kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

2021 YKS Sayısal (Y-SAY) Puan Türünde 1 Net Kaç Puan Getirir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavına her yıl iki buçuk milyondan fazla aday katılmaktadır. Bu sınava hazırlanan adaylar, derslere göre 1 netin kaç puan getirdiğini hesaplamakta zorlanmaktadır. Derslere göre her 1 netin kaç puan getirdiği bilinirse hangi alana daha çok çalışılması gerektiği de ortaya çıkacaktır. Bu nedenle biz de sınava hazırlanan arkadaşlarımız için 2021 YKS Sayısal puan türünde 1 net kaç puan getirir? Sorusuna cevap vermek istedik.

2021 YKS Sayısal (Y-SAY) Puan Türünde 1 Net Kaç Puan Getirir?
YKS
A+
A-

2018 yılından beri uygulanan YKS, iki aşamadan oluşan üniversiteye giriş sınavıdır. Bu sınav temel yeterlilik ve alan yeterlilik testlerinden oluşmaktadır. Sınava katılan adaylar, TYT’de Temel Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri konularından oluşan120 soruyu çözmeleri gerekirken, AYT’de ise hesaplanmasını istedikleri puan türüne göre en az 80 soru çözmektedir. YKS Sayısal puan türünün hesaplanması için adaylar, AYT sınavında yer alan Matematik ve Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 testleri, YKS Sayısal puanı için; AYT sınavında yer alan Edebiyat-Sosyal Bilimler-1 ile Sosyal Bilimler-2 testleri ve YKS Sayısal puanı için de Matematik ve Fen bilimleri testleri çözülmelidir. Peki, bu testlerde yer alan soruların hepsi aynı puanda mıdır? 2021 YKS Sayısal puan türünde 1 net kaç puan getirir? Her bir dersin Y-SAY puan türüne etkisini yazımız devamında görebilirsiniz.

YKS’de 1 Net Kaç Puan Getirir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavında yer alan dört puan türü içinde farklı derslerde yapılan 1 netin puan getirisi farklıdır. Örneğin, TYT’de çıkan matematik sorularından yapılan 1 netin YKS EA, YKS SAY, YKS SÖZ ve YKS DİL puan türüne getirisi birbirinden farklıdır. Aynı şekilde Sosyal Bilimler 2 testinin YKS EA ve YKS SAY puan türüne hiçbir etkisi yoktur. 1 Türkçe neti, 1 Sosyal Bilimler neti Y-SAY puan türünü ne kadar etkilemektedir? Yazımız devamında farklı derslerde yapılan her 1 netin 2021 YKS Sayısal puan türünü kaç puan etkilediğini belirtmek istiyoruz.

YKS Sayısal (Y-SAY) Puan Türünde 1 Net Kaç Puan Getirir?

YKS SAY puan türüne etkisi olan dersler: TYT’de çıkan 120 sorunun tamamı ve AYT’de çıkan Matematik ve Fen Bilimleri-2 sorularıdır. Bu derslerde yapılan netlerin 2020 Y-SAY puan türüne etkileri şöyledir:

  • 2020 TYT’de yapılan her 1 Türkçe netinin YKS SAY puanına etkisi: 1,35 ile 1,4 puan arasında değişmektedir.
  • 2020 TYT’de yapılan her 1 Sosyal Bilimler netinin YKS SAY puanına etkisi: 1,55 ile 1,60 puan arasında değişmektedir.
  • 2020 TYT’de yapılan her 1 Temel Matematik netinin YKS SAY puanına etkisi: 1,40 ile 1,45 puan arasında değişmektedir.
  • 2020 TYT’de yapılan her 1 Fen Bilimleri netinin YKS SAY puanına etkisi: 1,45 ile 1,50 puan arasında değişmektedir.

  • 2020 AYT’de yapılan her 1 Matematik netinin YKS SAY puanına etkisi: 2,70 ile 2,75 puan arasında değişmektedir.
  • 2020 AYT’de yapılan her 1 Fizik-2 netinin YKS SAY puanına etkisi: 3,15 ile 3,20 puan arasında değişmektedir.
  • 2020 AYT’de yapılan her 1 Kimya-2 netinin YKS SAY puanına etkisi: 2,75 ile 2,80 puan arasında değişmektedir.
  • 2020 AYT’de yapılan her 1 Biyoloji-2 netinin YKS SAY puanına etkisi: 3,30 ile 3,35 puan arasında değişmektedir.

Görüldüğü üzere, YKS sonuçlarına göre Sayısal puan türüne en fazla etkisi olan sorular, AYT bölümünde sorulan biyoloji soruları olmuştur. 13 Biyoloji-2 sorusunun Y-SAY puan türüne etkisi 43 puandır. Y-SAY puan türüne en az etkisi olan ders ise Türkçe olmuştur. TYT bölümünde en fazla etkisi olan ders, Sosyal Bilimler olmuştur.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.