kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

TBMM Yasama Uzman Yardımcılığı Mülakat Sınavı Puanları Açıklandı

TBMM Yasama Uzman Yardımcılığı mülakatına katılmaya hak kazanan adayların listesi belli oldu. KPSS puan türlerine göre atama yapılacak kadro sayısının belirlendiği ilan metnine göre her puan türü için dört katı kadar aday mülakat sınavında davet edilmişti. Bazı puan türlerinde dört katı kadar aday başvuru yapamadı. İşte sonuçlar…

A+
A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı tarafından açılan ilan metninde mülakat sınavı ile 70 yasama uzman yardımcısı alınacağı duyurulmuştu. Sınavın ilan metninden 2017 Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre beş farklı puan türünden kadro sayıları belirlenmişti. Bu puan türlerinin her birii için belirtilen kadro sayısının dört katı kadar aday mülakat sınavına davet edilmişti. Yasama Uzman Yardımcılığı mülakatına katılacak adayların listesi açıklandıktan sonra bazı puan türleri için dört katı kadar adayın başvuru yapamadığı ortaya çıktı. Hukuk fakültesi mezunları için KPSS P4 puan türünden 33 Yasama Uzman Yardımcısı alınacağı ilan metninde yer alırken, mülakat sınavına sadece 43 aday başvuru yapabildi.

TBMM Yasama Uzman Yardımcılığı Puan Türleri

İlan metnine göre TBMM 70 uzman yardımcısı alacağını açıklamıştı. Bu ilan metnine göre hangi puan türünden kaç kişi alınacağı ve kimlerin bu puan türünden başvuru yapabileceği aşağıdaki şekilde belirlenmişti.

  • KPSS P4 33 kişi YDS’den en az (C) düzeyi (İngilizce, Fransızca veya Arapça)
  • KPSS P16 4 kişi YDS’den en az (C) düzeyi (İngilizce, Fransızca veya Arapça)
  • KPSS P21 4 kişi YDS’den en az (C) düzeyi (İngilizce, Fransızca veya Arapça)
  • KPSS P33 13 kişi YDS’den en az (C) düzeyi (İngilizce, Fransızca veya Arapça)
  • KPSS P34 16 kişi YDS’den en az (B) düzeyi (İngilizce, Fransızca veya Arapça)

Bu puan türlerinden KPSS P4 için en az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk fakültelerinden mezun olmak, KPSS P16, P21, P33 ve P34 puan türleri için ise siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak şartı yer almıştı.

TBMM Yasama Uzman Yardımcılığı Taban Puanları

TBMM Başkanlığı tarafından alınacak 70 yasama uzman yardımcısı için mülakat sınavına katılabilecek olanların listesi açıklandı. Sözlü sınav tarihinin ilerleyen süreçte belirleneceği sınav için aşağıda yer alan liste de belirtilen taban puanlar ortaya çıktı.

  • KPSS P4 puan türünden sadece 43 aday başvuru yapabildi ve taban puan 71,89976 puanda kaldı.
  • KPSS P16 puan türünden sadece 16 aday başvuru yapabildi ve taban puan 85,64571 puanda kaldı.
  • KPSS P21 puan türünden sadece 16 aday başvuru yapabildi ve taban puan 86,83328 puanda kaldı.
  • KPSS P33 puan türünden sadece 52 aday başvuru yapabildi ve taban puan 84,74941 puanda kaldı.
  • KPSS P34 puan türünden sadece 64 aday başvuru yapabildi ve taban puan 85,44882  puanda kaldı.

Sınava en yüksek puanla başvuru yapan aday KPSS P34 puan türünden başvuru yapan ve 100 puana sahip aday olan oldu.  KPSS P4 puan türünden 80 üstü puana sahip olan ve C seviye YDS puanı olana aday sayısının 24 olması da beklenenin aksine bizleri şaşırttı. B seviye YDS şartı olan ve 64 kişinin başvuru yapabildiği KPSS P34 puan türünde de taban puanının 85,44 seviyesinde kalması beklenmiyordu. Forum sayfamızda mülakata katılacak arkadaşlara başarılar dileriz. Mülakat sonuçlarına göre değerlendirme yazısıyla devam edeceğiz. Kamu Haber

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.