Kamu Haber

TOKİ Emlak Vergisi Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

Türkiye’de her vatandaşın hayali bir ev sahibi olmaktır. Bunun için binlerce kişi ömrü boyunca çalışıp didinip durur. Ancak pek az kişi bu zamana kadar bu hayalini gerçekleştirebilecek kadar para biriktirebilmiştir. Parası olmayan ise bankalara, tanıdığına yönelir ve borçla ev almaya çalışır. Ancak bu son derece riskli bir iştir. Risk oranı az, kira öder gibi ev sahibi olma imkanı sunan TOKİ ise bu nedenle büyük ilgi çekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki TOKİ 81 ilde toplu konutlar inşa etmektedir. Dar ve orta gelirli aileler bu sayede ev sahibi olma imkanıyla tanışmaktadır. Bu nedenle TOKİ ile ilgili hemen hemen her konu büyük ilgi çeker. Özellikle de TOKİ emlak vergisi sorgulama işlemiyle ilgili pek çok soru sorulur. Peki TOKİ nedir? Açılımı ne demek? TOKİ emlak vergisi sorgulama nasıl ve nereden yapılır?

TOKİ Nedir? Açılımı Nedir?

TOKİ, Toplu Konut İdaresi kurumunun kısaltılmış halidir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı TOKİ 2022 yılına kadar 19 yılda 43 bini aşkın konut inşa etmiştir. 950 bin civarında konutu kredilendirme işlemlerini tamamlamıştır. Deprem tehlikelerine karşı kentsel dönüşüm politiklarının merkezinde yer almaktadır. Ayrıca dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olmalarına imkan tanımaktadır.

TOKİ sayesinde insanlar kuralara katılarak 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 büyüklüğündeki konutların sahibi olabilmektedir. Bunun için belirli bir peşinat ödemesi yapılır daha sonra taksitlerle ödemeler tamamlanır. Ev ne kadar büyük olursa ödeme planı artar ve vergi oranı da büyük olmaktadır. Özellikle de TOKİ Emlak Vergisi miktarı evin büyüklüğüne göre değişebilir. Peki TOKİ Emlak Vergisi nasıl sorgulanır?

TOKİ Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

TOKİ konutları için emlak vergisi hesaplanmaktadır. Bu hesaplamada konut büyüklüğü önemlidir. Ayrıca konutun lokasyonu da hesaplamada etkili olur.

  • Buna göre emlak vergisi büyükşehir dışındaki yerleşim yerlerindeki TOKİ konutlarında konut bedelinin binde 1’si kadar olmaktadır.
  • Büyükşehir sınırları içindeki TOKİ konutlarında bedelin binde 2’si kadar olur.
  • Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki 300 bin TL dğerindeki bir konutun emlak vergisi 300 bin’in binde 2’si olarak hesaplanır. Yani 600 TL olarak vergi ödenir.
  • Büyükşehir sınırları dışındai 300 bin TL’lik konutun emlak vergisi ise 300 TL olarak hesaplanır.

TOKİ Emlak Vergisi Nereden ve Nasıl Ödenir?

Ödemeler birkaç ayrı şekilde gerçekleştirilebilir. Öncelikle e-Devlet üzerinden TOKİ taksit ödeme planı sorgulama üzerinden işlem ve ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca TOKİ’nin internet sitesi olan taksit.toki.gov.tr adresi üzerinden de ödeme yapabilirsiniz.

PTT şubeleri üzerinden TOKİ ödemeleri yapılabilir. Bağlı olunan vergi dairesinden ödeme yapılabilir. Belediyelerin internet sitelerinden emlak vergisi ödenebilir. Belediye veznelerinden ödeme yapılabilir. İnternet bankacılığı üzerinden ödeme yapılabilir.

TOKİ Emlak Vergisi Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

  • e-Devlet’e girdikten sonra arama butonuna TOKİ yazılır.
  • Çıkan sonuçlar arasından TOKİ ödeme planına tılanır.
  • e-Vergi dairesi sistemi üzerinen vergi borçları sorgulanabilir.
  • ALO Maliye hattı ile telefonla arama yapılarak sorgulama yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu