kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Polis Özel Harekat PÖH Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Polis Özel Harekat PÖH Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir?

A+
A-

PÖH maaşı , şartları , PÖH 2023 başvuru formu , PÖH nasıl olunur tüm bu soruların cevabını aşağıdaki makalede bulabilirsiniz .

Polis Özel Harekat Nedir? PÖH Nedir?

Polislik mesleği, emniyet güçlerinde çalışmak Türkiye’deki genci yaşlısı binlerce kişinin hayallerini süslemektedir. Bunun birkaç nedeni birden vardır. Öncelikle vatanını savunmak isteyen, ülkenin güvenliğini ve emniyetini önemseyen ve bu çabalara katkı sağlamak isteyen vatan sevgisi ile dolu binlerce kişinin olması bunun en nedenidir. Ayrıca gurur nişanesi olan üniforması nispeten yüksek maaşları halk harasında saygı ve sevgi duyulması da nedenler arasındadır. Emniyet Genel Müdürlüğü başka bir deyişle emniyet teşkilatı bir çok birimden oluşmaktadır. Bu birimlerden bir tanesi de özel harekat polisi birimleridir. Son yıllarda icra ettikleri başarılı operasyonlar ile kendilerinden söz ettiren bu seçkin birim binlerce gencin hayallerini süslemektedir.

Öncelikle belirtilmelidir ki özel harekat polisi olmak işsizliğin bir alternatifi değildir ve olmamalıdır. Bu seçkin birim oldukça zorlu şartlar içinde mesleklerini icra eder. Eğer adayların içinde vatan sevgisi, tutku, inanç, güven ve gönüllülük istek yoksa bu mesleği yapmaları tavsiye edilmez.

Polis Özel Harekat Eğitim Süresi Ne Kadar?

Polis Özel Harekat Nasıl Olunur? PÖH Nasıl Olunur?

Emniyet teşkilatında görev yapmak isteyen adayların çoğunluğunda özel harekatın özel bir yeri vardır. Ayrıca mesleğe yalnızca bu birimde çalışmak için giren girmek isteyende binlerce kişi vardır. Bu yüzden polis özel harekat alımları nasıl yapılır, özel harekat polisi nasıl olunur gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Özel Harekat Polisi olmanın 3 farklı yolu bulunmaktadır.

PMYO Okurken Seçme Yoluyla Özel Harekat Polisi Olma

Polis Meslek Yüksek Okulu PMYO içinde eğitim alan polis adayları için Özel Harekat Daire Başkanlığından bir heyet gelir. Bu heyet Özel Harekat Polisi olmak için gönüllü olan adayları fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat ile değerlendirir. Yapılan değerlendirme sonucunda başarılı olan polis adayları Polis Meslek Yüksek Okulundan mezun olduktan sonra Özel Harekat Kursuna davet edilir. Birkaç ay süren bu kurstan başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar görevlerine Polis Özel Harekat biriminde çalışarak devam ederler.

Meslek İçinde Geçiş Yapmak – Özel Harekata Geçiş Nasıl Olur?

Aldıkları eğitimi tamamlayan ve emniyet teşkilatı içerisinde polis memuru olarak görev yapan, göreve başlayan polisler içerisinde 28 yaşından büyük olmayan ve gönüllü olan adaylar başvuruda bulunur. Gönüllülük esası ile yapılan başvurular sonucunda adaylar Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı tarafından fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat uygulamalarına tabi tutulurlar. Değerlendirmeler sonucunda başarılı olan adaylar birkaç ay süren özel harekat kursuna katılırlar. Eğitim alan adaylar kurs sonunda meslek hayatlarına Özel Harekat Polisi olarak devam ederler.

PÖH başvurularınızı , kişisel bilgilerinizi polis akademisi başkanlığının sitesindeki formu doldurmak suretiyle alım dönemlerinde yapabilirsiniz .

Dövmesi Olan Özel Harekat Polisi Olabilir Mi?

Polis Meslek Eğitim Merkezleri POMEM PÖH Seçmeleri

2015 yılı içerisinde yapılan alımlarda Polis Eğitim Merkezlerinde yalnızca Özel Harekat birimi için aday yetiştirilmişti. Bu alımlarda lisans eğitimini tamamlamış, üniversite mezunu olan ve KPSS P3 puan türünden 50 ve daha üstü bir puan almış adaylar başvuruda bulunabiliyordu.  Daha sonra yapılan 10 bin kişilik alımlarda ise başvuru şartlarında bazı değişiklikler yapıldı. Eğitim seviyesi en az lise mezunu olan, askerliğini yapmış olan ve askerliğinin bitim tarihinden itibaren 3 yıl geçmemiş olan adaylar Özel Harekat Polisi olmak için başvuru yapabiliyordu. Özel Harekat Polisi olmak isteyen adaylar seçmeler sonrasında başarılı olmaları durumunda 6 ay kurs eğitimi görüyorlar ve aldıkları eğitim sonrasında Özel Harekat Polisi olarak meslek hayatlarına başlıyorlar. kamu haber

1916 2 79409581b23c3e4af2da6a3b0758c188

Polis Özel Harekat Maaşı Maaşları 2023 PÖH Maaşı Maaşları

Özel Harekat Polisleri PÖH birimleri ülkemizin en önemli en etkin güvenlik güçlerindendir. Birbirinden zorlu eğitimler ve terör ile mücadelede en zorlu şartlarda ve en ön saflarda yer almaları bu mesleği özel ve en zorlu mesleklerden biri yapar.

Görev Tazminatı Maaşlarda Belirleyicidir

Polis Özel Harekat birimlerinin PÖH birimlerinin maaşları farklılık gösterebilir. Bunun nedeni görev yerleri, görev bölgelerine bağlı olarak aldıkları görev tazminatıdır. Görev tazminatı maaşlar için oldukça belirleyici ve etkileyicidir. Emniyet teşkilatında görev yapan tüm birimlerin maaşları hemen hemen aynıdır. Birimler arasında maaş farkının olma nedeni ise görev tazminatıdır. Örneğin batıda görev yapan bir emniyet mensubunun görev tazminatı 50 lira iken doğuda görev yapan bir emniyet mensubunun görev tazminatı 500 lira olabilmektedir. Doğuda görev yapan bir polis özel harekat mensubunun alacağı görev tazminatı bin lira 1000 Türk Lirası ve üstünde olabilir. Bu bilgiler ışığında Polis Özel Harekat personelinin bir PÖH mensubu 17.874 TL maaş alır.

Polis Özel Harekat olmak için ne yapmalıyız?

Fiziki sınavı ve mülakat sınavını başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Bu iki sınavdan sonra da adayın polis eğitim merkezinde eğitim alması ve bunu tamamlaması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.