kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Türkiye Deprem Haritası Güncellendi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD Türkiye’nin deprem haritasını güncelledi. Jeofizik Mühendisleri Odası ve diğer meslek odaları 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren yeni haritaya ve yönetmeliğe itiraz etti.

A+
A-

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından 1996’da yürürlüğe sokulan deprem bölgeleri haritası 2018 yılı içinde yenilendi. Yeni harita yeni nesil matematiksel modeller, deprem katalogları ve en güncel deprem kaynak parametreleri kullanılarak 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe sokuldu.

Yeni harita ile birlikte deprem alanı oranı yüzde 42’den yüzde 17’ye inerken içlerinde Adana, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Malatya, Samsun, Şanlıurfa ve Van gibi illerin bulunduğu 46 ilde deprem riski azaldığı belirtildi. Yeni haritaya göre Tekirdağ, Karaman, Rize, Aksaray, Trabzon ve Erzurum illerini kapsayan 6 ilin de deprem riskinin arttığı belirtildi.

Bunlara ek olarak eski haritaya göre binaların yüzde 44’ü riskli gruptayken yeni haritadaki bilgilere göre bu oran yüzde 26’lara düştü.

Jeofizik Mühendisleri Odası ve konuyla ilişkili diğer meslek grupları ve bilim insanları yeni haritaya ve yönetmeliğe itirazda bulundu. AFAD’ın yaptığı değişiklikleri değerlendiren Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hocalarından Prof. Dr. Şerif Barış, deprem riskinin azaltıldığı yeni haritadaki 46 il daha önce büyük depremlerin yaşandığı Adana Ceyhan ve Gemlik bölgesinin aktif ray hattında bulunmaktadır dedi.

Prof. Dr. Şerif Barış yeni harita ve yönetmelik ile birlikte deprem riskinin düşürüldüğü bölgelerde depreme dayanıklılık şartlarının da gevşek bırakıldığını söyleyerek uyarılarını belirtti. Kamu Haber

GÖRÜŞ VE BİLDİRİMDE BULUNMAK İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.