kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Polis Memuru Maaşları 2020 Ne Kadar?

Polis Memuru Maaşları 2020 Ne Kadar? Yeni başlayan polis maaşı 2020 ne kadar? Polis nedir? Ne demek? Kimdir? Polis ne iş yapar? Polis çalışma şartları ve çalışma saatleri 2020 nasıl?

Polis Memuru Maaşları 2020 Ne Kadar?
A+
A-

2020 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polislerin ne kadar maaş alacağı merak ediliyor. Polis memurları Ocak 2020’de yapılacak toplu sözleşme zammı ile birlikte aylıkların ne kadar yükseleceğini hesaplamaya çalışıyor. Ayrıca 2020’de mesleğe yeni başlayan polis maaşları da en çok merak edilen konuların başında. Tercihiniyap ailesi olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polis memurlarının 2020 maaşlarını sizler için inceledik.

Polis Memuru Nedir? Kimdir?

Polis kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Fransızca karşılığı ‘police’ kelimesidir. Kamu görevlisi olarak devlet bünyesinde görev yapan polisler görev yaptıkları bölgelerde kamu düzenini sağlarlar. Görev yaptıkları bölgelerde huzur, güvenlik ve asayiş onlardan sorulur. Türkiye’de polisler İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilirler. Türkiye’nin 81 ilinde ve yüzlerce ilçesinde görev yaparlar. İç güvenlik kapsamında yurt içinde faaliyet gösteren bu güvenlik güçleri kendi içlerinde farklı birimlere ayrılabilir. Örneğin trafik, asayiş, cinayet, özel harekat, siber güvenlik vb. alanlarda görev yapan memurlar bulunmaktadır.

Polis Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde görev yapan polis memurlarının pek çok zorlu görevi bulunmaktadır. Bu görevler saymakla bitmez. Ancak Tercihiniyap ailesi olarak emniyetin bel kemiği olan güvenlik güçlerinin görevlerini sizler için inceledik.

Polisler kamu düzenini korur ve yurt içinde güvenliği sağlar.

Vatandaşların temel hak ve özgürlüklerini korur. Toplumun düzen içinde yaşamasını sağlar.

Yasaların çizdiği çerçevede güvenlik görevlerini icra ederler.

Suçla ve suçlularla mücadele ederler.

Kanunlar kapsamında kamu görevlilerinin verdiği emirleri uygular. Yasalar kapsamında hareket ederler.

Terörle, teröristlerle mücadele eder. Kanun kaçaklarını yakalar. Suçla ve suçlularla mücadele eder.

Ahlak dışı, toplumu rahatsız eden, diğer insanların haklarını çiğneyen olaylara müdahale eder.

Korunmaya ihtiyaç duyan vatandaşları, üst düzey kamu görevlilerini, VIP’leri, özel alanları korumakla yükümlüdürler.

Polis Memuru Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Emniyet görevlilerinin çalışma şartları ve çalışma saatleri 2020 yılında son derece ağırdır. Görevliler dinlenme zamanlarında, tatil günlerinde bile ek görevlere çağrılabilir. Çoğu vatandaşın görmek hatta bilmek istemediği olaylar direkt olarak polislerin görev tanımı içerisindedir. Suç, çinayet, tecavüz, hırsızlık, çatışma, kavga vb. olaylara bu görevliler müdahale eder. Ayrıca ortalama 5-10 yılda bir bu personellerin tayini çıkar. Personeller en az 2 kez doğu görevine gider. Çalışma şartlarını belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi de polislerin çalıştıkları birimlerdir. Örneğin sahada çalışmak ile büroda çalışmak arasında fark vardır. Ayrıca terörle mücadele, kaçakçılık gibi şubelerde çalışmak ile asayiş veya çocuk büroya bakmak arasında farklar olabilir.

