kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Yedek Subay-Asteğmen Maaşları Ne Kadar?

Yedek Subay-Asteğmen Maaşları Ne Kadar? Yedek Subay-Asteğmen Nedir? Ne Demek? Asteğmen, Yedek Subay ve Aztek Aynı Şey Mi? Asteğmen Ne İş Yapar? Yedek Subay Görevleri

A+
A-

Yedek Subay-Asteğmen Maaşları Ne Kadar, görevleri nelerdir, Asteğmen ve yedek subay aynı şey mi gibi sorularınızın cevaplarını sizler için bu yazımızda cevapladık.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde farklı rütbe ve görevde binlerce askeri personel bulunmaktadır. Orduda en üst rütbeliler general, tuğgeneral, tümgeneral ve orgeneral rütbeleridir. En altta ise er ve erbaşlar bulunur. Tüm bu hiyerarşi arasında bir de asteğmen başka bir ifadeyle yedek subaylık rütbesi bulunur. Ancak bu rütbe hakkında pek az kişi bilgi sahibidir. Peki asteğmen nedir? Yedek subay nedir? Asteğmen ve yedek subay aynı şey mi? Aztek ne demek? Asteğmen ve yedek subay maaşları ne kadar? Asteğmenler ne kadar maaş alır?

İtfaiye Eri Maaşları 2023 Ne Kadar?

Yedek Subay-Asteğmen Nedir? Ne Demek?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en düşük subay rütbesi yedek subay rütbesidir. Bu rütbe asteğmen olarak da bilinir. Halk ağzında ise “aztek” olarak bilinirler. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde asteğmen rütbeli personeller görülebilmektedir. Bu kişiler takım veya kısım komutanı olarak görevlendirilirler. 

Günümüzde sivil hayatında öğretmen, avukat, mühendis, mimar gibi önemli mesleklere sahip kişiler askerlik görevlerini uzun dönem yapmayı seçebilirler. Bu durumda onlara yedek subay olarak askerlik yapma fırsatı sunulur. Kısa dönem er olarak askerlik yapmak yerine uzun dönem yedek subay olarak görev yaparlar. Askerliklerinin bitmesine bir ay kala teğmen rütbesine terfi edilirler ve asker olarak görev yapmaya devam etme şansı elde ederler.

Asteğmen, Yedek Subay ve Aztek Aynı Şey Mi?

Asteğmen ve yedek subay aynı şeydir. Bu kişiler erler arasında, halk arasında aztek olarak adlandırılırlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan asteğmenler takım komutanı, batarya, kısım subayı olarak görev yapabilirler. 

Asteğmen Ne İş Yapar? Yedek Subay Görevleri

 • Asteğmenler veya yedek subaylar orduda ihtiyaç duyulan yerlerde görevlendirilirler.
 • Takım komutanı olarak görev yapabilirler.
 • Kısım amiri olarak görev yapabilirler.
 • Batarya subayı, atış destek timi subayı ve eğitim subayı olarak görev yaparlar.
 • Nöbet tutarlar.
 • İdari anlamda verilen yazışmaları yaparlar.
 • Eğitim birliklerine yeni gelenlerle ilgilenirler.
 • Komutanların verdiği görev ve emirleri yerine getirirler.
 • Terör operasyonlarına çıkabilirler.

Asteğmen ve Yedek Subay Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde uzun dönem askerlik süresi 1 yıl yani 12 aydır. Kısa dönem askerlik süresi ise 5 aydır. Yedek subaylık yapan kişiler 12 ay boyunca askerlik görevlerini yerine getirirler. TSK’da subay sınıfında çalışacakları için ve rütbeli oldukları için maaşları da merak edilir. Personelin evlilik, çocuk, eğitim durumuna göre maaşları değişebilir. Ancak yedek subay maaşları ortalama 10-15 bin TL seviyesindedir. Asteğmen maaşları personeller teğmen olduğunda artmaktadır.

Belediye Başkan Yardımcısı Maaşları 2023 Ne Kadar?

Asteğmen Yedek Subay aynı mı?

Yedek subay olarak da bilinen asteğmen, en düşük subay rütbesi olarak tanımlanabilir.

Yorumlar

 1. Burak Avatar Burak dedi ki:

  Merhaba

 2. Nurullah Avatar Nurullah dedi ki:

  “aztek” değil “astek” olacak. Aztek eski bir medeniyet.