kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Sermaye Piyasası Kurulu Uzmanlığı Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu Uzmanlığı Nedir?

A+
A-

                               Genel Bilgiler

Sermaye Piyasası Kurulu, 2499 sayılı Kanun ve diğer kanunlarda öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kanunla kurulmuş, yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak kullanan bir kamu tüzel kişisidir. Kurul’un merkezi İstanbul’da dır , Ankarada Eskişehir Yolu üzerinde hali hazırda bir temsilciliği bulunmaktadır. Spk uzmanları hukuk ve İİBF mezunlarınca KPSS , kurum yazılı sınavı, sözlü mülakat sonucunda uzman yrd olarak göreve başlamaktadır.Yazılı sınavda adaylara yabancı dil , hukuk ve kendi alanına ilişkin sorular yöneltilmektedir. KPSS puan türleri arasında hukukçulardan P 103 , İİBF’den ise P 5 ve P 54 puanları yazılı sınava katılma hakkı kazanmak için esas alınmaktadır.Yazılı sınav oldukça zor bir aşamadır bilhassa Türkçe İngilizce , İngilizceden Türkçeye çeviri kısmı adayları zorlamaktadır.Sınav formatı neredeyse hiç değişiklik göstermemektedir.Önceki yıllarda çıkmış sınav sorularına ulaşmak için tıklayınız.

Sermaye Piyasası Kurulu Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

                   Nerelerde İstihdam Edilirler

Spk uzmanları denetleme,izleme,kayıt tutma,araştırma yapma hak ve yükümlülüğüne sahiptir. Görevlerini kurula bağlı olan 12 daireden bir tanesinde istihdam edilmek suretiyle yaparlar.Kurum bünyesindeki daireler şunlardır:

 • Denetleme Dairesi
 • Ortaklıklar Finansmanı Dairesi
 • Aracılık Faaliyetleri Dairesi
 • Kurumsal Yatırımcılar Dairesi
 • Piyasa Gözetim ve Denetim Dairesi
 • Araştırma Dairesi
 • Muhasebe Standartları Dairesi
 • Bilgi İşlem, İstatistik ve Enformasyon Dairesi
 • Hukuk İşleri Dairesi
 • İdari ve Mali İşler Dairesi
 • Kurumsal İletişim Dairesi
 • Strateji Geliştirme Dairesi

Sermaye Piyasası Kurulu 2016 yılının başı itibariyle merkezini Ankara’dan , İstanbul’a taşımıştır . Bu durum çalışanlar ve kuruma girmek isteyen adaylar açısından olumsuzluk yaratmaktadır. Kurumda çalışan kişilerin mali  hakları başbakanlık uzmanlarıyla eşittir ancak yurtdışı yüksek lisans imkanı kendini geliştirme olasılıkları bakanlık veya Başbakanlık uzmanlarından çok öndedir. Kurumun çalışma temposu oldukça fazladır . Mesai 09.00-18.00 arası olsa da çalışanlar genellikle erken gelmeyi veya geç çıkmayı tercih etmektedir . Özellikle uzman yardımcılığı sürecinde sizden yüksek bir tempo beklenecektir.Üstat ilişkisi bulunması da çalışma şartlarını zorlaştırmaktadır.Sermaye Piyasası Kurumu oldukça fazla tebliği olması yönüylede hakim olması zor bir mevzuata sahiptir. 2012 yılından itibaren kurumda uzman ve uzman yrd. kadrolarının maaşlarının düşmesi ve bu tarihten önce istihdam edilenlerden ciddi miktarda az olması  sebebiyle Sermaye Piyasası Kurumu eskisi kadar talep görmese dahi kariyer imkanları hala çok iyi ve idealist adayların vazgeçilmezi. kamu haber

SPK SPL Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Sınav Konuları

SPK da çalışmak için ne gerekli?

Sermaye piyasası faaliyet alanlarından herhangi birinde aşağıda belirtilen görevlerde çalışan veya çalışmak isteyen kişilerin Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı almaları gerekmektedir. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.