Polislerin çalışma saatleri 2020 oldukça zorludur. Personeller mesleğin doğası gereği 7/24 kesintisiz hizmet vermek zorundadır. Bu nedenle vardiya ve nöbet sistemi aktif olarak kullanılır. Polisler 12/24, 12/36 olmak üzere ayda ortalama 250 saat civarında çalışır. Bu vardiya sistemleri şu şekilde işler. Örneğin 12 saat kesintisiz çalışan personeller daha sonra 24 saat izin yapar. Daha sonra tekrar 12 saat çalışan personeller bu kez de 36 saat izin yapar. Düşünürseniz bu tempo ile çalışmak son derece zorludur. Üstelik 12 saat çalışma süresi genellikle gece yarısını kapsamaktadır. Bu nedenle polis memurları 8/24 düzenini istemektedir. Bunların yanı sıra sabah 09.00 akşam 18.00 saatleri arasında merkezde, büroda görev yapan personeller de bulunur. Özellikle küçük yerlerde polisler daha rahat bir çalışma temposu içerisindedir.

polis calisma sartlari calisma saatleri 2020

Polis Memuru Maaşları 2020 Ne Kadar?

Memur maaşlarına toplu sözleşme kapsamında 2020 yılında %4 + %4 zam yapılacak. Milyonlarca memurun aldığı aylıklar Ocak’ta %4 ve Temmuz’da yüzde 4 artacak. Ayrıca 2019 Temmuz-Aralık döneminde enflasyon %5’i aşarsa arada oluşan fark da maaşlara yansıtılıyor. Bu kapsamda polis memuru maaşları 2020 yılında 2019’a kıyasla önemli ölçüde artıyor. Polis maaşlarını 2020 yılında etkileyen diğer unsurlar ise aile yardımı, çocuk yardımı, ek tazminat ücreti, görev tazminatı, görev yerine göre alınan ücretler, eğitim durumuna göre oluşan farklar, BES ödemeleri, %15-%20 vergi kesintisi, AGİ ücreti ve çalışılan birimden oluşan farklardır. Tüm değişkenlere bağlı olarak 15 Ocak 2020 itibariyle zamlı polis maaşlarını sizler için inceledik.

8/1 derecesinde mesleğe yeni başlamış polis memuru Ocak 2020 itibariyle 5 bin 950 TL civarında maaş alacak.

6/3 derecesinde 5 yıl deneyimli polis aylığı 2020 ‘un ilk 6 ayında 6 bin 200 TL civarında ödenecek.

4/2 derecesinde 10 yıl deneyimli emniyet personeli aylığı 6 bin 350 TL seviyesinde olacak.

2/1 derecesinde 15 yıl deneyimli personelin maaşı 2020 6 bin 500 TL civarındadır.

1/3 derecesinde 20 yıl deneyimli polis aylığı 2020 6 bin 600 TL seviyesindedir.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli polis maaşı 2020 6 bin 700 TL seviyesindedir.

NOT: Yukarıda yer alan ücretler tüm ek ödemeler dahil edilerek hesaplanmıştır. Bu nedenle AGİ, aile yardımı, çocuk yardımı, görev yerine göre değişen ücretler, çalışılan bölgeye ve birime göre değişen ücretler, görev tazminatı, eğitim durumu, sigorta ve BES kesintileri gibi değişkenlere bağlı olarak maaşlar artabilir veya azalabilir.

Yeni Başlayan Polis Maaşları 2020

İçişleri Bakanlığı tarafından her yıl binlerce kişilik polis alım ilanları yayımlanmaktadır. Polis olma hayali kuran, iş arayan, memur olmak isteyen binlerce kişi bu ilanlara ilgi göstermektedir. Bu nedenle en çok sorulan soruların başında ‘yeni başlayan polis maaşı 2020 ne kadar?‘ sorusu gelmektedir. 2019’un ikinci yarısında çıplak yeni başlayan polis maaşı 4 bin 700 TL seviyesindedir. Ancak toplu sözleşme kapsamında yapılan %4’lük zam ve enflasyon farkı gibi eklemelerle yeni başlayan polis maaşı 2020 4 bin 900 TL seviyesine yükselmiştir. Ek ödemeler, tazminatlar, aile-çocuk yardımları ve görev yeri ile birime göre oluşan farklılıklarla bu maaşlar 5 bin 900 TL seviyesine kadar yükselmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Polise dedi ki:

    Bana sorarsanız mesleğin hakkı olan maaş aslında daha fazla. Hangi hafta sonumuzu ayaklarımızı uzatarak ailemizle geçiriyoruz. Bir de bu açıdan bakın lütfen, bizim yaptığımız işin onda birini yapmayanlar daha fazla maaş alıyor.