TYT Matematik Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM – YÖK – MEB)

​​​​​​​TYT matematik konuları nelerdir, temel yeterlilik testine kimler girebilir, TYT’de matematik alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, TYT matematik sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

10.12.2019
A+
A-

Üniversiteye yerleşmeyi düşünen adaylar birkaç farklı yöntem ile üniversite öğrencisi olabilirler ve bunlardan en bilineni ve en fazla talep olanı YKS yani yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında birçok konuda merak sahibidirler ve bu meraklarından biri de sınavda hangi derslerden hangi konuların çıktığıdır. Bizler sizlere fikir vermesi amacıyla YKS ve içindeki TYT ile AYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda TYT matematik konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını bulacaksınız.

MATEMATİK TYT KONULARI 2020 NELERDİR?

TYT matematik konuları listesini vermeden önce TYT ile ilgili birkaç bilgi vermek yerinde olacaktır diye düşünüyoruz. TYT YKS isimli üniversiteye giriş sınavının ilk basamağıdır ve ortaöğretim kurumu mezunu her aday bu sınava girebilir. TYT’ye girerek elde edilen TYT puan türü 2 yıllık bölümlerin tercihinde kullanılır ve isteğe bağlı olarak TYT puanının geçerlilik süresi 2 yıldır.

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak TYT içindeki matematik dersinden çözülen sorular tek puan türü olan TYT puan türünün hesaplanmasına katkıda bulunur.

TYT matematik konuları 2020 listesi aşağıdaki gibidir.

1) Sayılar

Temel Kavramlar

Basamak Kavramı

Bölme-Bölünebilme

Asal Çarpanlar

EBOB-EKOK

Rasyonel Sayılar

2) Birinci Dereceden Denklemler Ve Eşitsizlikler

3) Mutlak Değer

4) Üslü Sayılar

5) Köklü Sayılar

6) Oran-Orantı

7) Problemler

Denklem Kurma

Yaş

Yüzde

Kar-Zarar

Karışım

Hareket

İşçi

8) Mantık

Önermeler

Bileşik Önermeler

Niceleyiciler-Aksiyom-Teorem

9) Kümeler

10) Fonksiyonlar

11) Polinomlar

12) Çarpanlara Ayırma

13) İkinci Dereceden Denklemler

Karöaşık Sayılar

14) Permütasyon-Kombinasyon-Binom-Olasılık

15) Veri Sayma ve Tablo-Grafik, Sayısal Mantık

TYT, YKS yani üniversite sınavı, tercihler vs. ile ilgili kafanızı kurcalayan her türlü soruyu sormak için forum sayfalarımızı ziyaret edebilir ve deneyimli yöneticilerimizden faydalanabilirsiniz. Forum için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

**Elimizden geldiğince en güncel hali ile yayımlama çalışsak da dönem içinde yapılabilecek değişiklikler olabilmektedir ve TYT matematik konuları ile ilgili değişikliği yapacak kurum ÖSYM, YÖK veya MEB olacağı için bu kurumların websitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Burada verdiğimiz bilgiler fikir vermesi amacıyla hazırlanmıştır.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.