Maaşlar

Müftü Maaşları 2023 Ne Kadar?

Dini hizmetlerin başta Türkiye olmak üzere bütün dünyada yürütülebilmesi ve düzenlenebilmesi için müftülere büyük görevler düşmektedir. Müftüler il ve ilçelerde görev yapabilmektedirler.  Müftüler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen talimatlar doğrultusunda din hizmetleri sunarlar.

Müftülerin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Müftüler, din hizmetlerini düzenler ve insanları din konusunda bilgilendirir. Görev yaptıkları bölgelerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nı temsil ederler. Bulundukları görev yerlerinde faaliyet gösteren cami, mescit, ve Kur’an kursları gibi kuruluşları yönetirler. Pek çok konuda konferans düzenleyebilirler. Dini hizmet veren kuruluşların ihtiyaçlarını karşılar ve faaliyetlerine yardımcı olurlar. Dini konulardaki soru ve sorunların cevabı ve çözümü için çalışırlar. Görev yerlerinde bulunan personellerin yönetimini ve atamasını gerçekleştirirler.

Sağlık Bakım Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

Müftü Maaşları 2023 Ne Kadar?

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan İlahiyat Fakültelerinden mezunolanlar ve mesleğe ‘’stajyer vaiz’’ olarak başlayanlar, 657 Sayılı DevletMemurları Kanununca 9. Derecenin 1. Kademesine göre maaş alırlar. İmam HatipLisesi mezunu olup mesleğe başlayanlar ise 9. Derecenin 2. Kademesine göre maaşalırlar. Müftü olarak atanan biri kıdemine, bulunduğu dereceye ve kademesinebağlı olarak maaş almaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki il müftüsü olarakgörev yapan personeller 1. Dereceden maaş almaktadır.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ocak ve Temmuz zamları dahesaplandığında memur maaşları 2023 yılında 4+2.92 oranında zamlandı.

2023 yılında maaşlara yapılan zamlar dikkate alındığında 1. Derece İlMüftüsü olarak görev yapan personel 29.320 Türk Lirası maaş almaktadır. 1.Derece Müftü Yardımcısı ve İlçe Müftüsü olarak görev yapan personeller ise 20.170 Türk Lirası maaş almaktadır.

Murakıp Maaşları 2023 Ne Kadar?

Türkiyede kaç tane müftü var?

Diyanet’te halen imam, müftü, vaiz, müezzin ve öğretmen olarak 130 bin 658 personel var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu