kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

TYT Sınavına 45 Gün Kala Çalışma Önerileri ve TYT Netlerini Arttırma Yöntemleri

Üniversite sınavına hazırlanan arkadaşlar sınava son 45 gün kaldı. Bu da demek oluyor ki, 45 gün sonraki gün olan cumartesi günü TYT sınavında karşınıza gelecek olan soruları çözüyor olacaksınız. Bize göre üniversite sınavlarının en kritik aşaması son aylardır. Bu nedenle de sizlere tyt sınavına 45 gün kala çalışma önerileri sunarak, netlerinizi arttırma yöntemlerini açıklıyoruz.

YKS
A+
A-

2 milyondan fazla adayın katılım göstereceği TYT sınavına 45 gün kala, sınava katılacak arkadaşlarımıza çalışma önerileri sunarak, tyt netlerini arttırma yöntemlerini açıklamak istiyoruz. Sınava son 45 gün kala neler yapıldığında tyt netleri ve tyt puanları artar? İşte detaylar…

Üniversite yerleştirme sınavı olan YKS için geri sayım başladı. Adayların yoğun şekilde çalışmalara devam ettiği bu süreçte, sınav için son 45 gün kaldı. Sınavın ilk aşaması olan TYT sınavından yüksek puan almayı hedefleyen adaylar, bu alandan çıkabilecek konulardaki eksiklerini tamamlamaya çalışıyor. Bununla birlikte sınava 45 gün kala daha verimli neler yapılması gerektiğini düşünen adaylar, etraflarındaki tecrübeli insanlara çalışma önerleri ve daha yüksek puan almak için ne gibi yöntemler uygulamaları gerektiğini soruyor. Biz de yılların vermiş olduğu sınav tecrübelerimizden yararlanarak, bahse konu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

TYT Sınavına 45 Gün Kala Çalışma Önerileri ve Netleri Arttırma Yöntemleri

YKS ile birlikte, üniversite sınavlarından ilki olan TYT sınavında çıkan soru tipleri tamamen değişmiştir. Sorularda anlama, muhakeme etme ve görsel zekadan yararlanma ön plana çıkarılmıştır. Bu nedenle okuduğu anlamadan geçmek veya aynı soruyu tekrar tekrar okumak soruların çözümünde büyük zaman kaybı yaratmaktadır. Bu zaman kaybı okuma yaparak giderilebilir. Sınava hazırlanan her aday, ders çalışmaya başlamdan önce ağır ve ağdalı uslüpla yazılmış bir kitabı, makeleyi veya köşe yazısını muhakkak okumalıdır. Kitap okumanın şu dönemde gereksiz zaman kaybı yaratacağını düşünmek büyük yanlıştır. Bu nedenle adaylara ilk ve en önemli çalışma önerimiz, her gün en az yarım saat olmak üzere bir şeyler okumaları gerektiğidir.

TYT sınavı zamanla yarışmanın hat safhada olduğu bir sınavdır. Zamanı kontrol altında tutma heyecanın asgari düzeye indirilmesi ve stres yaşanmaması adına çok önemlidir. Bu nedenle TYT sınavında hızlı olmak ve soruları seri şekilde yapmak oldukça önemlidir. Bu sağlayacak yegane yöntem ise bol deneme çözmektir. Sınava hazırlanan arkadaşlarımıza kademeli olarak arttırmaları gerektiğini belirterek, şu süreçte bol deneme çözmelerini öneriyoruz. 7 haftalık süreçte, ilk ve ikinci hafta 2’şer deneme, üçüncü ve dördüncü haftalarda 3’er deneme, beşinci hafta 4 deneme ve son iki haftada her gün deneme çözmelerini öneriyoruz. Denemeler, soruları anlama, kavrama ve çözme konusunda hız kazanmalarını, yeni soru tiplerini öğrenmelerini ve eski soru tiplerini yeniden hatırlamalarını sağlayacaktır.

