kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Tıbbi Görüntüleme Teknisyeni Maaşı 2023 Ne Kadar? Röntgen Teknisyeni Maaşları 2023

​​​​​​​Röntgen teknisyeni maaşları 2023 yılında ne kadar olacak, röntgen teknisyenliği görevleri nelerdir, röntgen teknisyeni nasıl olunur, röntgen teknisyeni nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör 2023 tıbbi görüntüleme teknisyeni maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise röntgen teknisyeni maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

Röntgen Teknikerliği

RÖNTGEN TEKNİSYENLİĞİ NEDİR? RÖNTGEN TEKNİSYENİNİN GÖREVLERİ

Teknikerler ve teknisyenler genellikle sağlık sektöründe ilgili alanın uzmanının yanında destek elemanı olarak görev yaparlar ve röntgen teknisyenleri de bu şekilde yardımcı eleman olarak görev yapmaktadırlar. Röntgen teknisyeni nedir daha net izah edebilmek için görevlerine bakmak yararlı olacaktır:

a) Hasta ve çalışana yönelik radyasyon güvenlik önlemlerini uygular.

b) Tıbbi görüntüleme cihazını ve ortamı radyografik incelemeye hazır hale getirir.

Cihazların kalibrasyonunu kontrol eder, bakım ve tamirinin zamanında yapılması için ilgililere bilgi verir.

c) Radyografik inceleme öncesinde hastayı hazırlar ve bilgi verir.

ç) Doğrudan ya da radyoopaklı radyografi, bilgisayarlı tomografi ve kemik mineral

dansitometresi çekimleri ile manyetik rezonans ve anjiyografi görüntülemesi yapar.

d) Film banyo/baskı işlemleri ve görüntülerin elektronik kayıt işlemlerini yapar.

e) Radyoaktif atıkların muhafazasını ve imha edilmesinde görev alır.

f) Uzman eşliğinde radyonüklid görüntüleme ve floroskopi yapar.

g) Hekim eşliğinde radyoopak madde enjeksiyonu yapar.

RÖNTGEN TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların teknisyen olabilmesi için ortaöğretim programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her ortaöğretim programı ile istenilen her teknisyenlik yapılamamaktadır. Tıbbi görüntüleme teknisyeni olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Radyoloji – Radyoloji Teknisyenliği Dalı (Dal kod: 101)

<div></div>

RÖNTGEN TEKNİSYENİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? RÖNTGEN TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Kapalı ve karanlık ortamlarda çalışan röntgen teknisyenleri sürekli X ışınına maruz kalabilmektedir ve bu zaten mesleğin en sıkıntılı tarafıdır. Bunun dışında çalışılan hastaların durumu da mesleğin zorluğu üzerine artı olarak eklenmektedir. Röntgen teknisyenliği de tüm sağlık teknikerlikleri veya teknisyenlikleri gibi zor sayılabilecek çalışma şartlarına sahiptir.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat tıbbi görüntüleme teknisyenliğinde bu rakam 35 saat diye yasal olarak belirlenmiştir. İstisnai durumlarda biraz üzerine çıkılsa da röntgen teknisyenleri haftalık 35 saat civarı çalışmaktadırlar.

RÖNTGEN TEKNİSYENİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan teknisyen           13700 – 13900 Türk Lirası

 

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknisyenlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2023 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak röntgen teknisyenleri de bu zamdan sonra 2023 yılında 13750-13950 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

<div></div>

Röntgen Teknikeri Atama Sayıları Yıllara Göre Kaçtır? Tıbbi Görüntüleme Teknikeri En Çok Ne Zaman Atanmıştır?

ÖZEL SEKTÖR 2023 RÖNTGEN TEKNİSYENİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası röntgen teknisyeni maaşlarının özel sektörde 2023 yılında ortalama olarak 9500-9800 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 9000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

SORU, GÖRÜŞ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI BURADAN ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Röntgen teknisyeni kaç yıllık?

Radyoloji teknikeri olmak için, üniversitelerin iki yıllık eğitim veren Radyoloji Teknikerliği önlisans programından mezun olma şartı bulunmaktadır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.