KPSS

4129 Nitelik Kodu Nedir? 4129 Nitelik Kodu İle Kaç Kadro Açılıyor?

Kamu personeli seçme sınavı sonrasında alınan kpssp3 puanı ile gerçekleştirilen merkezi yerleştirme işlemi dört kez yapılmaktadır. Merkezi yerleştirmelerde bazı kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına personel alınmaktadır. Bu atamalar ile memur, sözleşmeli personel, vhki, bilgisayar işletmeni ataması yapıldığı gibi; mühendis, mimar, programcı, psikolog, sosyal çalışmacı, sosyolog gibi kadrolara da atama yapılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları hangi kadrolara atama yapılmasını istiyorsa, ilgili kadro için bazı lisans bölümünden veya bölümlerinden mezun olma şartı koymaktadır. Bu şartı da merkezi yerleştirme öncesinde yayımlanan tercih kılavuzundaki nitelik kodları ile belirtmektedir. Tercih kılavuzunda belirtilen 4129 nitelik kodu da bu amacı ifade edene kodlardan bir tanesidir. Şimdi sizlere bu kodu açıklamak istiyoruz.

4129 Nitelik Kodu Nedir?

En basit şekliyle, 4129 nitelik kodu: Merkezi yerleştirme kılavuzunda belirtilen bazı kadro unvanları için sosyoloji bölümünden mezun olanların başvuru yapabileceğini belirten koddur. Tercih kılavuzunda yer alan sosyolog kadro unvanı için aranan nitelikler bölümünde 4129 nitelik kodu kesinlikle yer almaktadır. Sosyolog kadrosu dışında da bazı kamu kurum ve kuruluşların kadrolarında spesifik olarak sosyolog mezunu arandığı için bu kod kullanılmaktadır. Kpssp3 puanı hesaplanan sosyoloji bölümü mezunları, bu kod ile açılan kadrolara başvuru yapabilmektedir. Diğer lisans mezunları ise bu kod ile açılan kadrolara başvuru yapamazlar.

4129 Nitelik Kodu İle Kaç Kadro Açılıyor?

Kpss sonrası gerçekleştirilen merkezi atamalarda açılan kadro sayısı yıldan yıla azalmaktadır. Özellikle, son yıllarda gerçekleştirilen atama sayılarına bakıldığında bin kişinin altında lisans mezunu ataması dahi yapılmadığı dönemlere rastlanacaktır. Bu de merkezi atamalarda spesifik bölümlerden mezun olanlara ait atama sayısının yok denecek düzeye düşmesine sebep olmuştur. Bu nedenle 4129 nitelik kodu ile alınan sosyolog sayısı çok azalmıştır. Kpss tercih dönemlerine göre, 4129 nitelik kodu ile yapılan atama sayıları şu şekildedir:

  • Kpss 2018/1’de 4129 nitelik kodu ile sosyolog ataması: 0
  • Kpss 2017/2‘de 4129 nitelik kodu ile sosyolog ataması: 7
  • Kpss 2017/1’de 4129 nitelik kodu ile sosyolog ataması: 1
  • Kpss 2016/2’de 4129 nitelik kodu ile sosyolog ataması: 12
  • Kpss 2016/1’de 4129 nitelik kodu ile sosyolog ataması: 1

4001 Nitelik Kodu İle Açılan Kadrolara Sosyoloji Mezunları Başvurabilir Mi?

4001 nitelik mezunu lisans mezunu olan bütün adayların başvuru yapabildiği kadroları göstermektedir. Bu nedenle 4129 nitelik kodu ile tercih yapan sosyoloji mezunları, 4001 nitelik kodu ile açılan kadrolara da başvuru yapabilmektedir. Yıllar içerisinde 4001 nitelik kodu ile açılan kadrolarda da azalma meydana gelmiştir.

Bize sormak istediklerinizi forum sayfamızdan iletebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu