kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2023 Hukuk Müşaviri Maaşları Ne Kadar?

2023 Hukuk Müşaviri Maaşları Ne Kadar? Hukuk müşaviri çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl? Özel sektörde ve devlette hukuk müşaviri maaşları 2023 ne kadar?

A+
A-

Özel sektörde ve devlette yer alan hukuk müşaviri kadroları hukuk mezunları için her zaman cezbedici olmuştur. Hukuk müşavirleri çalıştıkları kurumlarda her zaman en saygın personeller arasında gösterilir. Ülkemizde her yıl binlerce kişi hukuk fakültelerinden mezun olmaktadır. Bu kapsamda binlerce kişi hukuk müşaviri olmak istemektedir. Bu nedenle hukuk müşavirleri ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. En çok sorulan soru ise “Hukuk müşaviri maaşları ne kadar?” sorusudur. Peki 2023 Hukuk müşaviri maaşları ne kadar? Hukuk müşavirleri ne kadar maaş alır? Hukuk müşaviri çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl?

İdare Hukuku Soruları ve Cevapları 3

Hukuk Müşaviri Çalışma Şartları

Hukuk müşavirlerinin çalışma şartları diğer kadrodaki devlet memurlarına göre iyi durumdadır. Üstelik devlet memurları Türkiye’nin farklı şehirlerinde çalışabilecekken hukuk müşavirleri Ankara’da çalışırlar. Çünkü müşavirlerin çalıştığı bakanlıklar Ankara’da bulunur. Müşavirlerin bakanlıklarda özel odaları ve çalışma ortamları bulunur. Ayrıca iş yükleri fazla değildir. İstisnalar olabilir ancak hukuk müşavirleri çalıştıkları kurumlarda mutlu olurlar genellikle.

Hukuk Müşaviri Çalışma Saatleri

Hukuk müşavirleri çalıştıkları kurumlarda hukuki iş ve işlemlerle ilgilenir. Örneğin hukuksal düzenlemeler, sözleşmeler, vergiler, davalar gibi işler personelin sorumluluğundadır. Ayrıca personellerin ve kurumların yasal faaliyetlerini yine bu personeller denetler ve düzenler. Hukuk müşavirleri tüm bu işleri ve işlemleri tıpkı diğer memurlar gibi 09.00-17.00 mesaisi arasında yaparlar. Ancak mahkemelerde davaya katılmaları durumunda iş yerine farklı saatlerde giriş ve çıkış yapabilirler.

2023 Hukuk Müşaviri Maaşları

Hukuk müşavirleri hem kamu kurum ve kuruluşlarında hem de özel sektörde şirketlerde çalışabilirler. Yaptıkları hizmet sonucunda ücret ve maaş alırlar. Devlette çalışan hukuk müşavirlerinin vekalet ücreti de aldığını belirtmek gerekir. Özel sektörde çalışan hukuk müşavirleri de anlaşma ve sözleşmeleri doğrultusunda ücret alırlar. Bu kapsamda 2023 Hukuk Müşaviri maaşları ortalama 35 bin TL civarındadır.

Devlette Hukuk Müşaviri Maaşı

Kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette çalışan hukuk müşavirlerinin maaşları sık sık merak edilmektedir. Binlerce hukuk mezunu ve binlerce avukat devlette hukuk müşaviri olmak istemektedir. Bu nedenle de personellerin aldıkları ücretleri ve maaşları araştırmaktadır. Devlette hukuk müşaviri maaşları 2023 yılında yapılan zamlar ve yansıtılan enflasyon farkı ile yükseltilmiştir. İşte devlette hukuk müşaviri maaşları 2023…

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan hukuk müşaviri maaşı 2023 35 bin 500 TL civarındadır.

 

Ayrıca belirtmek gerekir ki yukarıda yer alan maaşların içerisinde aile yardımı, çocuk yardımı, asgari geçim indirimi, döner sermaye ücreti, kuruma göre değişen ödeme farklılıkları yansıtılmamıştır. Bu ücretler eklendiğinde hukuk müşaviri maaşlarının daha da artması beklenmektedir.  Personellerin maaşlarını önemli ölçüde artıran bir diğer unsur da vekalet ücretleridir. Vekalet ücretlerinin eklenmesiyle de maaşlar oldukça yükselmektedir.

Özel Sektörde Hukuk Müşaviri Maaşı

Kamu kurumlarına girmeyerek özel sektörde veya serbest olarak faaliyet gösteren avukatlar çok büyük paralar kazanabilmektedir. Bu avukatlar özel sektördeki şirketlere hukuk müşavirliği hizmeti de verebilir. Bu durumda avukatlar ile şirketler arasında sözleşme imzalanır. Bu durumda dava başına veya süreye bağlı olarak bir ücrette anlaşılır. Ayrıca şirtketler bünyesinde hukuk müşaviri olarak çalışan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişilerde deneyimleri, şirketin maaş politikası ve başarılarına oranla maaş alırlar.  Özel sektörde hukuk müşaviri maaşları 2023 30 bin TL ile 50 bin TL arasında değişmektedir. Ayrıca şirketlere danışmanlık hizmeti veren avukatlarda yıllık 1 milyon liraya kadar ücret alabilmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İdare Hukuku Soru ve Cevapları 2

Baro avukatları para alır mı?

Türkiye Barolar Birliği, hakkını aramak için hukuksal yollara başvurmak isteyen ama maddi imkânları olmayan kişilere ücretiz avukat atayarak, hak arama özgürlüğü güvence altına alır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.