kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2021 SGK Denetmen Yardımcılığı İçin En az 500 Kişilik Alım Yapılmalı

2021 SGK Denetmen Yardımcılığı Alımı ne zaman yapılacak? Alım kaç kişilik olacak? Ne kadar olmalı? Haberimizde.

A+
A-

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı mesleği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından taşra teşkilatında denetimlerin gerçekleştirilmesi için istihdam edilen kariyer meslek grubudur. Bu mesleğe 2021 yılında alım yapılması beklenmektedir. Ancak alım sayısına dair son günlerde gerek forum sayfamızda gerekse sosyal medyada dile getirilen alım sayıları adayları olumsuz yönde etkilemektedir. Önceki yıllarda yapılan alımlara dair bilgileri, alıma dair gelişmeleri ve beklentileri haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı Alımlarına Kimler Başvurabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı mesleğine temelde iki aday grubu başvuru yapabilmektedir. Bu alım grupları en temel ayrımıyla İİBF/SBF ve Hukuk fakültesi mezunu adaylar ile İstatistik/Matematik/Aktüerya bölümü mezunu adaylar olarak nitelendirilebilir. 1. grup Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı alımına başvuru yaparken Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS A Grubu oturumlarında aldıkları KPSS P23, KPSS P47, KPSS P42 ve KPSS P40 puan türlerini kullanabilirken, 2. gruptan başvuru yapacak olan adaylar KPSS P13 puan türleri ile başvuruda bulunabilmektedirler.

Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı alımlarına başvuruda bulunan adaylardan her iki grup kendi içerisinde değerlendirilmek üzere mesleğe alınacağı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilan edilmiş olan aday sayısının dört katı kadarı KPSS puanlarının yüksekliğine göre belirlenerek sınava katılma hakkı elde etmektedirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı mesleğine girmeyi hedefleyen adayların yukarıda belirttiğimiz şekilde belirlenen listede yer almaları durumunda katılacakları tek aşamalı bir sınav söz konusudur. Bu bağlamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilecek olan sözlü mülakatlara katılacak olan adaylara dört ana KPSS alan dersinden sorular ile iş ve sosyal güvenlik hukuku alanından sorular yöneltilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı Alımları Hangi Tarihlerde Kaç Kişilik Olarak Yapıldı?

Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı mesleği için “promosyon” olarak nitelendirilen ve mesleğe KPSS A grubu puanları ile açıktan giren meslek mensupları için ilk alım Kasım 2011 döneminde gerçekleştirildi. O tarihten bugüne kadar toplam 10 dönem denetmen yardımcısı alımı yapıldı. Her yeni promosyonun değer kattığı Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı mesleği için sıra 11. dönem alımında. Buna gelmeden evvel önceki yılların alım bilgilerini görelim;

sgdy tabanlar insta

Yıllar içerisinde hemen hemen her yıl alım yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu Denetmen Yardımcılığı alımı için Sosyal Güvenlik Kurumu 2020 yılını, elbette tüm ülkeleri etkisi altına alan Kovid – 19 salgını sebebiyle de es geçti. Ancak Türkiye’de Mart 2021 dönemi itibariyle kontrollü normalleşme sürecine girildi ve adaylar artık yeni bir alım zamanının gelmiş olduğu konusunda hemfikir.

2021 SGK Denetmen Yardımcılığı Alımı Kaç Kişilik OlmalI?

Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik konusunda denetim ve kontrol işlemlerini gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılarını 81 ilde kurulu bulunan İl Müdürlüklerinde görevlendirmektedir. Her ilde, pandemi dönemini oluşturduğu menfi etkiler de göz önüne alındığında sosyal güvenlik denetimlerine olan ihtiyacın artacağı aşikardır.

Bununla birlikte mesleği ilerlemesi adına yeni, ufku açık, teknolojiye hakim, yetiştirilmeye elverişli bir neslin mesleğe kazandırılması sonucunda denetimlerin etkinliğinin artması sonucu ortaya çıkacaktır. Etkin denetim sayesinde düşürülecek olan kayıt dışılığın devletimize milyarlarca lira kaynak olarak geri döneceği ortadadır.

Sosyal Güvenlik denetimlerinin neredeyse tamamını gerçekleştirecek olan en az 500 yeni meslek mensubunun istihdamı hem genç adayların işsizlik derdine deva olarak sosyo-ekonomik bir sorunun yükünü haflfletecek hem de Kuruma, dolayısıyla devletimize kayıt dışılık yönünden kazanım sağlayacaktır.

Bu ufuk ve vizyon ile mesleğin ileri götürülmesi mümkündür. Bu ileri gidişi de promosyon olarak nitelediğimiz meslek mensuplarının mesleğin âli ağırlığını oluşturması destekleyecektir. O yüzden yapılacak her yeni dönem alımı 500 kişiden az olmamalıdır. 

2021 SGK Denetmen Yardımcılığı Alımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Mart 2021 dönemi ile birlikte kontrollü normalleşme sürecine girmiş bulunuyoruz. 2021 yılının Ağustos ayında Kamu Personeli Seçme Sınavı yapılacak. Pandemi sebebiyle 2020 ve 2019 KPSS puanına sahip adayların başvurabilecekleri çoğu alım sekteye uğradı. Bu sebeple bu adayların emeklerinin karşılığını alabilmesi ve süreç içerisinde kendilerini hazır tutmuş bu adaylardan istifade edebilmek adına alımı 2021 KPSS öncesinde yapılması ve hızlı bir biçimde tamamlanması en mantıklı yol olacaktır.

Kurumun bu alımın peşinden 2021 KPSS puanına sahip adaylar için de yine 500 kişiden az olmamak üzere Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı alımına çıkması ile yukarıda söz ettiğimiz kazanımlar için kocaman bir adım atılmış olacaktır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu 2021 Denetmen Yardımcılığı Alımı sürecine dair sorularınızı sormak, bilgiler edinmek ve süreci takip etmek için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayın!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.