Taban Puanları

Et ve Ürünleri Teknolojisi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) isimli kurum üniversiteye yerleşmeyi düşünen adayların girmesi gereken yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) isimli sınavı düzenleyen, yürütmesini yapan kurumdur. Ortaöğretim kurumu mezunu adaylar bu sınava girerek ÖSYM tarafından belirlenmiş ve üniversite bölümlerine yerleşmeyi sağlayan puan türlerinden puanlar alarak bir üniversite bölümüne yerleşmeye çabalarlar.

Adaylar tercih etmeyi düşündükleri bölüme yetecek puanı veya puanlar her yıl yapılan sınavın diğer senelere göre farklı değişkenler barındırması nedeniyle belirsiz kalabildiği için buna alternatif olarak yeterli sıralamayı elde etmeye çalışırlar.

Yeterli puan ve sıralamalar diyebileceğimiz puan ve sıralamalar söylediğimiz gibi değişkenlik gösterebilmektedir fakat yine de tercihlerden önce bir fikir vermesi adına ÖSYM, önceki yıl yapılan yerleştirmeler sonrası ortaya çıkan puanlar ile YKS tercih kılavuzları oluşturmaktadır. Bu dediğimiz yöntem ile oluşturulacak olan 2019 YKS tercih kılavuzunda, 2018 yerleştirmelerine göre yer alacak taban puanları ve başarı sıralamaları değerlerini biz tüm bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

ET VE ÜRÜNLERİ TEKNOLOJİSİTABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Ne yazık ki henüz ÖSYM veya diğer bir alakalı kurum olan YÖK başarı sıralamaları ile ilgili rakamları paylaşmadığı için yazımıza bugün et ve ürünleri teknolojisi başarı sıralamaları rakamlarını ekleyemiyoruz. Her yıl olduğu gibi önümüzdeki birkaç ay içinde ÖSYM veya YÖK Atlas üzerinden bu rakamlar yayımlandığı anda bizler et ve ürünleri teknolojisi başarı sıralaması rakamlarını yazımıza ekleyerek güncelleyeceğiz. (EKLENDİ)

2 yıllık bölümler yani önlisans programları YKS içinde yer alan temel yeterlilik testi (TYT) çözülerek alınan TYT puan türü ile tercih edilebildiği için et ve ürünleri teknolojisi de 2 yıllık bir önlisans programı olarak TYT puan türü ile tercih edilebilir.

2018 yerleştirmeleri için et ve ürünleri teknolojisi bölümüne 66 kontenjan ayrıldığı görülmektedir, tahminimiz o ki 2019 et ve ürünleri teknolojisi kontenjanları da bu sayıya yakın olacaktır.

Yine 2018 yerleştirme puanları üzerinden değerlendirildiğinde et ve ürünleri teknolojisi puanları özelinde en küçük taban puan ile yerleştirmenin Bursa Uludağ Üniversitesi’ne 192,90799 puan ile yapıldığı görülmektedir. En büyük taban puan ile ise yerleştirmenin yapıldığı okul 189,51319 puan ile Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi olmuştur. 2019 YKS’ye girerek TYT puan türünde bu iki puan arasında veya bu civarlarda bir puan alan adaylar, büyük bir değişiklik olmaz ise, et ve ürünleri teknolojisi bölümünü kazanabileceklerdir.

2018 YKS yerleştirmeleri sonucu oluşturulan et ve ürünleri teknolojisi 2019 taban puanları listesini içeren görselimiz yazımızın en alt kısmında yer almaktadır, oradan göz atabilirsiniz.

Üniversiteye, sınavlara, mesleklere yani özetle kariyer planınıza ait tüm konularda aklınıza takılanları sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM tecrübe sahibi üyeleri ile sizleri beklemektedir.

* YKS, sınav, yerleştirmeler gibi konularda yazımızda yer alan bilgiler ve et ve ürünleri teknolojisi taban puanları listesi ÖSYM’nin sitesinde var olan bilgiler ve kılavuzlardan faydalanılarak yazılmıştır. Yapılacak bir değişiklikte yazımızı güncelleyecek olsak da ÖSYM’nin yaptığı son duyuru geçerli olacağı için ÖSYM internet sitesini düzenli takip etmeniz ve duyurulara göz atmanız sizin için faydalı olacaktır.

ET VE ÜRÜNLERİ TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE BÖLÜM BURS/DİL TABAN PUAN SIRALAMA
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Et ve Ürünleri Teknolojisi     192,90799 1669238
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Et ve Ürünleri Teknolojisi  KKTC Uyruklu    Dolmadı Dolmadı
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ  Et ve Ürünleri Teknolojisi     Dolmadı Dolmadı

5889 1 6f40f2b4c4b1993ea62333d5a0ef94d4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu