Maaşlar

2019-2020 Hukuk Müşaviri Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde ve devlette yer alan hukuk müşaviri kadroları hukuk mezunları için her zaman cezbedici olmuştur. Hukuk müşavirleri çalıştıkları kurumlarda her zaman en saygın personeller arasında gösterilir. Ülkemizde her yıl binlerce kişi hukuk fakültelerinden mezun olmaktadır. Bu kapsamda binlerce kişi hukuk müşaviri olmak istemektedir. Bu nedenle hukuk müşavirleri ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. En çok sorulan soru ise “Hukuk müşaviri maaşları ne kadar?” sorusudur. Peki 2019-2020 Hukuk müşaviri maaşları ne kadar? Hukuk müşavirleri ne kadar maaş alır? Hukuk müşaviri çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl?

Hukuk Müşaviri Çalışma Şartları

Hukuk müşavirlerinin çalışma şartları diğer kadrodaki devlet memurlarına göre iyi durumdadır. Üstelik devlet memurları Türkiye’nin farklı şehirlerinde çalışabilecekken hukuk müşavirleri Ankara’da çalışırlar. Çünkü müşavirlerin çalıştığı bakanlıklar Ankara’da bulunur. Müşavirlerin bakanlıklarda özel odaları ve çalışma ortamları bulunur. Ayrıca iş yükleri fazla değildir. İstisnalar olabilir ancak hukuk müşavirleri çalıştıkları kurumlarda mutlu olurlar genellikle. 

Hukuk Müşaviri Çalışma Saatleri

Hukuk müşavirleri çalıştıkları kurumlarda hukuki iş ve işlemlerle ilgilenir. Örneğin hukuksal düzenlemeler, sözleşmeler, vergiler, davalar gibi işler personelin sorumluluğundadır. Ayrıca personellerin ve kurumların yasal faaliyetlerini yine bu personeller denetler ve düzenler. Hukuk müşavirleri tüm bu işleri ve işlemleri tıpkı diğer memurlar gibi 09.00-17.00 mesaisi arasında yaparlar. Ancak mahkemelerde davaya katılmaları durumunda iş yerine farklı saatlerde giriş ve çıkış yapabilirler.

2019-2020 Hukuk Müşaviri Maaşları

Hukuk müşavirleri hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde şirketlerde çalışabilirler. Yaptıkları hizmet sonucunda ücret ve maaş alırlar. Devlette çalışan hukuk müşavirlerinin vekalet ücreti de aldığını belirtmek gerekir. Özel sektörde çalışan hukuk müşavirleri de anlaşma ve sözleşmeleri doğrultusunda ücret alırlar. Bu kapsamda 2019-2020 Hukuk Müşaviri maaşları ortalama 10 bin TL civarındadır.

Devlette Hukuk Müşaviri Maaşı

Kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette çalışan hukuk müşavirlerinin maaşları sık sık merak edilmektedir. Binlerce hukuk mezunu ve binlerce avukat devlette hukuk müşaviri olmak istemektedir. Bu nedenle de personellerin aldıkları ücretleri ve maaşları araştırmaktadır. Devlette hukuk müşaviri maaşları 2019 yılında yapılan zamlar ve yansıtılan enflasyon farkı ile yükseltilmiştir. İşte devlette hukuk müşaviri maaşları 2019…

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan hukuk müşaviri maaşı 2019 4 bin 500 TL civarındadır.

6/1 derecesinde meslekte 6 yıl deneyimli olan müşavirin maaşı 2019 yılında 4 bin 600 TL civarındadır.

4/1 derecesinde 12 yıl deneyimli müşavirler 2019 yılında 4 bin 700 TL maaş alır.

1/1 derecesinde 21 yıl deneyimli bir müşavir 6 bin 500 TL maaşl alır.

1/4 dereesinde 25 yıl deneyimli hukuk müşaviri 6 bin 600 TL maaş alır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki yukarıda yer alan maaşların içerisinde aile yardımı, çocuk yardımı, asgari geçim indirimi, döner sermaye ücreti, kuruma göre değişen ödeme farklılıkları yansıtılmamıştır. Bu ücretler eklendiğinde hukuk müşaviri maaşlarının daha da artması beklenmektedir.  Personellerin maaşlarını önemli ölçüde artıran bir diğer unsur da vekalet ücretleridir. Vekalet ücretlerinin eklenmesiyle de maaşlar oldukça yükselmektedir.

Özel Sektörde Hukuk Müşaviri Maaşı

Kamu kurumlarına girmeyerek özel sektörde veya serbest olarak faaliyet gösteren avukatlar çok büyük paralar kazanabilmektedir. Bu avukatlar özel sektördeki şirketlere hukuk müşavirliği hizmeti de verebilir. Bu durumda avukatlar ile şirketler arasında sözleşme imzalanır. Bu durumda dava başına veya süreye bağlı olarak bir ücrette anlaşılır. Ayrıca şirtketler bünyesinde hukuk müşaviri olarak çalışan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişilerde deneyimleri, şirketin maaş politikası ve başarılarına oranla maaş alırlar.  Özel sektörde hukuk müşaviri maaşları 2019 5 bin TL ile 50 bin TL arasında değişmektedir. Ayrıca şirketlere danışmanlık hizmeti veren avukatlarda yıllık 1 milyon liraya kadar ücret alabilmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu