kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

SGK Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Hesaplanır?

Fiili hizmet süresi zammı nedir? Ne işe yaramaktadır? Fiili hizmet süresi zammı nasıl hesaplanır? Hangi alan için kaçtır? Emekliliğe etkisi nedir? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Sigortalıların çalıştıkları gün sayılarına ilave gün sayısı verilmesine imkan sağlayan fiili hizmet süresi zammı nedir? Fiili hizmet süresi zammı ne işe yarar? Fiili hizmet süresi zammı nasıl uygulanır? Fiili hizmet süresi zammı emekliliğe katkı sağlar mı? Fiili hizmet süresi zammı erken emekliliğe yarar mı? Fiili hizmet süresi zammı hangi işler için ne kadar? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

SGK İtibari Hizmet Süresi Zammı Nedir? Kimleri Kapsar? Nasıl Hesaplanır?

SGK Fiili Hizmet Süresi Zammı Nedir? Ne İşe Yarar?

Fiili hizmet süresi zammı bazı iş kollarında çalışan sigortalıların çalıştıkları her 360 gün için belli oranda günlerin hizmetlerine eklenmesi uygulamasıdır. Bu uygulama 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun Fiili Hizmet Süresi Zammı başlıklı 40. maddesinde düzenlenmektedir. Sigortalıların her 360 günlük hizmetlerine belirli oranda gün ilavesi yapılmasının sebebi, çalıştıkları iş kollarında maruz kaldıkları mesleki risklerdir. Bu yönüyle sigortalıların yalnızca o sektörlerde çalışmaları fiili hizmet süresi zammından faydalanabilmeleri için yeterli değildir. Aynı zamanda bizzat mesleki riski belirtilen işi yapıyor olmaları gerekmektedir. kamu haber

Fiili Hizmet Süresi Zammı Nasıl Uygulanmaktadır? Fiili Hizmet Süresi Zammı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Fiili hizmet süresi zammı uygulamasında sigortalıların 360 gün yani bir senelik hizmetlerine, aşağıda detaylı bir şekilde belirteceğimiz sayılarda gün ilave edilmesi söz konusudur. Bu gün sayılarının ilave edilmesinde sigortalıların riske doğrudan maruz kalmadıkları ancak ilgili işte sigortalı oldukları dönem dahilindeki, yıllık ücretli izin, sağlık izni, hafta tatilleri, ulusal bayram günleri ve genel tatil günleri, eğitim, iş öncesi ya da sonrası hazırlık süreleri de dikkate alınmaktadır ve sigortalının yıllık toplam hizmetinden eksiltilmemektedir. 

Fiili Hizmet Süresi Zammı Erken Emeklilik Sağlar Mı?

Fiili hizmet süresi zammının uygulanmasında sigortalıların toplam gün sayısına fiili hizmet süresi zammı kadar ilave yapılmaktadır. Ayrıca bazı sektörlerde çalışanlar için yaş haddi de geriye çekilmektedir. Bu iki durum da bu sektörlerde riske maruz kalarak çalışan sigortalılara diğer sektörlerde çalışanlardan daha erken emekli olma imkanı tanımaktadır.

Fiili Hizmet Süresi Zammı İle Yapılabilecek Prim Ödeme Gün Sayısı İlaveleri

Ancak bu ilave her sektör ve her sigortalı için sınırsız şekilde yapılmamaktadır. Buna göre fiili hizmet süresi zammı ilavelerindeki üst sınırlar şu şekildedir;

  • Bu ilave yapılırken Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Teşkilatı ile Milli İstihbarat Teşkilatı uhdesindeki çalışanlara yapılacak ilave en fazla 8 yıl olabilmektedir.
  • Diğer sektörlerde riske maruz kalarak çalışan sigortalılar için yapılacak ilave en fazla 5 yıl olabilmektedir. 

Fiili Hizmet Süresi Zammı İle Emeklilik Yaş Haddinin Geriye Çekilmesi

  • Yasama üyeleri, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların üç yılı aşmamak kaydıyla fiili hizmet zammı süresi kadar emeklilik yaşları geriye çekilmektedir.
  • Diğer sigortalılar içinse fiili hizmet sürelerinin yarısı kadar emeklilik yaşları geriye çekilmektedir. 

*Bu sınırlar Maden işlerinde çalışan maden işçisi sigortalılar ile tünel, kanalizasyon yapımı işlerince çalışan sigortalılar için geçerli değildir.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Hangi Sektörde Çalışanlar İçin Kaç Gündür?

Fiili hizmet süresi zammı kapsamında sigortalıların her 360 günlük hizmetine kaç günlük ilave yapılacağını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

1 132 103 124 95 76 6

Görebileceğiniz gibi fiili hizmet süresi zammı uygulaması kapsamında en yüksek ilave yapılan sektör, en tehlikeli iş kolu olan maden işleri ve tünel yapımı, kanalizasyon işleri gibi yer altı işleridir. Her 360 günlük hizmet için 180 gün ilave yapılan bu işlerde çalışan sigortalıların bir yıllık çalışmaları 1,5 yılmış gibi karşılık bulmaktadır. Bu sayede daha erken yıpranan bu sektörün çalışanları, daha çabuk emeklilik imkanına sahip olmaktadırlar.

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti ve SGK Primleri Ne Kadar?

Fiili Hizmet Süresi Zammı ile alakalı olarak merak ettiğiniz konuları çalışmamıza yorum yaparak ya da FORUM sayfamızda başlıklar açarak yöneltebilirsiniz.

Fiili hizmet zammı sigortalılık süresini etkiler mi?

2008 yılı Ekim ayı başından sonraki fiili hizmet süresi zammı sigortalılık sürelerine eklenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.