Denemelerde yapılamayan sorular üzerinde yoğunlaşmak ve bu soruları yapabilecek birisine çözdürmek netlerin arttırılmasında çok önemlidir. Her öğrenci, her soru tipini yapabilecek durumda değildir. Bu nedenle yapılamayan soruları es geçmeden başkalarına çözdürmek, yeni bir soru tipi öğrenme konusunda büyük fayda sağlayacaktır.

Denemelerde üst üste aynı konudan soru kaçırılması durumunda o konudan kısa bir tekrar yapmak ve eldeki kaynaklardan bu konu hakkında soru çözmek problemin kökünü kurutmak açısından çok önemlidir. Bu nedenle, denemlerde üst üste hangi konudan soru çözemiyorsanız, bunları bir kenara not almanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede eksiklerinizi kolaylıkla keşfederek, sorun büyüden çözüm odaklı davranmış olursunuz.

Bir diğer önerimiz ise, bol etüd almaya, birebir ders almaya özen gösterin. Yaptığınız sorularla ilgili daha kolay yöntemler var mı? Yapamadığınız sorular için ne gibi yöntemler denemelisiniz? Etüdlerde bunları sorgulayın. Her boşlukta hocalarınızın peşini bırakmayın. Yapamadığınız soruları muhakkak çözdürün. Hata yapma lüksünüz az olduğunu düşünerek, bu soruyuda atlasam da olur diye düşünmeyin.

Kendinizi televizyon, akıllı cep telefonu ve bilgisayar gürültüsünden olabildiğince uzak tutun, kafanızı dinç tutacak şeyleri yapmaya özen gösterin. Temiz havada yürüyüşe çıkın, sevdiğiniz şarkıları dileyin veya fazla uzun kalmamak şartıyla arkadaşlarınızla buluşup, onlarla sohbet edin. Önümüzdeki yıl içerisinde kazandığınız üniversitenin kampüsünde olduğunuzu düşünerek, içinizi ferahlatın, gereksiz yere uykunuzu harap edecek düşüncelerden uzak durmaya çalışın. Gün içerisinde çalışma konusunda vicdanınızın rahat olduğunu düşünüyorsanız, daha fazlası için kaygılanmayı bırakın.

Kaç net yapmanız gerektiğinden daha çok bir net daha fazla yapabilmek için şu son 45 günde ne yapmanız gerektiğini düşünün. Matematik, Türkçe, sosyal veya fen konularından basit olduğunu bildiğiniz ancak çok fazla test çözmediğiniz için denemelerde sürekli benzer hatalardan dolayı yanlış yaptığınız konuları muhakkak tekrar edin. Netlerin artması noktasında konu tekrarı ve bir kaç test üzerinden konuları pekiştirmek çok etkili olacaktır.

Din kültürü ve ahlak bilgisi ile Felsefe derslerinden kısa bir kaynaklar bulun, konu özeti şeklinde olan bir kaynağı sınava kadar en az iki kez baştan sona okuyun. Kaynaktaki konulardan sorular çözmeye özen gösterin. Boşlama veya bu kısımları zaten yaparım gibi bir düşünceden hareketle bu iki dersi ihmal etmeyin. En kolay sorularda dahi zorlanabilirsiniz ve sınav sonrası telafisi olmayacak yanlışlar yapabilirsiniz.

Sayısal bölümden sınava hazırlanan arkadaşlarımız, biyoloji dersini tekrar etmeyi unutmayın. Okulda tutmuş olduğunuz notların tekrarına yavaş yavaş başlayın. Fizik ve kimya dersi için de sorusunu çözemediğiniz konular için vakit ayırmayı unutmayın. Kısa tekrarlar yaparak, bol soru çözmeye odaklanın!

İnsanın içerisinde var olan birikimi en iyi bilen kendisidir. Var olan birikiminizi küçümsemeyin, sınavın hayatınıza dair bir aşama olduğunu bilerek bu birikimin açığa çıkmasına izin verin.

2019 TYT netlerini arttırmak bilinmesi gereken en önemli şey: Kişinin kendisini bu sınavın sadece bir geçiş sınavı olduğuna inandırarak hareket etmesiyle mümkündür. Kaygı, stres ve heyecan bu noktadan hareketle en asgari düzeye indirecektir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.