kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Anayasa Mahkemesi Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar? Anayasa Mahkemesi Başkanı Nedir? Kimdir? Anayasa Mahkemesi Başkanı Ne İş Yapar? Anayasa Mahkemesi Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi

A+
A-

Anayasa Mahkemesi Başkanı emekli maaşı ve ikramiyesi ne kadar, Anayasa Mahkemesi Başkanı ne iş yapar, Anayasa Mahkemesi Başkanı kimdir gibi aklınıza takılan birçok soruyu sizler için cevapladık.

Türkiye’de binlerce devlet memuru aktif olarak görev yapmaktadır. Yine binlerce de memur emeklisi bulunur. Bunların büyük bir çoğunluğu düz memur olarak görev yapan ve yapmış olanlarken aralarında kariyer meslekleri yürüten, önemli görevler üstlenenler de bulunur. Devlet kadrosundaki en önemli çalışanların başında hakim ve savcılar gelir. Bu kişilerin yaptığı görevler devletin işleyişini direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle bu personelin kariyeri, ne iş yaptıkları ve aldıkları ücretler her zaman merak konusu olmaktadır. Özellikle de yıllarca zorlu şartlarda devlete hizmet ettikten sonra alınacak emekli maaşı ve ikramiyesi hakkında yoğun araştırma yapılır. Örneğin hakim ve savcı olarak mesleğe başlayıp en prestijli noktalardan biri olan Anayasa Mahkemesi Başkanı olabilirsiniz. Peki Anayasa Mahkemesi Başkanı nedir? Maaşları ne kadar?

Anayasa Mahkemesi 3 Siyasi Parti Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Anayasa Mahkemesi Başkanı Nedir? Kimdir?

Kısaca AYM olarak bilinen Anayasa Mahkemesi, Türkiye’deki en yüksek anayasal yargı organı olarak karşımıza çıkar. Yetkileri, görev ve sorumlulukları bakımından hiyerarşide üst pozisyondadır. Kanunlar, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, TBMM içtüzüğünü denetler ve anayasaya uygun olup olmadığını denetler. Ayrıca vatandaşın bireysel başvurularını da görüşür ve karar verir. Anayasa Mahkemesi Başkanı da işte bu özel kurumun başkanıdır. 1962 yılında kurulan bu mahkemenin başkanı olmak oldukça özel bir ayrıcalıktır. Yüksek mahkeme, anayasal yargı alanında yürüttüğü çalışmalarla adaletin, anayasaya uygunluğun sağlanmasını sağlar.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Ne İş Yapar?

  • Anayasa Mahkemesi kanunların, cumhurbaşkanlığı kararnamelerini ve TBMM içtüzüğünün anayasaya uygunluğunu inceler ve denetler.
  • Vatandaşın bireysel başvurularını görüşüp karar verir.
  • Anayasa değişikliklerini şeklen inceler ve denetler.
  • Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcıları, Bakanları, Yargıtay ve Danıştay Başkan ile üyelerini, başsavcıları, cumhuriyet başsavcı vekillerini, HSK ve Sayıştay Başkanı ve üyelerini görevleriyle ilgili olan suçlarla ilgili olarak Yüce Divan olarak yargılar.
  • Ayrıca Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları da Yüce Divanda yargılanır.
  • Parti kapatma davaları, mali denetimler de burada yürütülür.
  • Milletvekilliği düşürülmesi, yasama dokunulmazlığı gibi kritik konular da bu mahkemenin yetkisindedir.
  • Anayasa mahkemesi başkanı işte tüm bu görev ve sorumlulukları yürütecek en önemli pozisyonda oturur.

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Hakkında Sorular ve Cevapları

Anayasa Mahkemesi Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi

Hakim ve savcı unvanı sahibi olan ve bu unvan üzerinden diğer unvanlardan emekli olanların emekli maaşı ve ikramiyesi pek çok unsura bakılarak hesaplanır. Emekli oldukları derece ve kademe göstergesi, hak kazandıkları en yüksek ek gösterge, kıdem yılı süresi, fiili hizmet süresi, hak kazandıkları yüksek hakimlik tazminatı göstergesi, görev tazminatı dikkate alınır. Ayrıca aile durumu, sigorta ve BES kesintisi, eğitim durumu vb. unsurlar da etkilidir.  Bu kapsamda 40 yıl hizmet süresi bulunan anayasa mahkemesi başkanının emekli maaşı 14 bin TL civarındadır. 40 yıl hizmet süresi olan anayasa mahkemesi başkanının emekli ikramiyesi 337 bin TL civarındadır.

Anayasa Mahkemesi neye bakar?

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, kanunların, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasa’ya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.