gözlük dükkanlarında vardiya usulü çalışma şekli uygulanır. Bu noktada optisyenler günde maksimum 9 saat çalışırlar.

Optisyen Maaşları 2023

Optisyen iş imkanları 2023 yılında oldukça geniştir. Optisyen olarak çalışan personel hem kendi işletmesini açabilir hemde bir gözlükçü dükkanında çalışabilir. Bu nedenle pek çok kişi optisyen olmak istemektedir. Gözlük işletmelerinde en az 1 optisyen çalışma şartı bulunmaktadır. Optisyen maaşları 2023 yılında değişiklik gösterebilmektedir. www.tercihiniyap.net ailesi olarak optisyen maaşı 2023 ile ilgili derin bir araştırma yaptık. Optisyenlerin 2023 yılında ne kadar maaş aldığını inceledik. Pek çok kişi optisyenlerin ne kadar maaş aldığını merak etmektedir. İşte optisyen maaşları 2023 …

Optisyen maaşları 2023 ortalama 9 bin 600 TL civarındadır. Özel sektörde maaşlar ne yazık ki oldukça düşüktür. Sektörde 1-5 yıl deneyimi bulunan bir optisyen 2023 yılında 10 bin 250 TL ile 11 bin 500 TL arasında maaş almaktadır. Deneyimleri artıkça, tecrübeleri artıkça, satış başarıları yakaladıkça optisyen maaşları da artmaktadır. Sektörde 5-10 yıl deneyimli bir optisyen maaşı ortalam 12-13 bin TL civarındadır. Optisyen maaşlarını etkileyen bir diğer unsur ise satış kotasını doldurdukça aldıkları primlerdir. Örneğin bir optisyen 10 bin TL satış rakamını yakalarsa 500 TL prim almaktadır. Bu rakamlar gözlükçü veya optik işletmelerinde değişiklik gösterebilmektedir.

Optisyenler yalnızca özel sektörde bir başkasının işletmesinde çalışmak zorunda değildir. Optisyenler kendi dükkanlarını, iş yerlerini veya işletmelerini açabilirler. Bu durumda optisyen gelirleri de büyük oranda artmaktadır. Türkiye’de gözlük ve lens satışları oldukça yüksektir. Ayrıca lens suyu vb. gibi yan ürünlerin satışı da yüksektir. Kendi işletmesini açan bir optisyen bir ayda ortalama 10 bin 500 TL kazanmaktadır. İşletmenin lokasyonuna göre bu rakamlar 10 bin TL ile 50 bin TL arasında değişebilmektedir.

Optisyen Diploma Kira Ücreti 2023

Optisyen maaşı 2023 yılı rakamlarını yukarıdaki paragraflarda inceledik. Ancak optisyen maaşları ile söz edilmesi gereken bir başka konu daha vardır. Optisyenler eğitimlerini tamamladıktan sonra diploma alırlar. Optisyenler diplomalarını kiraya verebilir. Diplomasını kiraya veren optisyen 2023 yılında ortalam 2 bin 500 TL kazanabilir. Optisyen diploması kiralama ücreti 2023 5bin ile 6 bin 500 TL arasında değişebilmektedir. Bu durumda optisyen çalışmadan bile 5 bin TL’nin üzerinde para kazanabilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Optisyenlik Bölümü önü açık mı?

Optik mağazalarda optisyen bulundurma zorunluluğu olması sebebiyle Optisyenlik bölümü mezunu bireyler bu sektörde öne çıkmaktadırlar.

Yorumlar

  1. ahmet kurt Avatar ahmet kurt dedi ki:

    arkadaşlar kusura bakmayın ama okunacak bölüm değil ben okudum çok pişmanım maaşı az iş bulması zor iş buldun bide çırak muamelesi görüyorsun oda adama koyuyor