Kamu Haber

Memur Ek Ödeme Alır Mı? Hangi Memur Ne Kadar Ek Ödeme Alır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu doğrultusunda aylık maaşları ödenen kamu personellerine her ay maaşlarının yanı sıra ek ödeme de verilmektedir. Bu ek ödeme milyonlarca memur için son derece önemlidir. Maaşlarını büyük oranda artıran ek ödemeyle ilgili memurlar pek çok soru sormaktadır. Günümüzde meslek tercihinde en önemli konu para veya maaş konusudur. Devlet memurları arasında da maaşlara etki eden ek ödeme konusu son derece önemlidir. Devlet memurları ek ödeme ile ilgili pek çok soru sormaktadır. Hangi kadrodaki hangi unvandaki personelin ne kadar ek ödeme aldığı merak edilmektedir. Peki devlet memuru ek ödeme alır mı? Hangi memur ne kadar ek ödeme alır? Ek ödeme nasıl hesaplanır?

Ek Ödeme Nedir?

Devlet memurlarının bazılarına maaşlarının yanı sıra ek ödeme de verilmektedir. Maaşları önemli ölçüde artıran bu ek ödemeler binlerce memur için son derece önemlidir. Bu anlamda ek ödemeler maaşları 657 sayılı kanunca ödenen memurlara verilir. Ek ödemeler belirlenirken en yüksek kamu personelinin aylığının belli oranları hesaplanarak belirlenir. Ayrıca ek ödeme her memur için farklı miktarda ödenir.

Memura Verilen Ek Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Ek ödemeler aynı veya benzer kadrolarda bulunan memurların ücret dengesini sağlamak amacıyla verilir. 15 Ocak 2012 yılından itibaren uygulanan ek ödeme ile en yüksek devlet memurunun aldığı maaşa göre belli oranlarda memurlara ödeme yapılır. Ödenen ek ödemenin oranları ise memurun kıdemine, kadrosuna, görevine, hizmet sınıfına, derecesine göre hesaplanır. 375 sayılı KHK’ya göre ek ödeme oranları belirlenmiştir. Kamu Haber

Memura ödenen ek ödemenin bir aylık brüt miktarı, en yüksek devlet memuru maaşının söz konusu olan memura göre belirlenen oranı kadar ödenir. Bu miktardan yalnızca tek bir kesinti yapılır. O da damga vergisi kesintisidir. Ayrıca döner sermayeden faydalanılan kurumlarda çalışanlara ek ödeme yerine sabit döner sermayesi ödemesi yapılmaktadır.  Peki memura ödenen ek ödemeler nasıl hesaplanır?

2019 yılının ilk 6 ayında geçerli olacak hesaplamalara göre en yüksek devlet memuru aylığı 1240,67 Türk Lirasıdır. Memurların aylık brüt ek ödeme miktarı ise en yüksek devlet memuru maaşı çarpı ek ödeme oranı bölü 100 denklemi ile hesaplanır. (1240,67 x Ek Ödeme Oranı / 100) Bulunan tutardan ise binde 759 oranında DV kesintisi yapılır.

Hangi Memur Ne Kadar Ek Ödeme Alır?

Türkiye’de farklı kadrolarda ve pozisyonlarda binlerce devlet memuru bulunmaktadır. Ayrıca her yıl devlet memuru olmak için çaba gösteren binlerce memur adayı da bulunmaktadır. Binlerce kişi her gün devlet memurlarının kazançlarını dolayısıyla da memurlara ödenen ek ödeme miktarlarını araştırmaktadır. Peki hangi memura ne kadar ek ödeme verilir?

Uzman tabip kadrosundaki personeller 2 bin 462 TL net ek ödeme alırlar.

Diş tabibi olarak çalışan personeller 2 bin 424 TL net ek ödeme alrlar.

Şube müdürüne ödenen aylık net ek ödeme miktarı ise 2 bin 92 TL’dir.

Vetriner Hekim olarak çalışan personellere 2 bin 31 TL ek ödeme alırlar.

Araştırmacı olan personellere 2 bin 31 TL ek ödeme verilir.

Avukat olarak çalışan personellere 1.846 TL civarında ek ödeme verilir.

Mühendis olarak çalışan personellere bin 846 TL ek ödeme ödenir.

Eczacılara bin 723 TL ödeme yapılır.

İstatistikçilere ödenen ödeme miktarı ise bin 477 TL’dir.

Hemşirelere ödenen ödeme bin 415 TL’dir.

Şeflere ödenen miktar ise bin 415 TL’dir.

Programcı, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Psikolog, Teknikerler bin 415 TL ödeme alır.

Ekonomist, Kütüphaneci, Zabıt Katibi, Zabıta Meuru, Bilgisayar İşletmeni, Memur, Mübaşir, Tekniker, Orman Muhafaza Memuru, Sosyologlara bin 354 TL ek ödeme alınır.

Hizmetliye bin 107 TL, polis memuruna 923 TL, vaize 812 TL, öğretmene ve imama 800 TL ek ödeme verilir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu