2021 Yaz Tatili Ne Zaman? Karneler Ne Zaman Verilecek?

2021 Yaz Tatili Ne Zaman? Karneler Ne Zaman Verilecek? Okullar Ne Zaman Kapanacak? 2021 Telafi Eğitimler Olacak Mı? İşte milyonlarca öğretmen, öğrenci ve velinin merak ettiği sorular…

19.04.2021
A+
A-

2021 yılında eğitim öğretim faaliyetleri Koronavirüs salgınına rağmen devam ediyor. Milyonlarca öğrenci uzaktan ya da yüz yüze şekilde eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Öğretmeler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar doğrultusunda görevlerinin başında. Ancak zaman geçtike pek çok kişi yaz tatilini ve karne verilme tarihlerini merak etmeye başladı. Özellikle de zorlu koşşularda geçen ikinci dönemin ardından dinlenmek için bu sorular soruluyor. Peki yaz 2021 yaz tatili ne zaman? Yaz tatili kısalacak mı? Telafi eğitim yapılacak mı? Okullar ne zaman kapanacak? Karneler ne zaman verilecek?

2021 Yaz Tatili Ne Zaman? Okullar Ne Zaman Kapanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar göre okullarda eğitim süreçleri devam ediyor. Milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime geçmişken yalnızca sekizinci (8) ve on ikinci (12) sınıflar yüz yüze eğitim alıyor. Milyonlarca öğrenci ve öğretmen de bu kurallara göre hareket ediyor. Tüm bu süreçte yorulan örğetmen, öğrenci ve velilerin aklındaki soru ise okulların ne zaman kapanacağı…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk vaka sayılarındaki artış nedeniyle bu yıl 3 hafta süren yarıyıl tatili nedeniye Nisan ayındaki ara tatilin iptal edildiğini duyurmuştu. 2021 yılındaki yaz tatili içinse Temmuz ayını işaret etti. Buna göre bakanlık öğrencileri 2 Temmuz tarihine kadar okulda tutmak istiyor. Çalışmalar da bu yönde yapılıyor. Bu süreçte ara tatil olmayacak. Seminer dönemleri dahil olmak üzere okullar 2 Temmuz’da bitiyor.

2021 Telafi Eğitimler Olacak Mı?

Konuyla ilgili en net açıklamayı yine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptı. Bakan Selçuk, destekleme ve yetiştirme kurslarını hep açık tutmalarının aslında bir telafi olduğunu belirtti. Her öğrencinin ne durumda olduğunu, canlı derse katılımını veya ödev durumunu, notlarını biliyoruz diyen Selçuk buna göre hareket ettiklerini vurguladı.

2021 Karneler Ne Zaman Verilecek?

Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da karnelerin verilmesi için belirli bir tarih belirlendi. Örneğin lise ve ortaokul öğrencilerinin nisan sonunda notlarının tamamlanması bekleniyor. Daha sonra karne ile ilgili çalışmalar başlayacak. Liseler için henüz karneler verilmedi. Doğacak ihtiyaca göre hareket edilecek. Ancak değişmez bir durum yok. Vaka sayılarına, ülkedeki gündeme göre hareket edilip esnek kararlar alınacak. Karne tarihleri de buna göre belirlenecek. Hem süreç izlenecek hem de vaka sayıları takpi edilecek.

Bakan Selçuk karneler için belirlenen tarihlerden 1-2 hafta önce ya da sonra verilmesinin bakanlık için sorun olmayacağını söylerken, üniversite sınavını kazanmasına rağmen bir önceki sene lise mezuniyetinin notlarıyla ilgili sorumluluk dersi olduğu için karnesini alamayan öğrenciler olduğunu hatırlattı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.