Kamu Haber

Zabıt Katibi Alımı 2018

Zabıt katibi alımı 2018 ne zaman yapılacak? 2018’de kaç zabıt katibi alıncak? Kimler zabıt katibi olabilir güncel? En az kaç kelime yazmak lazım?

Zabıt katibi alımı yapılmayan sene hemen hemen yok, her yıl alım yapılmasının emeklilik, ölüm, malullük gibi sebeplerle kadro boşalmasının yanı sıra yeni adliyelerin yapılması ve ihtiyacın giderek artması.  Yargıtay’da bir milyonun üzerinde, Danıştay’da 100 binin üzerinde dosyanın inceleme beklediği biliniyor. Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerine personel alımlarının yapılacağı yetkili makamlarca daha önce belirtilmişti. Zabıt katibi alımı 2018 ne zaman yapılacak sorusunun sorulması haliyle kaçınılmaz bir hal alıyor. Kamu Haber

2018 yılı bitmeden Adalet Bakanlığı on beş binin üzerine personel alacak, bahsi geçen alım sayısına hakim ve savcı alımları dahil edilmemektedir. Yalnızca mübaşir, zabıt katibi, icra katibi ve infaz koruma memuru gibi B kadro (memur) alımları için beklenen personel alım miktarı budur.Adalet Bakanlığının en çok alım yaptığı kadrolardan biri zabıt katibi kadrosudur. 2018 yılında da en çok zabıt katibi alımı yapılacağı tahmin edilmektedir. Adalet Bakanlığı sınavlarına daha önce  girenler veya uzun süredir takip edenler yapılacak herhangi bir personel alımın en az iki parçaya yapılarak tamamlandığını bilirler.

Zabıt katibi alım ilanı 2018 bahar aylarında birinci kez yayınlanıp adli tatil başlamadan bir grup personel alınacağı tahmin edilmektedir. Bunun için beklenen tarih nisan mayıs aylarıdır. Böylece 2016 KPSS puanlarıyla Adalet Bakanlığı tarafından bir personel alımı daha yapılmış olacak. 2018 içerisinde Adalet Bakanlığınca yapılacak istihdamın tamamlanmayan kısmına ise 2018 KPSS ile başvurulması kuvvetle muhtemeldir.

Göreve yeni başlayan İKM maaşını daha önceki yazımızda açıklamıştık, görevine yeni başlayan ikm ve katipler de 2018 ocak ayında 2600 düzeyinde maaş almaktadırlar.  Temmuz 2018 katip maaşları da 2800 TL civarında olacak ancak vergi dilimine girmeleri sebebiyle tekrar 2700 TL bandına inecektir.

Kimler Zabıt Kâtibi Olabilir?

10.07.2003 tarihli olan Adalet Bakanlığı Memur, Atama ve Nakil Yönetmeliği kimler zabıt katibi olabilir sorusuna da açıklık getirmiştir. En az lise mezunu, bilgisayar sertifikası sahibi veya bilgisayar dersi almış,devlet memuru olma şartlarını taşıyan, sınavın yapıldığı yılın ocağında 35 yaşını henüz bitirmemiş her Türk vatandaşı  katip olabilir.

Çift yıllarda yapılan KPSS puanı ile başvuru yapan adaylar lisans, ön lisans, orta öğretim ayırt etmeksiniz puanlarına göre büyükten küçüğe listelenip 20 katı aday klavye uygulama sınavına, yeterli düzeyde (90 kelime ve üstü) yazabilenlerden 3 katı aday mülakata çağrılır. Zabıt katibi alımı 2018 yılında da yine bu yöntem kullanılarak yapılacaktır.

Rotasyon veya Re’sen Atama Yok!

Gümrük muhafaza, polislik, sgk memur kadroları ve benzeri bir çok meslekte rotasyon veya zorunlu doğu görevi sebebiyle resen atama mevcut. Adalet Bakanlığı memurları olan infaz ve koruma memurları, icra katipleri, zabıt katipleri, şoför, aşçı vb. kadroların hiçbiri doğu görevine tabi değil. Göreve başladığı adliyede veya ceza evinde arzu ettiği takdirde emekli olana kadar çalışabilir.

Yargıtay veya Danıştay tarafından açılan sınavlara girip kazandınız ve buralarda göreve başladıysanız Ankara dışında isteseniz de bir başka ilde görev yapamazsınız çünkü başka illerde teşkilatı  mevcut bulunmamaktadır. Göreve bir başlayalım sonrasında değiştiririz düşüncesinde olanları şimdiden uyaralım.

Adalet Bakanlığı Personel İhtiyacı Çok Fazla 

Adliyeye yolu düşen pek çok kişinin fark edeceği bir husus en fazla personel alımı yapan ve memur ihtiyacı en çok olan bakanlık Adalet Bakanlığıdır. Adalet Bakanlığı Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemeleri başta olmak üzere 2018 memur alımı en fazla olacak kurumdur.

Geçen yıl başlayan ancak henüz nihayete ermeyen  memur alım süreçlerinin devam etmesinden dolayı 2018 zabıt katibi alımı ilanı gecikiyor ancak beklenen tarih 2018 mart nisan aylarıdır.

3771 1 5320652edcff819b4cade4bc14a7e443

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. memur alımı ilanı ne zaman gelecek, nisan bitti gözümüz yollarda, klavye çalışmaktan parmaklarım eskidi :'(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu