kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

8 Bin Bekçi Alımı 2019 Başvuru Şartları Nelerdir?

8 Bin Bekçi Alımı 2019 Başvuru Şartları Nelerdir? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Türkiye'de 21 binin üzerinde bekçinin görev yaptığını ve 8 bin bekçinin daha alınacağını açıkladı. Peki Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı ne zaman?

A+
A-

Türkiye’de yıllardır en önemli gündem maddesi güvenlik olmuştur. Özellikle iç güvenlik konuları her zaman kamuoyunun gündemini meşgul etmiştir. Hırsızlık, terör, asayiş, uyuşturucu gibi konular nedeniyle ülkede iç güvenlik konusuna büyük önem verilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan polisler canla başla 7 gün 24 saat anlayışı ile görev yapmaktadır. Polislerden sonra ise çarşı ve mahalle bekçileri de göreve alınmıştır. Eski yıllardaki gibi bekçilerin sokaklarda, mahalleler de görev yapmaya başlamasıyla suç oranlarında da azalma yaşanmıştır. Uygulama sonuç verdikçe bekçi alımları artarak devam etmiştir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dönem dönem bekçi alımı yapılacağını açıklanmıştır. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da temasları sırasında 8 bin bekçi alımı daha yapacağını açıkladı. Bakan tarafından yapılan bu açıklama ile birlikte binlerce kişi bekçi alımlarına ilişkin araştırma yapmaya başladı. Binlerce kişi bekçi alımı başvurularını yapmak için gün saymaya başladı. Peki 8 bin bekçi alımı başvuru şartları nelerdir? 2019 Bekçi alımı başvuruları ne zaman?

2019 8 Bin Bekçi Alımı Ne Zaman?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra bekçi alımları hız kazandı. Binlerce kişi bekçi olarak işe alındı. Türkiye şu anda iç güvenlik alanında çalışan 21 binin üzerinde bekçi bulunuyor. Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin 4 bin 200 tanesi İstanbul’da görev yapıyor. Bu kapsamda Bakan Soylu 8 bin bekçi alımı daha yapılacağını açıkladı. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde asayişi, güvenliği, can ve mal güvenliğini, geceleri şehrin huzurunu sağlamak için görev yapan bekçilerin sayısı git gide artacak. Yeni alınacak personeller de yoğun olarak büyükşehirler de görev yapacak. Süleyman Soylu 8 bin bekçi alımına ilişkin tarih belirtmedi ancak 2019 yılı içerisinde ilanın yayınlanması bekleniyor. Kamu Haber

8 Bin Bekçi Alımı Başvuru Şartları 2019

Türkiye’de binlerce kişi çarşı ve mahalle bekçisi olmak istemektedir. Yapılan bekçi alımları ile binlerce kişiye yeni bir iş kapısı açılmıştır. Türkiye’nin farklı bölgelerinde binlerce kişi bu kapsamda İçişleri Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmiş ve edilmektedir. Görev yapan bekçi sayıları artıkça, bekçiler daha görünür oldukça insanlar “Nasıl bekçi olunur?” sorusunu sormaya ve araştırma yapmaya başladı. İşte bekçi alımı başvuru şartları 2019…

Adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve en az lise veya lise dengi okullardan mezun olmaları gerekmektedir.

Adayların en az 167 cm boyunda olmak ve beden kitle indeksleri dahil olmak üzere 18 ile 27 arasında olmaları gerekmektedir.

Adayların bekçi alımı için başvuru yaptıkları il sınırları içerisinde en az 1 yıl boyunca ikamet ediyor olmaları son derece önemlidir.

Alımlara ilişkin en önemli detay ise askerlik şartıdır. Adayların askerlik ödevini bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Adayların 18 yaşını tamamlamış yani 18 Mart 2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmaları gerekmektedir. Yine adayların 31 yaşından gün almamış yani 18 Mart 1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmaları gerekmektedir.

Adayların toplum değerlerine göre kötü şöhretli tanınmamaları gerekmektedir. Ayrıca adayların kamu haklarından mahrum olmamaları, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası almış olmamaları ve mahkum bulunmamaları gerekmektedir.

Adayların memur olmaya ilişkin bir engellerinin bulunmamaları gerekmektedir. Bekçi olmak isteyen adayların silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki bir engellerinin olmaması son derece önemlidir.

Bekçiler son derece zorlu görevleri icra edeceklerdir. Bu kapsamda Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımayan adaylar bekçi olamayacaklardır.

Bekçi olmak isteyen kişilerin alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaları sebebiyle tedavi görmüş olmamaları veya görüyor olmamaları gerekmektedir.

Adayların sağlık sebepleri dışında hiçbir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.

Bekçiler iç güvenlik alanında görev yapan personellerdir. Bu nedenle bu görevi üstlenmek isteyen kişilerin terör örgütleri ile örgütlerin legal ve illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş veya katılmamış olmaları gerekmektedir.

Bekçi olmak isteyen kişilerin başvuru tarihinde hiçbir siyasi parti veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamaları gerekmektedir.

Son ve en önemli madde ise adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması hayati önem taşımaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NE

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.