YKS

YKS Özel Koşul ve Açıklamalar Madde 11

YKS kılavuzu içinde yer alan özel koşul ve açıklamalar madde 11 nedir, bk. 11 ne anlama gelmektedir, özel koşul ve açıklamalar ne için belirtilmektedir, özel koşul ve açıklamalar kılavuz içinde kaç bölümden oluşmaktadır, oluşturulan bu kısımların farkı nedir gibi soruların cevaplarına yazımız içinden ulaşabilirsiniz.

Üniversite tercihi yapmak oldukça zorlu bir süreçtir.İstenilen bölüme yerleşme gerginliği, tercih edilmesi düşünülen bölümün bireyin kendisine uygun olup olmaması, diğer koşulların gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği paniği, bölümün sıkıntıları ve sorunları gibi konular adayın tercihine etki edip, onu telaşlandırabilmektedir. Bu noktada doğru tercih yapmak için YKS (yükseköğretim kurumları sınavı) ile ilgili tercihlerden, puan sistemine kadar her konuya hakim olmaya çalışmak adayı birazda olsa rahatlatacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı YKS konusunda bilgilendirme yazılarımızı yazmaya devam ediyoruz. Bu bilgilendirmelerden biri olan özel koşul ve açıklamalar yazılarımız, adayların tercih edeceği bölümlerin ÖSYM veya tercih edilecek yükseköğretim kurumlarının koyduğu kuralları içermesi açısından oldukça önemlidir.

YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR MADDE 11 NEDİR? YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR NEDİR?

YKS kılavuzu içinde yer alan özel koşul ve açıklamalar yukarıda değindiğimiz gibi ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) veya yükseköğretim kurumlarının yani üniversitelerin koyduğu koşul ve açıklamalardır.Bu koşul ve açıklamalar adayın tercih edeceği bölümdeki bazı detaylardır.Bunlar ilgili kılavuz içinde iki kısımdan oluşmaktadır.

Birinci kısım ÖSYM sisteminde yer alan bilgiler üzerinden ÖSYM’nin otomatik olarak kontrol edebildiği bilgiler ile ilişkili koşul ve açıklamalardan oluşurken; ikinci kısım adayların kendilerinin dikkat etmesi gerekli olan koşul ve açıklamaları içermektedir. İkinci kısımda yer alan koşul ve açıklamalar ilgili kurumlar tarafından uygulanmaktadır.

Kılavuzda yer alan koşul ve açıklamalar cinsiyet, yaş,hazırlık, özel üniversite ücretleri, sıralama sınırı gibi konular ile ilişkilidir. Bu yüzden tercih döneminden önce kılavuza genel bir göz atmakta fayda vardır diyebiliriz.

Bu koşul ve açıklamalar için yer alan madde 11’e gelecek olursak;

Bk. 11: Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun ve bu Kanuna ilişkin yönetmelik hükümleri uyarınca iki gözü görmeyen ve mesleğini icra edebilmesi için mesleğini yapmasına engel iyileşemez bir hastalığı bulunan adaylar eczacılık mesleğini yapamaz, açıklamasını içeren bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bahsedilen bilgiler ve özel koşullar ÖSYM’nin kılavuzları içinden derlenmiştir. Yapılacak değişiklik için ÖSYM’ye ait resmi internet sitesinin yapacağı son duyuru esas olacaktır. Özel koşul ve açıklamaların yer aldığı kılavuza ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu