kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

TYT Tarih Konuları 2019

TYT tarih konuları 2019 nelerdir, TYT tarih kısmında hangi konular gelmektedir, TYT tarih bölümünden kimler sorumludur sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT tarih konuları 2019 nelerdir, TYT tarih kısmında hangi konular gelmektedir, TYT tarih bölümünden kimler sorumludur, TYT tarih kaç sorudan oluşmaktadır, TYT kaç sorudan oluşmaktadır ve hangi derslerin konularını içermektedir gibi soruların cevapları ile 2019 yılında yapılacak temel yeterlilik testi içindeki tarih konuları listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS)eski sisteme göre adlandırırsak ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan ve düzenlenen bir üniversiteye giriş sınavıdır. TYT toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 sorunun dağılımı ise matematik (ve geometri), tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, Türkçe, fizik, kimya, biyoloji arasında olmaktadır. YKS

TYT TARİH KONULARI 2019

TYT tarih konularından işin aslı herkes sorumludur çünkü az veya çok tüm puan türlerine etki etmektedir. Fakat en çok etkilediği puan türleri noktasında değerlendirirsek eşit ağırlık ve sözel alanlardan tercih yapacak adayların daha fazla yoğunlaşmasında fayda var diyebiliriz.

120 soruluk TYT içindeki sosyal bilimler kısmı bu sınavın 20 sorusunu oluşturmaktadır. Tarih ise bu 20 sorunun 5 tanesini kapsamaktadır.

Buraya ek olarak bir bilgi düşmek gerekirse TYT 2018 yılında ilk olarak belirlendiğinde sadece türkçe ve matematikten oluşması üzerine hesap yapılmıştı. Yıl içinde yapılan değişiklikler ile 2018’e özel olarak diğer dersler de eklendi. 2019 yılında bizi nasıl bir süreç beklediğini tam olarak bilemesek de 2018’deki düzenin aynısı üzerine plan yapmakta fayda var.

*Yukarıdaki bilgiler ile tarih konuları listesi ÖSYM, MEB,YÖK ve farklı kaynaklar kullanılarak derlenmiştir. Burada bahsedilen bilgilerde bir değişiklik olması halinde özellikle Yükseköğretim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM’nin yapacağı duyurular esas olacaktır.Bu kurumların web sitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

2019 TYT tarih konuları listesinin tamamı aşağıdaki gibidir. Liste yayımladığımız tarihteki en güncel haldedir.Değişiklik olması halinde güncellenecektir.

Tarih Bilimine Giriş

İlk Çağ Medeniyetleri ve Ortaya Çıkışı

İslam Öncesi Türk Tarihi

İslam ve İslam Devletleri Tarihi

Türk-İslam Devletleri Tarihi (10-13. yüzyıllar)

Türkiye Tarihi (11-13.yüzyıllar)

Osmanlı Devleti Kuruluş (Beylikten Devlete)

Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi

Osmanlı Devleti Duraklama Dönemi

Osmanlı Devleti Gerileme Dönemi

Osmanlı Devleti Dağılma Dönemi

Osmanlı Devleti Kültür ve Medeniyeti

Avrupa Tarihi ( Yeniçağ,Yakınçağ)

En Uzun Yüzyıl (1800-1922)

19. Yüzyıl Osmanlı Devleti

20. Yüzyıl Osmanlı Devleti

1. Dünya Savaşı

Kurtuluş Savaşı Hazırlık

Mondros

Cemiyetler

Cepheler

Sevr ve Lozan Anlaşmaları

Cumhuriyetin İlanı

Atatürkçülük, Atatürk İlkeleri ve İnkılaplar

Türk Dış Politikası

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.