kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Türkiye İş Kurumu İŞKUR Memur Maaşları 2023 Ne Kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı İşkur Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan memurların maaşları ne kadar? 2023 yılı İŞKUR maaşları hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ya da kısaca İŞKUR’un merkez ya da taşra birimlerinde görev yapan memur ne kadar maaş almaktadır? İşkur memur maaşları 2023 yılında ne kadar? İşkurda memur olmak için neler yapmak gerekir? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Nasıl Devlet Memuru Olunur?

Adayların devlet memuru olarak atanabilmeleri için öncelikli olarak eğitim durumlarına uygun KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumuna katılmaları ve Kurumlar tarafından talep edilen puan türlerinden yeterli puanları almaları gerekmektedir. Peki kaç çeşit KPSS vardır? Hangi okullardan mezun olan adayların hangi KPSS oturumuna katılması gerekiyor? Öncelikli olarak bu sorularınızın yanıtlarına değinelim.

Devlet Memuru Olmak İçin Hangi KPSS Oturumlarına Katılmak Gerekiyor? 

Kamu Kurumlarında devlet memuru olarak görev yapmak isteyen adayların mezuniyet durumlarına göre katılmaları gereken KPSS oturumları, bu sınavların dönemleri ve almaları gereken puan türlerini aşağıda inceleyebilirsiniz;

-KPSS Ortaöğretim Sınavı

Lise veya dengi sayılan okullardan mezun olan ve devlet memuru olarak bu düzeyde açılmış olan kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adayların, iki yılda bir, çift yıllarda gerçekleştirilen KPSS Ortaöğretim sınavına katılmaları gerekmektedir. Bu adayların KPSS Ortaöğretim sınavına katılarak elde edecekleri ve atamalarda, tercihlerde, başvurularda kullanacakları puan türü KPSS P94 puan türüdür.

-KPSS Önlisans Sınavı

Üniversitelerin iki yıl eğitim veren önlisans programları ile dengi bölümlerinden mezun olan ve devlet memuru olarak bu düzey için açılmış olan kadrolara atanmak isteyen adayların, yine iki senede bir ve çift yıllardan gerçekleştirilen KPSS Önlisans sınavına katılmaları gerekmektedir. Bu adayların KPSS Önlisans sınavına katılarak elde edecekleri ve atamalarda, tercihlerde, başvurularda kullanacakları puan türü KPSS P93 puan türüdür.

-KPSS Lisans Sınavı

Üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarından veya bunların dengi sayılan okullardan mezun olan ve devlet memuru olarak bu düzey için açılmış olan kadrolara atanmak isteyen adayların, her yıl açılan KPSS Lisans sınavlarının çift yıllarda gerçekleştirilenine katılmaları gerekmektedir. Bu adayların KPSS Lisans sınavına katılarak elde edecekleri ve atama, tercih, başvuru süreçlerinde kullanacakları puan türü KPSS P3 puan türüdür.

İşkur İstihdam Uzman Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

KPSS Puanları Kaç Yıl Geçerli? 

Kamu Kurumlarında devlet memuru olarak çalışmak isteyen adayların yukarıda kendi mezuniyet durumlarına uygun KPSS oturumundan elde ettikleri puanın geçerlilik süresi iki yıldır. KPSS puanlarının geçerlilik süresine dair detaylı bilgileri almak için aşağıda yer alan yönlendirmeden faydalanarak, bu konuda hazırladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

osym logo

Türkiye İş Kurumu İŞKUR Memuru Nasıl Olunur?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla İŞKUR bünyesinde çalışmak isteyen adaylar yukarıda yer alan KPSS puan şartlarını yerine getirdikten sonra, puanlarının geçerlilik süresi içerisinde gerçekleştirilecek olan ÖSYM Merkezi KPSS Yerleştirmeleri ile ya da açılması durumunda İŞKUR tarafından verilecek açıktan memur alımı ilanları ile Kuruma başvuruda bulunarak İŞKUR memuru olabilirler. İŞKUR genel olarak merkezi atama yolu ile memur alan bir Kurumdur. Bu bağlamda adayların puanlarını aldıkları yıldan itibaren, puan geçerliliklerinin biteceği döneme kadar Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilecek olan merkezi atama tercihlerince, İŞKUR’un memur kadrosu açması durumunda bu kadro için tercih yapma ve atanma imkanları bulunmaktadır.

Türkiye İş Kurumu İŞKUR Memuru Olmak İçin Gerekli Olan Nitelikler ile Kodları Nelerdir?

İŞKUR’da memur olarak görev yapmak isteyen adayların ÖSYM’nin açacağı merkezi atamalarda, bu kadroyu tercih edebilmeleri için sahip olmaları gereken bazı nitelikler bulunmaktadır. Bu niteliklerin kodları ile bu kodların ne anlama geldiğini aşağıda inceleyebilirsiniz;

4418 Nitelik Kodu; İktisadi ve İdari Bilimler Programları lisans programından mezun olmak
4420 Nitelik Kodu; İktisadi Programlar lisans programından mezun olmak
4421 Nitelik Kodu; Ekonomi, İktisat, İş İdaresi ve İktisat lisans programlarının birinden mezun olmak
4424 Nitelik Kodu; Ekonomi ve İdari Bilimler veya Ekonomi ve İdari Bilimler Programları lisans programından mezun olmak.
4425 Nitelik Kodu; Ekonomi-Yönetim Bilimleri Programları lisans programından mezun olmak
4429 Nitelik Kodu; Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Çalışma Ekonomisi lisans programından mezun olmak.
4431 Nitelik Kodu; İşletme, İşletmecilik, İş İdaresi, İş İdaresi ve İktisat, Muhasebe Finansman, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon lisans programlarının birinden mezun olmak.
4459 Nitelik Kodu; Maliye, Muhasebe ve Maliye veya Maliye-Muhasebe lisans programından mezun olmak.
4503 Nitelik Kodu; Kamu Yönetimi,Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi veya Siyaset Bilimi lisans programlarının birinden mezun olmak.
7225 Nitelik Kodu; Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması

ÖSYM merkezi atama kılavuzunda İŞKUR memurluğu atamaları için belirtilmiş olan bu nitelik kodlarına göre, işkur memuru kadrolarını tercih etmek isteyen adayların üniversitelerin yukarıda belirtilen fakülte veya bölümlerinden mezun olmuş olmaları bunun yanında haklarında yapılan güvenlik soruşturmalarının da olumlu neticelenmesi gerekmektedir. Bu koşulları bir arada sağlayan adaylar tercih yapabilir, tercihleri neticesinde kadroya yerleşmeye hak kazanmaları durumunda görevlerine başlayabilir.

İŞKUR Memur Maaşı Ne Kadar?

İŞKUR genel müdürlüğünde ya da il müdürlüklerinde görevlendirilecek olan memurların 2023 yılı maaşları gelen zamla birlikte yaklaşık olarak; 9600 TL olacaktır.

İşkur çalışanları memur mu?

Hayır, işe alınanlar memur statüsünde değildirler ve kadrolu da değildirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.