DGS Yerel Yönetimler 2019 Taban Puanları

DGS yerel yönetimler taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile yerel yönetimler bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS yerel yönetimler kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS yerel yönetimler puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük yerel yönetimler taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS Yerel Yönetimler 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS yerel yönetimler 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS YEREL YÖNETİMLER TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan yerel yönetimler bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki yerel yönetimler bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların yerel yönetimler bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek yerel yönetimler kontenjanları 2018 yılında 5 olarak belirlenmişti, 2019 DGS yerel yönetimler kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan yerel yönetimler puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde yerel yönetimler bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 236,22509 ile Marmara Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. Adaylar 2019 DGS ile yerel yönetimler bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu puan civarında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, yerel yönetimler bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen yerel yönetimler bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya yerel yönetimler bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 02:54
YORUM EKLE