kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

CNC Operatörü Maaşları 2023 Ne Kadar? GÜNCEL MAAŞLAR!

A+
A-

CNC Operatörü Maaşları 2023 güncel olarak ne kadar? CNC Operatörü Maaşları Yurtdışı Ne Kadar? CNC Operatörü Torna – Freze Ne iş yapar? CNC Operatörü nedir? CNC Operatörü Görevleri Nedir ve CNC Operatörü Nasıl Olunur? Bu yazımızda CNC Operatörü ile ilgili tüm sorularınıza yanıt vereceğiz.

CNC Operatörü Nedir?

cnc operatörü nedirCNC operatörü, CNC (Bilgisayar Destekli Sayısal Kontrol) makinelerinin çalışmasından ve üretimin hatasız sürdürülmesinden sorumlu olan operatördür. CNC Operatörleri, genellikle metallerin işlenerek mekanik aksamlar oluştururlar. Metal işlemenin yanında Ahşap, Taş ve Plastik işleme gibi amaçlarda kullanılan CNC Makinelerinin yönetiminden CNC Operatörü sorumludur. CNC makineleriyle çok hassas parça üretimlerinde ve bu parçaların tekrarlı bir şekilde kusursuz olarak üretilmesi sağlanır. Bu görevin hatasız bir şekilde CNC Makineleriyle gerçekleştirilmesi sağlayan kişiye CNC Operatörü denir.

Cnc Operatörü Ne İş Yapar?

Cnc Operatörleri, genellikle endüstri alanında çalışırlar. Cnc Operatörlerinin yaptığı iş hassas parça üretmek ve bu işleme aşamasının tüm adımlarını otomatik hale getirmekten oluşuyor. CNC makinelerini kullanmak konusunda uzman ve neredeyse hepsi bu makinelerin bakımı konusunda gerekli teknik bilgiye sahiptirler. CNC Operatörlerinin yaptıkları işler arasında bu makinelerin doğru çalışmasını sağlayarak verimliliği arttırmaktır.

CNC Operatörü Görevleri Nelerdir?

CNC Operatörlerinin görevleri arasında Cnc makinesinin hazırlanmasından, ürünün son çıktısının alınmasına kadar olan bütün aşamaları kapsamaktadır. Cnc makinelerinin hazırlanması ile başlayan ve Cnc Programının belirlenip makineyi uygun konuma getirmeye kadar devam eder. CNC operatörlerinin görevlerini madde madde inceleyelim;

 • CNC Makinesinin Hazırlanması: CNC operatörlerinin görevleri Cnc makinesinin hazırlanarak uygun hale getirilmesiyle başlar. İşlenecek olan ürün monte edilir, kesici takımlar belirlenir ve gerekli ayarları yapılarak ilk hazırlık tamamlanır. Doğru şekilde işlenmeyi sağlamak için hazırlık aşaması önemlidir.
 • CNC Programı Belirlenir ve Yüklemesi Yapılır: Cnc makinesinde işlenecek olan ürüne ve bunun parçasına uygun olarak CNC Programının yüklenmesi yapılmalıdır. Bu program ile birlikte son çıktının en doğru şekilde alınmasını sağlayan kesme adımları, hangi hızla kesim gerçekleştirileceği, işleme yaparken makine hangi şekli ve boyutu takip edeceği ve bunun gibi bütün parametrelerin belirlenerek Cnc makinesi çalıştırılmadan önce yapılan ön hazırlık aşamasıdır.
 • CNC Makinesinin Çalıştırılması: Ön hazırlığını tamamlayan CNC Operatörleri makineyi çalıştırarak işleme başlarlar. Bu noktada yapılması gereken sürecin doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğini takip etmek üzerine kuruludur.
 • Kalitenin Kontrol Edilmesi: İşlemlerin sonucunda çıkan ürünlerin doğru kaliteli olup olmadığını kontrol ederek CNC Programı üzerinde değişiklikler yapılabilir. CNC Operatörleri kesme parametrelerini yeniden ayarlayarak ya da kesici takımlarını üzerinde bir değişiklik yaparak sorunları giderir ve kalite kontrolünü tamamlamış olur.
 • CNC Makinesinin Bakımı ve Sorunların Giderilmesi: CNC Operatörleri süreci yönetmekten sorumlu oldukları için Cnc makinesinde çıkan sorunları olabildiğince çözmek ve işleme devam etmekle görevlidir. Bu sorunlar çözülüp üretim tamamlandığında ise Cnc makinelerinin bakımı ve onarımı ile ilgili adımlarda da CNC Operatörleri yer alır.

CNC Operatörü Maaşları 2023 – GÜNCEL Maaş Ne Kadar?

cnc operatörü maaşları - güncelCNC operatörü maaşları, metal endüstrisinde çalışmayı hedefleyen kişilerin sıkça tercih etmesi sebebiyle merak edilen konulardan birisidir. Uzman bir CNC Operatörü yurdışında da çalışarak maaşını döviz cinsinden alabildiği için Türkiye’de kendini geliştirerek ardından yurtdışına gitmeyi hedefleyen çok sayıda CNC Operatörü bulunuyor.

Metal ağırlıklı endüstrilerde CNC Operatörü arayışı oldukça yoğun bir durumdadır. Bu sebeple cnc operatörlerinin maaşları oldukça değişiklik göstermektedir. Türkiye genelinde saniyenin artması sebebiyle CNC operatörü ihtiyacı da giderek artmıştır.

