kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TYT Tarih Konuları 2018

TYT tarih konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi tarih konuları nelerden oluşmaktadır, TYT tarih konuları hangi puan türünde kullanılmaktadır sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT tarih konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi tarih konuları nelerden oluşmaktadır, TYT tarih konuları hangi puan türünde kullanılmaktadır, TYT tarih kaç sorudan oluşmaktadır, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın TYT tarih konularından kimler sorumludur gibi sorulara sizin için cevaplar hazırladık.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına yerleşmek için kullanılacak puan türlerini almak amacıyla girilen sınavdır. TYT toplamda 4 farklı test grubundan oluşmaktadır .Bunlar Türkçe, fen bilimleri, matematik ve sosyal bilimlerdir.

TYT TARİH KAÇ SORUDAN OLUŞMAKTADIR VE HANGİ PUAN TÜRLERİNİ ETKİLEMEKTEDİR?

TYT sosyal bilimler 120 soruluk TYT’nin 20 sorusunu kapsamaktadır tarih de bunlar içinde 5 tanesini kapsamaktadır. YKS sisteminde farklı puan türleri bulunmaktadır. Bunların en genel hali TM, MF, TS ve DİL puan türleridir. TYT YKS sistemindeki ilk basamağa denk geldiği için hem TYT puanlarının hesaplanmasında hem de TS, TM, MF ve DİL puan türlerinin hesaplanmasında az veya çok etki etmektedir. Bu yüzden TYT sosyal bilimler ve tarih tüm puan türlerini etkilemektedir diyebiliriz. YKS

TYT TARİH KONULARI 2018

TYT 2018 Konuları Tarih bölümü için aşağıdaki gibi oluşmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi tarih bölümü 20 sorudan oluşan sosyal bilgiler testinin 5 sorusunu oluşturmaktadır ve tarih bilgisine dayanmaktadır.  Konu başlıkları farklı kaynaklarda farklı biçimde geçebilir fakat birçok kaynağı inceleyerek çıkardığımız liste temelde aşağıdaki gibidir. 2018 sınav değişikliği sebebiyle bazı belirsizliklere gebe olsa da genel haliyle konu başlıkları size ışık tutacaktır.

TYT tarih konuları 2018 listesinin tamamı aşağıdaki gibidir.

·        Tarih Bilimine Giriş

·        İlk Çağ Medeniyetleri ve Ortaya Çıkışı

·        İslam Öncesi Türk Tarihi

·        İslam Devletleri Tarihi

·        Türk İslam Devletleri Tarihi

·        Selçuklu Devleti

·        Osmanlı Devleti Kuruluş ( Beylikten Devlete)

·        Osmanlı Yükselme

·        Osmanlı Duraklama

·        Osmanlı Gerileme

·        Osmanlı Dağılma

·        Osmanlı Kültür ve Medeniyeti

·        Avrupa Tarihi ( Yeniçağ, Yakınçağ)

·        19. Yüzyıl Osmanlı Devleti

·        20. Yüzyıl Osmanlı Devleti

·        Dünya Savaşı

·        Kurtuluş Savaşı Hazırlık

·        Mondros

·        Cemiyetler

·        Cepheler

·        Sevr ve Lozan Anlaşmaları

·        Cumhuriyetin İlanı

·        Atatürk İlkeleri ve İnkılaplar

·        Türkiye Dış Politikası

*TYT tarih konuları farklı kaynaklardan düzenlenmiştir ve yol gösterici olması amacıyla yayımlanmıştır. Yapılacak değişiklikler ya da farklı kaynaklarda bulunan farklı konu dağılımları için MEB’in uyguladığı müfredatı incelemenizi öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.