Türkiye’nin en çok kazanan avukatları 2019 listesi

27.08.2019
A+
A-

Türkiye’nin en çok kazanan avukatları kimler? En çok kazanan avukatlar 2019 listesi kimlerden oluşuyor?

Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’nin en çok kazanan mesleklerinden biri avukatlık faaliyetleridir. Öyleki bazı avukatlar, hukuk bürolarını adeta bir dilekçe fabrikasına çevirmiş olup onlar işçi avukatı yanında çalıştırmaktadır. Türkiye’nin en çok kazanan avukatları 2019 yılından ne kadar kazandı?

 En çok kazanan avukatlar kim sorularının cevabı farklı kaynaklarda birbiriyle çelişiyor. Burada temel neden bazı avukatlar gelirlerini ve vergi miktarlarını açıklamıyor ve yayıncılar tahmini verileri paylaşmak zorunda kalıyor. Biz de gelirini ve vergisini açıklamayan avukatlar için eldeki en net bilgiyi kullanarak listemizi güncellemeye çalışacağız. Ülkemizde McKinzei, Jonson ve Dentos gibi danışmanlık şirketleri avukatlık faaliyetlerinden aslan payını almaktadır. Faaliyet gelirlerini bir danışmanlık kuruluşu adı altında paylaşmayı tercih edilen avukatlar ve direkt olarak ismiyle paylaşan avukatlar olduğunu da belirtmek sağlıklı bir yorum yapabilmek için bilinmelidir.

Bireysel olarak gelirlerini beyan eden avukatlar arasında en çok kazanan avukatlar 2019 için aşağıdaki gibidir.

 1. Gönenç Gürkaynak

Google, Amazon, Twitter gibi onlarca devasa şirketin vekili olan Gürkaynak ülkemizin en çok kazanan avukatı konumundadır. Ağırlıklı olarak rekabet hukuku çalışan  Gürkaynak bürosunda 200’e yakın avukat istihdam etmektedir. Büronun geçen yıl net karı yaklaşık olarak 130 milyon TL düzeyindedir. ELİG avukatlık bürosu halihazırda en fazla bilinen ve çalışılmak istenen bürolardan da biridir.

 1. İsmail Esin

Esin avukat ortaklığı’nın kurucusu İsmail Esin en çok kazanan avukatlar listesinde ikinci sırada olup 100 civarında avukat istihdam etmektedir. Yaklaşık geliri 70-80 milyon TL olarak tahmin edilmektedir. Müvekkilerinin çoğunluğu yabancılardan oluşan Esin avukatlık ortaklığı İstanbul’dan hizmet sunmaktadır.

 1. Ahmet Kurtluoğlu

Doğuş Holding bünyesinde 50 yıldan fazla süredir avukatlık yapmakta olup mesleğin en saygı gören duayenleri arasındadır. Net gelirinin 60 milyon TL üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

 1. Cüneyt Yüksel
 2. Murat Karkın
 3. Hakan Yazıcı
 4. Alican Verdi
 5. Serdar Paksoy
 6. Fatoş Kılıç Bıçakcıoğlu
 7. Hasan Bumin Anal

En çok kazanan avukatlar çoğunlukla İstanbul’da çalışmakta olup iş ve ticaret çevresinin de etkisiyle Anadolu şehirlerinden listeye girmek oldukça zordur. İstanbul haricinde İzmir, Bursa ve Ankara gibi büyükşehirlerden az sayıda hukukçu listeye girebilmiştir. Böylece yıllardır söylenen avukatlık kalabalık şehirlerin ve metropollerin mesleğidir sözü de kısmen doğrulanmıştır. Türkiye’nin en çok kazanan avukatları 2019 yılında da İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde yoğunlamıştır.

<div></div>

Bir diğer dikkat çeken husus ise en çok kazanan avukatlar listesi ağırlıklı olarak erkeklerden oluşmaktadır. İş dünyasının hemen her alanında olduğu gibi avukatlık alanında da kadın erkek eşitliği erkekler lehine bozulmuştur. Bu tabloda etkili olan erkek avukatların daha kabiliyetli olmaları mı yoksa kadın avukatların iş dünyasında cinsiyetçiliğe maruz kalmaları mı bilinmez.

İş dünyası ve benzer konularda forum adresimiz üzerinden görüş belirtebilirsiniz. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
 1. Müjdat iğne dedi ki:

  Dedemin babama para bıraktığına dair bir belge bulunuyor imzalı ve mühürlü osmanlı türkçesiyle yazılmış şimdiki parayla sadece ana para 900 bin tl yardımcı olursanız çok memnun olurum konuyu arz eder saygılar sunarım