Cnc Operatörü Maaşları 2023:

Kadro-PozisyonMaaş – En DüşükMaaş – En Yüksek
CNC Operatörü Maaşları 2023 TORNA-FREZE Operatörü16.700 TL24.300 TL
CNC Programlama Maaşları – CNC Programcı Maaşı Güncel20.100 TL30.900 TL
CNC Operatörleri Güncel Maaşları 2023
 • CNC Operatörleri genelde Torna Operatörü ve Freze Operatörü olarak ayrılabiliyor. Bunun sebebi talep edilen işe uygunlukla ilgilidir. Tesiste hangisi gerekiyorsa operatör olarak o tercih edilir ve üretim yapılır. Maaşları ise genelde hemen hemen aynıdır. Bazı yurtdışına ürün hazırlayan firmalarda CNC torna operatörünün maaşları biraz daha yukarı olabilir.
 • CNC programlamasıyla ilgilenen Programcı maaşları ise yapılan işin teknik detayları sebebiyle operatörlere göre daha yüksektir.

CNC Programcısı Maaşları – Güncel Maaşları Ne Kadar?

CNC programcısı maaşları normal operatörüler farklı olarak daha yüksektir. Bunun sebebi Cnc makinesinin programlanmasıyla ilgili görevi üsteleniyor olmasıdır. Yazılımsal olarak gerekli ayarlamaları yaparak CNC makinesinin teknik işleriyle ilgilendiği için maaşları daha yüksek seyreder.

 1. CNC Programcı maaşları güncel olarak 20.100 TL civarından başlayıp 30.000 TL civarlarına kadar yükselebilmektedir.
 2. CNC Programcısı olarak özel sektörde işe başlayanlar ortalama tecrübelerine göre 24.300 TL maaş almaktadırlar.

CNC Tornacı Maaşları – Güncel Maaş – Ne Kadar Kazanıyorlar?

CNC tornacı maaşları genelde operatör maaşı olarak değerlendirilir. CNC Torna operatörleri çalıştıkları firmanın ihracat durumuna maaşları artış gösterebilir. Torna olarak geçen tezgahın CNC operatörlüğünü yapan personellerin maaşları güncel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Tornacı olarak CNC Operatörlüğü yapan bir çalışanın maaşı tecrübesine bağlı olarak 16.000 TL ile 24.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

CNC Freze Operatörü Maaşları – Güncel Maaşları Ne Kadar?

CNC Freze operatörü maaşları güncel olarak torna personelleri ile hemen hemen aynıdır. CNC Operatörleri endüstri sektöründe çok talep edildiği için maaşları ortalamanın üzerindedir.

 • CNC Freze operatörlerinin maaşları güncel olarak ortalama 18.700 TL civarlarındadır.

Yurtdışında CNC Operatörü Maaşları – GÜNCEL MAAŞ

yurtdışı cnc operatörü maaşları - güncelYurtdışı CNC Operatörü maaşları merak ediliyor çünkü Türkiye’ye göre aradaki maaş farkı epey yüksek. Sanayi açısından özellikle metal endüstrisinin güçlü olduğu avrupa ülkelerinde CNC operatörlerine olan talep oldukça yüksek seviyededir. Bu sebeple maaşları euro ve dolar olarak giriş seviyesinde bile yeterince yüksektir. Yabancı dil sorunu olmayan ve tecrübesi yüksek olan CNC operatörleri Avrupa ve Amerika’da kolayca iş bulabiliyorlar. 

Yurtdışında CNC Operatörü Maaşları Güncel olarak şu şekilde;

ÜlkeMaaş
Amerika CNC Operatörü Maaşları3.500 Dolar
Almanya CNC Operatörü Maaşları Güncel4.100 Euro
Belçika CNC Operatörü Maaş3.600 Euro
Hollanda CNC Operatörü Maaşları3.850 Euro
İngiltere CNC Operatörü Maaşları3.150 Euro
İspanya CNC Operatörü Maaşları3.250 Euro
Rusya CNC Operatörleri Maaş Güncel1.400 Dolar
Yurtdışı CNC Operatörü Maaşları – Güncel Maaşları

Sıkça Sorulan Sorular – CNC Operatörü

CNC Operatörü Maaşları ile ilgili sıkça sorulan sorulara sırasıyla yanıtlayacağız;

CNC operatörü kaç saat çalışır?

CNC Operatörleri 24 saat esasıyla çalışabilir. Bunun sebebi ise CNC Makinelerinin 24 saat çalışmaya uygun olmasıdır. Bu noktada CNC operatörleri bulunduğu firmanın vardiya sistemine göre değişiklik göstermekle birlikte genelde 3 vardıya ve 8’er saat şeklinde çalışırlar.

CNC öğrenmek ne kadar zaman alır?

CNC öğrenmek için gidebileceğiniz Bilgisayar Kontrollü Tezgah eğitimlerine dahil olabilirsiniz. Bu programlar genelde kurs şeklinde olur ve CNC operatörlüğü için temel seviyede bilgi ve tecrübe edinmenize imkan tanır. CNC öğrenmek için kurslar genelde 70-75 saat oluyor ve 7-10 hafta arasında sürmektedir.

CNC operatörü olmak için üniversite şart mı?

Günümüzde CNC operatörü olmak için üniversite 2 yıllık ön lisans Makine bölümü mezunu olmanız talep edilir. Bazı firmalarda alaylı olarak 25-30 yıldır çalışan personeller bulunmaktadır fakat artık CNC makinesinin başına geçebilmek için 2 veya bazı şirketlerde genelde 4 yıllk endüstri eğitimi alınmış olmasını şart koşar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.