kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Cumhuriyet Başsavcısı Maaşları Ne Kadar?

Cumhuriyet Başsavcısı Maaşları Ne Kadar? Cumhuriyet Başsavcısı Nedir? Kimdir? Cumhuriyet Başsavcısı Ne İş Yapar? Görevi Nedir? Cumhuriyet Başsavcısı Maaşları Yılında Ne Kadar Oldu?

A+
A-

Savcılık makamının bir üstü olan Cumhuriyet başsavcılığı hakkında sizlere merak ettiklerinizi bu yazımızda cevapladık. Görevinden maaşına kadar birçok konuyu ele aldığımız bu yazımızda sizlere daha iyi fikir verebilmek için düzenledik.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Devletin temelinde adalet vardır. Bu adalet sağlanması konusunda görevli en kritik mesleklerin başında ise cumhuriyet başsavcıları gelir. Devlet mekanizmasının en güçlü, en yetkili isimlerinden olan bu kişiler hakkında pek çok soru sorulur. Bu mesleği yapmak isteyenler, adliyeye işi düşenler, haber, dizi ve film izleyenler cumhuriyet başsavcıları hakkında araştırma yapar. Peki cumhuriyet başsavcısı kimdir? Nedir? Cumhuriyet başsavcısı ne iş yapar? Görevi nedir? Cumhuriyet başsavcısı maaşları ne kadar? Başsavcı maaşı yüksek mi, düşük mü?

Dominik Cumhuriyeti Nüfusu 

Cumhuriyet Başsavcısı Nedir? Kimdir?

Cumhuriyet Arapça kökenli bir kelimedir. Milletin, egemenliği kendi tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği vekillerle kullandığı yönetim biçimine denir. Türkiye’nin temel değerlerinin başında cumhuriyet gelmektedir. Savcı ise Türkçe kökenli bir sözcüktür. Devlet için, devletin yararına davalar açan, kamunun hakkını ve hukukunu koruyan ve yerine getiren kişiye denir. Başsavcı ise savcılık makamının bir üstüdür. Cumhuriyet başsavcısı da adli yargı konularında 81 şehirde olan, ağır ceza mahkemesi olan yerlerde, asliye ceza mahkemesi olan yerlerde çalışan kişidir. Cumhuriyet başsavcısı, cumhuriyet savcılarının üstüdür. İhbara, kanunlara göre suç işlendiği tespiti üzerine dava açan, harekete geçen kişidir.

Cumhuriyet Başsavcısı Ne İş Yapar? Görevi Nedir?

Adliyelere işi düşen vatandaşlar, avukatlar, katipler, hukukla ilgilenenler, adli konularda çıkan haberleri izleyenler bu konuyu çok sık merak etmektedir. Pek çok kişi cumhuriyet başsavcısının ne iş yaptığı, görevlerinin ne olduğu merak eder. Adalet sistemi içinde son derece kritik bir konumda olan cumhuriyet başsavcılarının pek çok önemli görev ve sorumluluğu bulunur.

 • Cumhuriyet başsavcılığı makamını temsil ederler.
 • Başsavcılığın verimli çalışmasını sağlarlar.
 • Kurumun uyumlu ve düzenli çalışmasını sağlarlar.
 • İş bölümü yapar ve yönetirler.
 • Kanunlarla verilen diğer görevleri yaparlar.
 • Gerekirse adli göreve ilişkin işlem yaparlar.
 • Duruşmalara katılırlar.
 • Kanun yollarına başvururlar.
 • Ağır Ceza Mahkemesinde çalışanların gözetim ve denetim yetkisi olabilir.
 • Asliye Ceza Mahkemesinde çalışanlar altlarını denetleyebilirler.
 • Dürüst, adil olurlar.
 • Kanunların çizdiği çerçevede hareket ederler.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Bölgeleri Nelerdir? Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde Hangi Şehirler Vardır? Makedonya Şehirleri

Cumhuriyet Başsavcısı Maaşları Ne Kadar?

Cumhuriyet başsavcılarının maaşları hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Bu denli önemli bir görevi, mesleği yürüten bir kişinin ne kadar maaş aldığı merak edilmektedir. Bu konuda net bir cevap vermek zordur. Personelin derece ve kıdemi, hizmet yılı, görev bölgesi etkilidir. Ek ödemelerde bu değişiklikler etkili olur. Ayrıca personelin evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, yabancı dil bilgisi, eğitim durumu da etkilidir. Bu kapsamda cumhuriyet başsavcısı maaşları ortalama 25 bin TL ile 27 bin TL arasında değişmektedir.

Başsavcı kaç yıl görev yapar?

Yargıtay cumhuriyet başsavcısı ve Yargıtay cumhuriyet başsavcıvekili, Yargıtay Büyük Genel Kurulunun kendi üyeleri arasından gizli oyla belirleyeceği beşer aday arasından cumhurbaşkanı tarafından 4 yıl için seçilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.