Nedir

Pasaport Numarası Nedir ve Nerede Yazar

Pasaport Numarası nedir ve nerede yazar diye merak edenler bu yazımız tam da sizin için. Sıklıkla yurtdışına seyahat etmeyi seven kişilerin ilk sahip olması gereken şeylerden biri de pasaporttur. Peki pasaport nedir? Aklınıza gelebilecek her türlü sorunun cevaplarını sizler için hazırladık.

1980’li yıllardan sonra Türkiye yavaş yavaş uluslararası sisteme entegre olmaya başladı. Kitle iletişim araçları, parlak Amerika rüyası, batılı gelenekler, yeni hobiler ve tüm dünyaya açılma arzusu ülkedeki milyonları etkiledi. Öğrenci değişim programları, uçak biletlerinin ucuzlaması, insanların seyahat etme arzusunun artmasıyla her yıl binlerce kişi hatta milyonlarca kişi yurt dışına çıkmaya ve seyahat etmeye başladı. Özellikle de Türkiye’den vize isteyen ülkelerin sayısının azalması, bir pasaport ile dünya turunun mümkün olması gezgin ruhları teşvik etti. Dünyayı gezmek isteyen, yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin karşısına ise bazı şartlar ve belgeler çıkmaktadır. Bunların başında da pasaport gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bazı ülkeler vize istememektedir. Ancak yurt dışına çıkacak vatandaş için ‘pasaport’ olmazsa olmaz bir belgedir. Bu belge yurt dışına çıkacak olan vatandaşa yetkili kurum ve kişi tarafından verilen bir belgedir. Yabancı ülkeye gidildiğinde oradaki yetkililer tarafından kimlik kontrolü ve incelemesi sırasında kullanılır. Bir başka deyişle yurt içinde kullanılan kimlik kartı neyse yurt dışında kullanılan pasaport belgesi odur. Ancak pek çok kişi pasaport belgesiyle ilgili yeterli bilgiye sahip değildir. Ayrıca pasaport sahibi olanlar da bu belge ile ilgili bazı sorular sormaktadır. Özellikle de pasaport numarası veya pasaport no olarak bilinen numarayla ilgili yüzlerce soru sorulmaktadır. Peki pasaport numarası nedir? Ne demek? Pasaport no nedir? Pasaport numarası nerede yazar? Pasaport numarası nereden ve nasıl öğrenilir? Pasaport numarası ne iş yarar?

Pasaport Nedir? Ne İşe Yarar?

Milyonlarca kişinin ortak hayalidir tüm dünyayı dolaşmak… Pek çok kişinin ortak özelliğidir anketlerde ‘Hobiniz nedir?’ sorusuna ‘seyahat etmek’ diye cevap vermek. Binlerce kişi için bunlar yalnızca hayal olarak kalırken kimileri de bu hayali gerçeğe dönüştürüyor. Bu noktada gezginlerin ihtiyaç duyduğu en önemli ve ilk şey ise pasaport belgesidir. Pasaport yurt dışında kişiyi tanımlayan ve kimlik belgesi yerine geçen evraktır. Bordo, yeşil, gri ve siyah olmak üzere ülkemizde toplam 4 adet pasaport bulunmaktadır. Yurt dışında iken resmi iş ve işlemlerde pasaport kullanılır. Yabancı ülke yetkilileri size ilk olarak pasaportunuzu sorar. Bu nedenle yurt dışında iken kaybetmemeniz gereken hayati derece önemli bir belgedir.

Pasaport Numarası Nedir ve Nerede Yazar?

Pasaport numarası, sahip olunan belgeye ait olan ve belgenin kimliği olarak adlandırılabilecek numaradır. Pasaport işlemleri yaparken, sorgulama işlemleri yaparken bu numaraya sık sık başvurulur. Günümüzde eski ve yeni tip pasaportlarda bu numaralar değişebilmektedir. Eski pasaportlarda numara 9 karakterden oluşmaktadır. Yeni çipli pasaportlarda ise bu numara 7 karakterden oluşur. Bu numara belgenin üzerinde yer almaktadır. Ayrıca yeni çipli pasaporta sahip olan vatandaşların belgeleri üzerinde göreceği numara ise ‘U987654’ şeklinde olacaktır.

Pasaport numarasını sorgularken, elektronik ortamda işlem yaparken eski-yeni pasaport numaraları farklı olduğu için bunun kodlaması da yapılmalıdır. Buna göre belgenin numarası girilmelidir. Eğer eski pasaport veya çipli pasaport için gerekli kodlama ve seçim yapılmazsa yapılan işlem kabul edilmeyebilir.

Pasaport numarası eski tip pasaportlarda kırmızı bir şekilde her sayfada yer almaktadır. 9 haneli bir numara olduğu için kolaylıkla fark edilebilir ve diğer bilgilerden ayırt edilebilir. Yeni çipli pasaportlarda ise bu numarayı 7 haneli olarak görmekteyiz. Yeni pasaportlarda bu numara belgenin üst kısmında yer almaktadır.

pasaport numarasi nasil kullanilir nerede kullanilir

Pasaport Numarası Ne İşe Yarar?

Bu numara pasaportunuzun her sayfasında kırmızı yazılan seri numarasıdır. Eski tip belgelerde bu şekilde yer alan numara kolaylıkla görülebilmektedir. Ancak yeni çipli pasaporta geçildiğinde bu numaranın da değişeceği unutulmamalıdır. Genel olarak bu numara genelde yurt dışında konsolosluk işlemlerinde, yurt dışından getirilen telefonların, hediyelerin kayıt aşamasında kullanılmaktadır. Ancak pek çok kişi bu numara hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı için ‘pasaport numarası nerede yazar’ sorusunu sormaktadır.

Bu numara eski belgelerde harf ve rakamlardan oluşan 9 haneli bir numaradır. Yeni çipli pasaportlarda 7 haneli bir numara geçerlidir. Numara belgenin üzerinde üst kısımda yazar.  Örneğin yeni çipli pasaport numarası ‘U123987’ gibi olabilir.

Pasaport Numarası Nereden Öğrenilir?

Bu numarayı pasaportunuzu kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Eski tip belgelerde her sayfada kırmızı bir şekilde yazılan 9 haneli numaralar bulunur. İşte bu 9 haneli numara sizin pasaportunuza ait numaradır. Yeni çipli belgelerde ise ‘U198457’ gibi 7 haneli harf ve rakamlardan oluşan bir numara bulunur. Bu 7 haneli numarada yeni belgenin üzerinde yer alır. Pasaport no öğrenmenin ikinci yolu ise elektronik ortama yani e-Devlet sistemine başvurmaktır. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifresi ile giren vatandaş Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmetler arasından pasaport bilgileri sorgulama işlemi yapabilecek. Bu sayede pasaport numarası gibi her türlü bilgiyi öğrenebilecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu