Kamu Haber

2019 ALES/1 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye’deki en popüler sınavlar arasında yer alan ALES her dönem gündemdeki yerini korumaktadır. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenli olarak belirli aralıklarla gerçekleştirilen ALES’e milyonlarca kişi girmektedir. Son olarak 2019 yılının ilk ALES’i de geçtiğimiz günlerde düzenlendi. ALES/1 5 Mayıs 2019 tarhinde tüm Türkiye’de uygulandı. Binlerce kişinin katılım gösterdiği sınavın tamamlanmasıyla sınava giren adaylar sonuçlarını öğrenmek için beklemeye başladı. Sonuçların açıklanması için heyecanla bekleyen adaylar zaman geçirmekte zorlanıyor. Her gün binlerce kişi ALES sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırıyor. Peki 2019 ALES/1 ne zaman açıklanacak? ALES sonuçları 2019 ne zaman açıklanacak?

2019 ALES/1 Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) her yıl ÖSYM tarafından belirli bir takvim doğrultusunda düzelenmektedir. Bu kapsamda 2019 yılında da ALES için süreç başvuruların alınması ile başladı. 5 Mart tarihinde başlayan başvurular 13 Mart tarihine kadar sürdü. 5-13 Mart 2019 tarihlerinde başvuru işlemlerinin tamamlanmasıyla gözler geç başvuru tarhine çevrildi. Daha sonra geç başvuru işlemlerinin de tamamlanmasıyla 2019 yılının ilk ALES’i 5 Mayıs tarihinde tamamlandı. ALES sınavlarından sonra ise sonçların açıklanacağı tarih merak konusu oldu. 2019 yılında düzenlenen ALES/1 sınav sonuçlarının açıklanma tarihi 30 Mayıs 2019 olarak belirlendi. ÖSYM tarafından 30 Mayıs Perşembe günü sınav sonuçları açıklanacak. Adaylar kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden sınav sonuçlarını sorgulayabilecek. Kamu Haber

ALES NEDİR? ALES’TE NE SORULUR? ALES KONULARI NELERDİR?

ALES Sınav Sonuçları Nasıl ve Nereden Öğrenilir?

ALES sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar sonuçların açıklanacağı 30 Mayıs tarihini beklemelidir. ÖSYM’nin sonuçların açıklandığına dair duruyu yapmasının ardından adayların ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi olan ÖSYM AİS’e girmeleri gerekir. ais.osym.gov.tr adresi üzerinden girilecek sistemde adaylar T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ALES sınav sonuçlarını öğrenebileceklerdir.

ALES Sınav Değerlendirmesi 2019

ALES çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınavdır. Çoktan seçmeli soruların oluşturduğu testleri çözen adaylar sınavlarını tamamlamaktadır. Adayların doldurduğu optik okuyucular ÖSYM tarafından okunur ve elektronik ortama aktarılır. Adayların sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplarn hesaplanması, doğru cevap sayısından yanlış yapılan soruların dörtte biri kadarının çıkarılmasıyla adayların netleri hesaplanacak. (ALES’te 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için bu işlem yapılmaktadır.)

Adayların sözel ve sayısal testlerinden aldıkları ham puanlar, standart sapmaların hesaplanmasıyla net puanlara dönüştürülecek. Tüm adayların testlerdeki ham puanlarının ortalaması ve sorulan standart sapmaları ayrı ayrı hesaplanacak ve adalaylan ham puanları bulunacak. Ortalama 50 standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek. Böylece adayların sayısal ve sözel standart puanları çıkmış olacak.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

ales puan turleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu