Gündem

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Konuları 2019

2019 TYT konuları nelerdir, temel yeterlilik testi (TYT)hangi derslerden ve konulardan oluşmaktadır, TYT’den kimler sorumludur, TYT kaç sorudan oluşmaktadır, TYT ile alınan kaç puan türü bulunmaktadır, TYT ile alınan puan türleri nelerdir, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) kaç sorudan oluşmaktadır gibi sorulara sizin için cevaplar bulmaya çalıştığımız yazımıza göz atabilirsiniz. Bu cevaplar ile birlikte tüm 2019 TYT konuları listesine de yazımız içinden ulaşabilirsiniz.

YKS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından adayların yükseköğrenim kurumlarına yerleşebilmesi amacıyla yapılan bir üniversiteye giriş sınavıdır. YKS, alan yeterlilik testi (AYT) ve TYT isimli iki test grubundan oluşmaktadır. AYT toplamda 160 sorudan TYT ise 120 sorudan oluşmaktadır.

TYT (TEMEL YETERLİLİK TESTİ) KONULARI 2019

Bu yazıyı yayımladığımız tarihlerde YKS sonuçları açıklanmış olacak. Biz de TYT ve AYT konuları gibi YKS konuları listelerini gerek mezuna kalmayı düşünen, gerek lise son sınıf öğrencisi olan gerekse de uzun bir aradan sonra tekrar sınava girmeyi düşünen adaylar için yazın hazırlanmaya başlayabilirler veya dönem içinde eksiklerini belirlemek için göz atabilirler diye düşünerek düzenliyoruz.

TYT yukarıda da bahsettiğimiz gibi 120 sorudan oluşmaktadır.Bu sorular kendi içinde 40’ar ve 20’şer soruluk ikişer gruba ayrılmaktadır.Bunlar 40 soruluk türkçe, 40 soruluk matematik (içinde geometri) 20 soruluk sosyal bilimler ve 20 soruluk fen bilimleri test gruplarıdır. Bu testlerin her biri de kendi içinde farklı derslere ayrılmaktadır.

TYT’ye herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş ve 2 yıllık (önlisans) veya 4 yıllık (lisans) ve üzeri öğrenim süresi bulunan bölümlere girmek isteyen adaylar başvurabilir ve girebilirler.

TYT sonrasında adaylar bir puan türü alabilmektedirler. Bu puan türü TYT puan türüdür. Bu puan türü ile adaylar 2 yıllık bölümlere başvuru yapabilmektedirler.

Buna ek olarak AYT ile alınan da 3 puan türü bulunmaktadır.Bunlar Sözel (SÖZ), Sayısal (SAY) ve Eşit Ağırlık (EA) puan türleridir fakat bu puan türlerini elde edebilmek için adayların aynı zamanda TYT’ye de girmiş olmaları gerekmektedir. Bunların dışında bir de DİL puan türü bulunmaktadır fakat DİL puan türünü almak için de adayların yine hem TYT’ye hem de Yabancı Dil Testi’ne (YDT) girmiş olmaları gerekmektedir.

Aşağıdaki bağlantılar tüm TYT (Temel Yeterlilik Testi) konuları 2019 listelerini içermektedir. Bu listeler yazımızı yayımladığımız tarihteki en güncel listelerdir, yapılacak bir değişiklik olması halinde tekrar güncelleme yapılacaktır.

TYT TÜRKÇE KONULARI 2019

TYT COĞRAFYA KONULARI 2019

TYT TARİH KONULARI 2019

TYT MATEMATİK KONULARI 2019

TYT GEOMETRİ KONULARI 2019

TYT FİZİK KONULARI 2019

TYT KİMYA KONULARI 2019

TYT BİYOLOJİ KONULARI 2019

TYT FELSEFE  KONULARI 2019

TYT DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ KONULARI 2019

*Yukarıdaki sayısal veriler, bilgiler ve konular listeleri ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatları ve sınavlara hazırlık kaynaklarından derlenmiştir. Yapılacak değişikliklerde adı geçen resmi kuruluşların yapacağı duyuru dikkate alınmalıdır. Biz sizler için yazılarımızı güncel tutmaya çalışsak da sizler zaman zaman bu kuruluşların resmi internet sitelerini ziyaret etmeye çalışın.

TYT ve AYT konuları, üniversite sınavları, üniversite bölümleri ile tercihleri gibi üniversiteye giriş ile ilgili konularda bilgi alabileceğiniz, danışabileceğiniz, sorular sorabileceğiniz tecrübeli yöneticileri ve üyeleri olan forum sayfamıza yönlenmek için TIKLAYINIZ

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. tüm tyt konularından herkez sorumlu mu ben sadce türkçe ve sosyal çözsem bir bölüm kazanamaz mıym

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu