kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2018 Hakimlik Sınavı Kaçla Kapattı? Hakimlik Sınavı Taban Puanları.

29 Aralık 2018 tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Hakimlik Sınav sonuçları açıklandı. Peki hangi grup kaç puanla kapattı? Taban puanlar kaç, haberimizde.

A+
A-

29 Aralık 2018 tarihinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından Ankara’da gerçekleştirilen ve yirmi binden fazla adayın katılım gösterdiği 2018 Hakimlik Sınavı sonuçları 22 Ocak 2019 tarihi itibariyle ÖSYM’ye ait sonuç sayfasından ilan edildi. Sonuçların açıklanması ile birlikte mesleğe alınacak aday sayısının üç katı kadarı içerisinde yer alanlar ikinci aşama olan sözlü mülakata katılmaya hak kazanırken, binlerce adayın hakimlik ideali sonraki sınavlara ertelendi. Peki binlerce katılımın gerçekleştiği 2018 Hakimlik Sınavı taban puanlar kaç olarak gerçekleşti? Hangi alanlardan alım yapıldı? Sınav sürecinde adaylar neler yaşadı? Hakimlik sınavına başvurular ve sınav oturumları nasıldı? Sınava başvuru ve katılım durumu nasıl? Tüm bu detayları ve sınavların kaçla kapattığı bilgisini haberimizde bulabilirsiniz.

2018 Hakimlik Sınavı Başvuru Süreci

29 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen 2018 Hakimlik Sınavı başvuruları, 1000 tanesi Adli Yargı Hakimliği mezun kadrosu, 500 tanesi Adli Yargı Hakimliği avukatlıktan geçiş kadrosu, 100 tanesi de İdari Yargı Hakimliği mezun kadrosu olmak üzere toplamda 1600 kişilik kadro için 1 Kasım 2018 – 8 Kasım 2018 tarihleri arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kabul edildi. Bu süreçte elektronik ortamdan başvurularını tamamlayan adaylar aynı tarihler arasında Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne bir dizi evrak gönderdi. Adli Yargı Hakimliği Avukatlık mesleğinden geçiş sınavına katılacak olan adaylar ile İdari Yargı Hakimliği sınavına katılacak olan Hukuk Fakültesi mezunu dışındaki adaylar sınava katılımlarının uygun olup olmadığının tespitinin yapılabilmesi için bu tarihlerde gerekli evrakı elden Personel Genel Müdürlüğü’ne teslim etti veya bulunduğu yerdeki Cumhuriyet Savcılığı aracılığı ile posta yolunu kullanarak evrak gönderimi gerçekleştirdi. Bu adayların durumuna dair duyuru yine Personel Genel Müdürlüğü sayfasından 7 Aralık 2018 tarihinde ilan edildi ve bu adaylar sınava katılıp katılamayacaklarını öğrenmiş oldular.  Kamu Haber

Tüm adaylar elektronik ortamdaki başvurularını izleyen gün olan 9 Kasım 2018 günü sonuna kadar sınav ücretlerini ÖSYM’nin ödeme ekranı vasıtası ile gerçekleştirdiler. Tüm bu süreç içerisinde adayları bekleyen aşamaları, sınav ücretlerini, geç başvuru imkanını; 2018 Hakimlik Sınavına Başvuru başlıklı yazımızda incelemek için Tıklayınız!

2018 Hakimlik Sınavı Konuları

29 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen hakimlik sınavı toplam üç grup için gerçekleştirildi ve bu gruplara aşağıdaki konulardan karşılarında yer alan sayılarda sorular yöneltildi.

Testler Dersler Toplam Soru Sayıları
Genel Kültür – Genel Yetenek Konuları Türkçe – 6 soru
Matematik – 6 soru
Tarih – 6 soru
Kültür Medeniyet – 6 soru
Vatandaşlık – 6 soru
30 SORU
Ortak Alan Konuları Anayasa Hukuku – 7 soru
İdare Hukuku – 7 soru
Medeni Hukuk – 7 soru
İdari Yargılama Usûl Hukuku – 7 soru
Medeni Usûl Hukuku – 7 soru
35 SORU
Adli Yargı Alanı Borçlar Hukuku – 7 soru
Ceza Hukuku – 7 soru
Ceza Usûl Hukuku – 7 soru
Ticaret Hukuku – 7 soru
İcra – İflas Hukuku – 7 soru
35 SORU
İdari Yargı Alanı Borçlar Hukuku -7 soru
Ceza Hukuku – 7 soru
Vergi Hukuku – 7 soru
Vergi Usûl Hukuku – 7 soru
İktisat – Maliye – 7 soru
35 SORU

Tüm adaylar hangi sınava katıalcak olurlarsa olsunlar; Genel Kültür – Genel Yetenek ile Ortak Alanı içeren toplam 65 soruluk ortak oturuma katılmak durumundaydılar. Ayrıca her alandan katılacak adaylar 35 soruluk kendi oturumlarına katılarak sınavlarını tamamladılar. Adaylara toplam 100’er soru yöneltildi. Bu yüz sorunun yanıtlanmasında yanlış yanıtlar doğru yanıtları götürmedi.

2018 Hakimlik Sınavında adayların oturumlara nasıl katıldıkları, bu oturumların süreleri ve kitapçık dağıtım düzenini detaylarıyla görmek isteyenler; 2018 Hakimlik Sınavı Oturumları ve Süreleri başlıklı yazımızı inceleyebilirler!

2018 Hakimlik Sınavına Kaç Kişi Katıldı?

29 Aralık 2018 tarihli Hakimlik sınavı yukarıda da dile getirdiğimiz gibi üç grup için gerçekleştirildi ve bu üç grup için başvuru sayıları, sınava giren aday sayıları ve fire durumları şu şekilde gerçekleşti;

hakimlik katylym

2018 Hakimlik Sınavı Kaçla Kapattı? Hakimlik Sınavı Taban Puanları Kaç?

29 Aralık 2018 tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Hakimlik Sınavında ilk aşamayı geçerek sözlü mülakata katılmaya hak kazanan adayların sıralamaları ile bu adayların gerçekleşen puanları şu şekilde;

Alım Yapılacak Grup Mesleğe Alınacak Aday Sayısı Mülakata Kalan Aday Sayısı Son Adayın Puanı
Adli Yargı Hakimliği Mezun grubu 1000 kişi 3000 kişi 74,26
İdari Yargı Hakimliği Mezun Grubu 100 kişi 300 kişi 81,2
Adli Yargı Hakimliği Avukatlıktan Geçiş Grubu 500 kişi 1500 kişi 66,94

Yukarıda gördüğünüz üzere alım sayısı bu kez taban puanların belirlenmesinde direkt etkili olmadı. Tabi ki İdari Yargı Hakimliği alımı çok cüzzi bir sayıya hitap ettiğinden en yüksek taban puana sahip grup oldu ancak özellikle Adli Yargı Hakimliği Mezun Grubu bu yıl adeta rekor denebilecek bir taban puanla kapatarak herkesi şaşırttı diyebiliriz.

2019 Hakimlik Sınavı Ne Zaman?

2019 yılında bir hakimlik sınavı yapılıp yapılmayacağı hususu henüz belirsizliğini koruyor. Bu konuda en güncel gelişmeleri daha evvelki sınav süreçlerinde olduğu gibi Tercihiniyap.net sitesinden takip edebilirsiniz. Son değerlendirmelerin yer aldığı haberimiz için Tıklayınız!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.