kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ramazan Mayıs’ın Kaçında? Oruç Tutmak Hangi Gün Başlıyor?

Ramazan Mayıs’ın kaçında, hangi gün oruca kalkılacak, oruç tutmak hangi gün başlıyor, Ramazan’ın ilk günü hangi gün, Ramazan hangi güne denk geliyor gibi soruların cevaplarına yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

A+
A-

Ramazan’a sayılı günler kala Ramazan, bayram, oruç gibi Müslümanları ilgilendiren konularda yazı dizileri hazırlamaya devam ediyoruz. Şu an okuduğumuz yazımızda ise Ramazan hangi gün başlayacak, Ramazan 2019 Mayıs’ının kaçında başlıyor sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

ORUÇ TUTMAK NEDİR? RAMAZAN’DA NEDEN ORUÇ TUTULUR?

Oruç tutmak insanların dini, siyasi veya sağlık açısından uyguladıkları bir eylem biçimidir. Oruç tutmak eylemine en çok dini nedenler ile tanık oluruz çünkü bazı dinlerde farz bazı dinlerde de sevap kabul edilen bir ibadet biçimidir. Oruç tutmak özellikle Müslümanlara farz kılınmış olsa da hem diğer semavi dinlerde hem de bir takım farklı dinlerde uygulanan bir ibadet biçimidir.

Ramazan’da nede oruç tutulur sorusuna geldiğimiz zaman ise İslam’ın şartları ile karşılaşmaktayız. İslam’ın şartları dediğimiz Kelime-i Şahadet getirmek, Namaz Kılmaz, Oruç Tutmak, Hacca Gitmek ve Zekat Vermek olarak sıralanan beş şarttan bir tanesi oruç tutmaktır. Oruç tutmak Allah tarafından Müslümanlara farz kılınmıştır ve bu farz kılınan ibadetin de Ramazan ayında tutulması farz olarak belirlenmiştir. Yani Müslümanlar Ramazan’da Allah tarafından farz kılınması sebebiyle oruç tutmaktadırlar.

ORUÇ TUTMAK HANGİ GÜN BAŞLAR?

Oruç tutmak ve Ramazan Kur’an-ı Kerim’de şöyle belirtilmiştir:

“O sayılı günler, ramazan ayıdır. O ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’an o ayda indirildi. Artık sizden kim Ramazan ayının hilâlini görürse, o gün oruç tutsun. Hasta veya yolcu olan, tutamadığı günler sayısınca, başka günlerde oruç tutar. Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez. Oruç günlerini tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden ötürü Allah’ı tazim etmenizi ister. Şükredesiniz diye bu kolaylığı gösterir.” (Bakara, 2/184-185)

Buradan da anlaşılacağı üzere Ramazan’da oruç tutmak; Ramazan ayının hilalinin görüldüğü günde başlar. Bu 12 aydan oluşan ve ay yılı esas alınarak hesaplanan Hicri Takvim’e göre yılın 10. ayına denk gelmektedir. Fakat miladi takvime göre yaşayan bizim gibi ülkelerde bu sebeple Ramazan her yıl 11 gün farklı başlamaktadır. Bu konuda daha geniş bilgi için aşağıdaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

► Ramazan Neden Her Yıl Farklı Tarihte Başlıyor? Ramazan Bayramı Neden Farklı Tarihe Denk Geliyor?

RAMAZAN MAYIS’IN KAÇINDA BAŞLIYOR? ORUÇ TUTMAK 2019 YILINDA HANGİ GÜN BAŞLAYACAK?

Miladi takvime göre hesap yaptığımız için 2019 yılında Ramazan ülkemizde Mayıs ayında başlayacak. Peki Mayıs’ın kaçında başlayacak?

Ramazan Türkiye’de kullanılan takvime göre 06 Mayıs Pazartesi 2019 gününde başlayacak. Yani ilk oruca kalkılacak gece 06 Mayıs Pazartesi günü olacak.

Burada kafa karıştıran bir konuya açıklık getirmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. İlk hangi gün oruç tutmak için kalkacağız sorusunun cevabı 05 Mayıs’ı 06 Mayıs’a bağlayan gece olarak verilmektedir. 05 Mayıs 23.59 saati dolduğu anda Ramazan Ayı’na girmiş oluruz ve o gece sahur yaparak farz kılınan oruca başlamış oluruz.

GÖRÜŞ, YORUM VE SORULARINIZ İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.