kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TYT Geometri Konuları 2019

TYT geometri konuları 2019 nelerdir, TYT geometri kısmında hangi konular gelmektedir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT geometri konuları 2019 nelerdir, TYT geometri kısmında hangi konular gelmektedir, TYT geometri bölümünden kimler sorumludur, TYT geometri kaç sorudan oluşmaktadır, TYT kaç sorudan oluşmaktadır ve hangi derslerin konularını içermektedir gibi soruların cevapları ile 2019 yılında yapılacak temel yeterlilik testi içindeki geometri konuları listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz. YKS

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS)eski sisteme göre adlandırırsak ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) Ölçme,Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan ve düzenlenen bir üniversiteye giriş sınavıdır. TYT toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 sorunun dağılımı ise matematik (ve geometri), tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, türkçe, fizik, kimya, biyoloji arasında olmaktadır.

TYT GEOMETRİ KONULARI 2019

TYT geometi konularından işin aslı herkes sorumludur çünkü az veya çok tüm puan türlerine etki etmektedir. Fakat en çok etkilediği puan türleri noktasında değerlendirirsek eşit ağırlık ve sayısal alanlardan tercih yapacak adayların daha fazla yoğunlaşmasında fayda var diyebiliriz.

120 soruluk TYT içinde geometri kısmını bu sınavın 40 soruluk matematik kısmının içindeki 6-10 soru oluşturmaktadır.

Buraya ek olarak bir bilgi düşmek gerekirse TYT 2018 yılında ilk olarak belirlendiğinde sadece türkçe ve matematikten oluşması üzerine hesap yapılmıştı. Yıl içinde yapılan değişiklikler ile 2018’e özel olarak diğer dersler de eklendi. 2019 yılında bizi nasıl bir süreç beklediğini tam olarak bilemesek de 2018’deki düzenin aynısı üzerine plan yapmakta fayda var.

*Yukarıdaki bilgiler ile geometri konuları listesi ÖSYM, MEB,YÖK ve farklı kaynaklar kullanılarak derlenmiştir.Burada bahsedilen bilgilerde bir değişiklik olması halinde özellikle Yükseköğretim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM’nin yapacağı duyurular esas olacaktır. Bu kurumların web sitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

2019 TYT geometri konuları listesinin tamamı aşağıdaki gibidir. Liste yayımladığımız tarihteki en güncel haldedir.Değişiklik olması halinde güncellenecektir.

Üçgenler

Doğruda Açılar

Üçgende Açılar

Dik Üçgen

Üçgende Açıortay

Üçgende Kenarortay

Özel Üçgenler

İkizkenar ve Eşkenar Üçgen

Açı Kenar Bağıntıları

Üçgende Eşitlik ve Benzerlik

Üçgende Alan

Üçgende Alan Parçalama

Çokgenler

Çokgenlerle İlgili Açı, Uzunluk ve Alan Hesaplama

Paralelkenar

Deltoit

Eşkenar Dörtgen

Dikdörtgen

Kare

Yamuk

Çokgenlerde Alan

Çokgenlerde Alan Parçalama

Çemberler

Çemberde Açı

Çemberde Uzunluk

Çemberde – Dairede Alan

Analitik Geometri

Noktanın Analitik İncelenmesi

Doğrunun Analitik İncelenmesi

Analitik Düzlemde Simetri ve Eşitsizlikler

Katı Cisimler

Küp Uzunluk, Alan ve Hacim Hesaplama

Piramit Uzunluk, Alan ve Hacim Hesaplama

Prizma Uzunluk, Alan ve Hacim Hesaplama- Üçgenler ve Dikdörtgenler Prizması

Koni Uzunluk, Alan ve Hacim Hesaplama

Silindir Uzunluk, Alan ve Hacim Hesaplama

Daire Uzunluk, Alan ve Hacim Hesaplama

Küre Uzunluk, Alan ve Hacim Hesaplama

Vektörler

Uzayda Vektörler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.