4D İşçi Kadrosu Nedir? Ne Demek? Özlük Hakları Neler?

4D İşçi Kadrosu Nedir? Ne Demek? Özlük Hakları Neler? 4D İşçi Kadrosu Ne Demek? 4D İşçi Kadrosunun Özellikleri Nelerdir? 4D İşçi Kadrosunun Özlük Hakları Nelerdir?

08.04.2021
A+
A-

Türkiye’de milyonlarca vatandaş iş hayatında aktif olarak çalışmaktadır. Devlet kadrolarında çalışan memurlar, sözleşmeli personeller ve işçiler bulunur. Özel sektörde de sözleşmeli personeller ve taşeron işçiler çalışır. Tüm bu çalışanların sosyal güvenlikten faydalanabilmeleri ve emekli olabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmaları şarttır. Bu güvence sistemleri 4A, 4B, 4C, 4D olarak adlandırılabilir. Örneğin 4A SGK’ya prim ödeyen çalışanları ifade etmektedir. Bu kişiler iş yerlerinde sözleşmeli olarak çalışırlar. Ancak özellikle 4D işçi kadrosu hakkında bilgi sahibi olanların sayısı çok azdır. Peki 4D işçi kadrosu nedir? Ne demek? 4D işçi kadrosu özlük hakları nelerdir?

4D İşçi Kadrosu Nedir? Ne Demek?

4D kadrosu, işçilerin belli başlı alanlardaki işlerde faaliyet göstermeleri, hizmet vermeli ve bu alandaki mevzuatı kapsamaktadır. 4D kadrosu, belirli işçi kadrolarından oluşmaktadır. Örnek vermek gerekise taşeron işçiler bu kadroya örnektir. 

4D işçi kadrosu Türkiye’de sık sık duyulan bir başlıktır. Çok geniş çaplı çalışma alanına sahip olan bu kadro ile işçilerin kadroları, özellikleri ve özlük hakları tespit edilir. 

4D İşçi Kadrosunun Özellikleri Nelerdir?

B kadro süreli iş sözleşmeleri ile istihdam edilen ve çalıştırıların işçilerin geçici işleri için kullanılır. Farklı kadro ve çalışanları işaret eden A, B ve C fıkralarında belirtilen başlıkların dışında kalırlar. Bu alandaki mevzuata göre sürekli olan işçi kadrolarından daha farklı, daha belirsiz bir durumları mevcuttur.

Bu işçilerin sözleşmeleri süreli olarak yapılmaktadır. İşçi ile işveren arasındaki sözleşme süresi sona erdiğinde işçinin de çalışma süresi sona erer. Sözleşme süreli olarak yapıldığı için de bu durum geçici iş olarak ifade edilir. Bu kişiler sürekli işçi kadroları ile birlikte görev yapabilirler. İşçiler kampanyalarda, mevsimlik işlerde, orman yangılarında, kamu alanlarındaki geçici alanlarda görev yapabilir.

4D İşçi Kadrosunun Özlük Hakları Nelerdir?

4D işçi kadrosunda çalışan bir kişinin ne şartlarda, hangi özlük haklarıyla çalıştığı bilinmemektedir. Bu kadrodakiler geçici işçi olarak görev yaparlar. Bu kişilerin özlük hakları da 4587 sayılı iş kanunu ve 657 sayılı kanuna göre belirlenebilir. 4D işçilerin özlük hakları şöyle ifade edilebilir;

  • Yıllık ücret izin hakları vardır
  • Kıdem tazminatı alabilirler
  • Haftalık çalışma saatleri belirlidir
  • Kadınlara doğum izni hakkı vardır
  • İzin haklarında mazeret izni bulunur
  • Erkek olan işçiler baba olduğunda 5 gün boyunca ücretli izin kullanabilir
  • Vefat durumunda ölüm izni alabilirler.
  • İşçilerin engelli çocuğu varsa izin kullanabilirler
Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.