YKS

YKS Sözel Puan Türünden 350 370 Arası Puanlarla Hangi Bölümler Tercih Edilebilir?

Üniversite sınavı sonlandı, öğrencilerin aldığı puanlar açıklandı ve adayların belki de hayatını etkileyecek döneme girildi. 23 Temmuz-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapacakları tercihlerde elde ettikleri puanlar ile hangi bölümleri tercih etmeleri gerektiği, hangi bölümün kendilerine uygun olduğu, puanlarının istedikleri bölüme yetip yetmediği gibi sorulara cevap arayarak liste oluşturmaya çalışacaklar. Bizler tercihiniyap ekibi olarak elimizden geldiğince bu süreçte üniversite adaylarına onlara yol göstermeye çalışacağız. Bu yazımızda sizlere YKS sözel puan türünden 350 ila 370 arasında puana sahip adayların hangi bölümleri yazabileceklerini değerlendireceğiz.

2019 SÖZEL PUAN TÜRÜNDEN 350 370 ARASI ALMIŞ ADAYLAR NERELERİ YAZABİLİR?

Öncelikle bazı değerlendirmeleri buraya yazarak ve tercih için oluşturacağımız önerileri hangi kriterlere göre belirleyeceğimizi açıklayarak söze başlayalım.

Bu yıl puanlarda bir takım yükselmeler olacak, özellikle sözel puanda aşırı derecede olmasa da olacak, bu çoğunuzun bildiği üzere ÖSYM sınavlarında gerçekleşebilen bir durum. Bazı yıllar soruların zorluğu, sistem değişikliği gibi nedenler ile puanlarda düşüşe uğrarken, bazı senelerde de tam tersi durumlar nedeniyle puanlar yükselebilmektedir. Aslında işin uzmanları her zaman puanlar yerine sıralamalara odaklanmanın doğru olduğunu dile getirmesine rağmen adayların bir kısmı yine de puanlar ile tercih yapmaya çalışmaktadır. Bu yüzden de puanlarda sözel puan türünde nasıl bir değişiklik olacağını belirterek başlangıç yapalım.

Bu yıl 350 puan almış bir aday sıralama değerlerine bakacak olursak geçen yılın 338 puanına denk gelen bir sözel puanı elde etmiştir diyebiliriz. Yani geçen yıl 338 puan ile gelen bir bölüm bu yıl 350 puanla gelecek anlamını çıkartarak burada 12 puanlık bir yükselmenin olduğunu söyleyebiliriz. Burasına denk gelen sıralamanın ise yaklaşık olarak 80-83 bin olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu yıl 360 puan almış bir aday yine sıralama değerleri üzerinden yola çıkarsak geçen yılın 358’ine denk gelen bir sözel puan elde etmiş diyebiliriz. Burada da 12 puanlık bir yükselme görünmektedir ve bu puana denk gelen sıralama da aşağı yukarı 60 bindir.

Bu sene 370 puan almış bir adayın da aynı mantıkla geçen yıla denk gelen puanı 358’dir. Buraya denk gelen sıralama yine aşağı yukarı bir değerle 45 bin civarına denk gelirken puanın da 12 puan yükseleceğini öngörebiliriz.

Burayı özetlemek gerekirse sözelden 350 ila 370 puan arası almış bir adayın tercih listesini oluştururken 80 bini alt sınır 45 bini üst sınır almak üzere tercih yapması mantıklı olacaktır. Tabi ki buraya yeni açılan bölümler, fakülteler ve üniversiteler de eklenince sıralamalarda yine oynama, bazı düşüşler gerçekleşecektir bu yüzden de ilk tercihleri biraz risk alarak, ortadaki tercihlerde standart aralığı yazarak ve son tercihlere de kesin gelecek yerleri yazmak tercih yapma noktasında izlenen klasik ama etkili bir yöntemdir. Peki gelelim şimdi asıl soruya, bu sıralama aralığında hangi bölümlere tercih verilebilir.

SÖZEL PUAN TÜRÜNDEN 80 BİN İLA 45 BİN ARASINDAKİ BİR SIRALAMA İLE HANGİ BÖLÜMLER TERCİH EDİLEBİLİR?

Tercih noktasında adayların her birinin farklı fikirleri bulunmaktadır. Kimisi bölümden ziyade üniversite odaklı tercih yapmak istemektedir, kimisi iş fırsatı fazla olan bir bölüm arayışındadır, kimi kendini geliştirmek ister (ne yazık ki en düşük orana sahip istek bu), kimi devlet üniversitesine kimi özel üniversiteye gitmek ister, kimi de aman bir yere yerleşeyim de neresi olursa olsun diye düşünür. Tüm bu değişkenlerin hepsini kabaca ele alarak bir liste oluşturmaya çalışacağımızı belirtmek isteriz çünkü başka türlü bir öneri yazısı emin olun sayfalar sürecektir. Burada verdiğimiz önerilerden sonra yine de sorunuz, aklınıza takılan bir şey olursa TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret ederek bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Aşağıda vereceğimiz listeyi devlet ve özel üniversiteler olarak ikiye ayırmak uygun olacaktır çünkü herkesin vakıf üniversitelerini yazacak gelir durumu olamayabilir ya da herkes vakıf üniversitesi tercih etmek istemeyebilir. Ayrıca daha önce kaleme aldığımız en iyi sözel bölümler yazımızdan da faydalanarak yazılabilecek bölümler olarak belirlediklerimizin yanına neye göre seçtiğimizi yazacağız. En iyi sözel bölümler yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

350 İLA 370 PUAN ARASINDAKİ ADAYLARIN TERCİH EDEBİLECEKLERİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ

 • Tarih (Okuması keyifli bölümler arasındadır, ayrıca pedagojik formasyon ile desteklendiğinde ataması da fena sayılmaz. Ayrıca en çok tercih edilen sözel bölümlerden bir tanesidir)
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (Hem ataması sözel bölümler arasında iyidir hem de bu bölümü okumak da oldukça keyiflidir.)
 • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (Atamaları öğretmenlikler arasında çok fazla olmasa da yine de öğretmenlik olduğu için diğer sözel bölümlere göre avantaj sahibidir.)
 • Radyo, Televizyon ve Sinema (Okuması keyifli bölümlerdendir, ataması da fena sayılmaz)
 • Gazetecilik (Radyo, televizyon ve sinema ile halkla ilişkiler bölümleri gibi iletişim fakültesinde bulunan ve onlarla hemen hemen aynı kriterlere sahip bir bölümdür.)
 • Coğrafya (Tarih bölümü gibi pedagojik formasyon ile desteklenerek fena olmayan iş imkanına sahip olunabilir ayrıca kişisel gelişiminize de katkıda bulunacak bir bölümdür.)
 • Coğrafya Öğretmenliği (Coğrafya bölümü için söylediklerimiz geçerlidir, üstelik ek bir yük olarak formasyon almanız gerekmemektedir.)
 • İlahiyat (Ataması oldukça bol olan bir bölümdür.)
 • Türk Dili ve Edebiyatı (Pedagojik formasyon ile destekleyerek hem iş imkanına sahip olabilirsiniz hem de eğer hakkını vererek okursanız Türkiye’de bulunan pek çok bölüm mezunundan daha fazla kendinizi geliştirmiş olursunuz.)
 • Türkçe Öğretmenliği (Türk Dili ve Edebiyatı bölümü için dediklerimiz de yine burada geçerlidir.)
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü ile aynı değerlere sahiptir.)
 • Tarih Öğretmenliği (Tarih için dediklerimiz formasyona ekstra ihtiyaç duymadan burası içinde geçerlidir.)
 • Gastronomi veya Gastronomi ve Mutfak Sanatları (En çok tercih edilen sözel bölümlerdendir ve iş imkanı sözel bölümler içinde oldukça iyidir.)

Burada devlet üniversitesi bölümleri olarak vermiş olsak da bu bölümlerin bir kısmı, neredeyse hepsi aynı sıralama için vakıf üniversitelerinde de bulunmaktadır fakat özel üniversite yazmak kişilerin tercihleri ile alakalı olacağı için biz önceliği devlet üniversitelerine verdik.

350 İLA 370 PUAN ARASINDAKİ ADAYLARIN TERCİH EDEBİLECEKLERİ VAKIF ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ

 • Okul Öncesi Öğretmenliği (Öğretmenlik bölümleri içinde en çok atamaya sahip bölümlerden bir tanesidir.)
 • Özel Eğitim Öğretmenliği (Hem ataması fena değildir hem de bölüm neticede bir öğretmenlik bölümü olarak size güzel şeyler katacaktır.)

Bu sıralama ve puan aralığına sahip olup en iyi üniversiteleri belli bölümler ile kazanmak mümkündür, ayrıca listedeki bölümlerin çoğu da fena olmayan, bir adayın tercih etmek isteyebileceği bölümlerdir.

Listede yer verdiğimiz bölümlerin neredeyse tamamı bu puan aralığında tercih edilebilecek ve bu sıralamalar arasında var olan bölümlerdir. Yukarıda da dediğimiz gibi tercih listenizi oluştururken sıralamanızdan 30-40 bin yüksekten başlayarak 30-40 bin aşağısındaki yerleri yazmanız doğru bir yöntem olacaktır fakat eğer ki daha iyi bir bölüm veya üniversitede okumak istiyorum diyorsanız da bir sene daha sınava hazırlanmaktan, ama gerçekten çalışarak sınava hazırlanmaktan, korkmayın. Her şey hak ettiğiniz gibi olsun.

Yine aklınıza takılan sorular var ise veya tercihler konusunda destek almak isterseniz tecrübe sahibi yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

* Yukarıda yer verdiğimiz sıralama sayıları ortalama değerler şeklinde verilmiştir, küçük sapmalar olabilir. Bunun dışında öneriler de tamamen tecrübeye dayalı kişisel yorumlardır. Sadece size fikir vermesi amacıyla derlenmiştir.

** Burada yazdığımız bölümler dışında ayrıca kendinize alternatif olarak PMYO’ları yani polis olma yolunda eğitim alacağınız polis meslek yüksekokullarını veya BESYO bölümleri olan beden eğitimi öğretmenliği, antrenörlük gibi bölümleri hedef olarak koyabilirsiniz. Bu alternatifler için yeterli puan şartını yerine getirdikten sonra yetenek sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu