Kamu Haber

Arçelik Personel Alımı Nasıl Yapılır? Arçelik A.Ş. İş İlanları Nerede Yayımlanır? Arçelik İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kariyer planlamak, bireyin kendisine uygun işi bulması zor bir durumdur. Bizler bu zorluklar noktasında sizlere biraz olsun yardımcı olabilmek ve bu konularda size yol göstermek amacıyla yazılar hazırlamaya çalışıyoruz. Bu maksatla yazdığımız ve şu an okuduğunuz yazımızda Arçelik A.Ş. hakkında genel bilgilere, personel alımını nasıl yaptığına, iş ilanlarını nerede yayımladığına ve bunlar benzeri konulara ulaşabileceksiniz. Kamu Haber

ARÇELİK A.Ş. HAKKINDA GENEL BİLGİLER, ARÇELİK A.Ş. KAÇ YILINDA KURULMUŞTUR, KİM KURMUŞTUR VE NASIL BİR FİRMADIR?

Arçelik markası 1955 yılında Vehbi Koç tarafından kurulan bir beyaz eşya, elektronik ev aletleri markasıdır. 1955 yılından bu yana giderek büyüyen firma bugün 30000 çalışanı olan, Türkiye, Romanya, Çin, Güney Afrika gibi ülkelerde üretim tesisleri ve satış ve pazarlama ofisleri bulunan, 145’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunan bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketin kendi sitesinde kurumsal tanıtım bölümünde yazanlar ise şu şekildedir:

Arçelik A.Ş. bugün; dünya çapında 30.000 çalışanı, Türkiye, Romanya, Rusya, Çin, Güney Afrika, Tayland ve Pakistan’da olmak üzere 7 ülkede 18 üretim tesisi, 32 ülkede 34 satış ve pazarlama ofisi ve 11 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy, Altus ve Dawlance) 145’ten fazla ülkede ürün ve hizmet sunmaktadır.

Toplam Ciro: 16.096 milyon TL

Global Faaliyet Ağı: 7 Ülkede 18 Üretim Tesisi, 32 Ülkede Faaliyet Gösteren 34 Satış Ve Pazarlama Ofisi Organizasyonu, 145’ten Fazla Ülkede Ürün Ve Hizmet

Uluslararası Pazarlar:

Arçelik A.Ş.

Türkiye’de beyaz eşya, ankastre ve klimada %50’nin üzerinde pazar payı ile sektöründe lider  ve TV’de %28’in üzerinde pazar payı ile en fazla büyüyen şirket,

Toplam satışlarda Avrupa’nın en büyük üçüncü beyaz eşya şirketi,

Romanya’da Arctic ve Güney Afrika’da Defy markaları ile pazar lideri,

Bünyesine kattığı Pakistan’ın lider beyaz eşya şirketi Dawlance ile pazarın lideridir.

Global markası Beko:

Avrupa’nın toplam beyaz eşya pazarında 2’nci, solo beyaz eşya pazarında lider marka

İngiltere beyaz eşya pazarında 1’nci

Polonya beyaz eşya pazarında 1’nci

Fransa solo beyaz eşya pazarında 1’nci konumdadır.

ARÇELİK A.Ş. TARAFINDAN HANGİ POZİSYONLARA VEYA UNVANLARA KADRO AÇILMAKTADIR?

Elektrikli ve elektronik ev aletleri alanında bir dev olan firma bu büyüklüğüne karşılık olarak pek çok farklı unvan ve pozisyonda personel alımı, bu personel alımlarını da Türkiye’nin; İstanbul, Tekirdağ, Bolu, Eskişehir, Ankara gibi pek çok şehrine yönelik olarak yapmaktadır.

Yazımızı hazırladığımız tarihte şirketin resmi sayfasında 106 farklı ilan bulunmaktaydı. Bu ilanlardaki pozisyonları en genel haliyle sıralayacak olursak; Researcher, Engineer, Project Engineer, Team Leader, Developer, Senior Specialist, Call Center Kundernvertreter, Data Scientist gibi unvanlara ait kadrolar ile Yükleme-Boşaltma Elemanı, Denetim Sorumlusu, Teknisyen, Teknik Sorumlu gibi unvanlara ait kadrolar karşımıza çıkmaktaydı. Ayrıca bunlardan bağımsız olarak Genel Başvuru adı altında da bir ilan bulunmaktaydı.

Firma uluslararası alanda çalışması ve geniş bir ürün yelpazesine sahip olması hasebiyle hem bu tip yabancı unvanlı hem de güvenlik görevlisinden yöneticiye kadar geniş bir alanda personel alımı yapmaktadır.

ARÇELİK A.Ş. PERSONEL ALIMI NASIL OLMAKTADIR? ARÇELİK PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Arçelik personel alımı veya stajyer alımı yapmak istediğinde bunu kendi web sitesindeki İnsan Kaynakları linkinin altındaki Bize Katılın bölümündeki İş Başvurusu ve İş İlanları kısmında yayımlamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi geniş bir alanda faaliyet gösterdiği için bu kısımda hem birbirinden farklı pek çok unvan için iş ilanı bulunabilmekte hem de firma ihtiyacı oldukça personel aldığı için bu personel alımlarının net bir tarihi veya standardı olamamaktadır.

Firmaya çok farklı alanlarda personel alımı yapılması tabi ki net bir şablon olarak personel alımı başvuru şartları çıkarılmasına engel teşkil etmektedir fakat kabaca Arçelik iş ilanlarına başvuru şartlarını sıralamak gerekirse:

  • İlgili pozisyon ile ilişkili olan 4 yıllık lisans veya 2 yıllık önlisans bölümü veya bölümlerinden birinden mezunu olmak.
  • Birçok kadro için iyi derecede duruma bağlı olarak da orta derecede İngilizce bilmek hatta bazı ilanlar için ikinci dil biliyor olmak.
  • Başvurulacak pozisyonla ilişkili olan sertifikalara sahip olmak.
  • Yine birçok kadro için MS Office programlarını iyi derecede kullanıyor olmak.
  • Başvurulacak ilana bağlı olarak o alanda en az 3-4 yıl tecrübe sahibi olmak.
  • Yoğun çalışma temposuna ayak uydurmak ve yine çalışılacak işe bağlı olarak seyahat engeli bulunmamak.
  • Proje üretme alanında veya yönetim departmanlarında çalışacak olanlarda üretilmiş projeleri bulunmak veya yönetici olarak deneyim sahibi olmak.
  • Kadroya bağlı olarak gerekli programları ve ekipmanları kullanma konusunda beceri ve deneyim sahibi olmak.
  • Takım çalışması, insanlarla iletişim, disiplin gibi konularda yetenekli ve bunları geliştirmeye elverişli olmak

gibi genel bir tablo karşımıza çıkmaktadır. Kurumun köklülüğü ve büyüklüğü düşünülürse personel alımında aradığı şartların bu büyüklük ile paralel ilerlediği görülmektedir.

ARÇELİK A.Ş. İŞ İLANLARI NEREDE YAYIMLANIR? ARÇELİK İŞ BAŞVURUSU NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Yukarıda aslında belirtmiş olsak da Arçelik personel alımını kendi sitesinden yapmaktadır. Bu ilanların hepsine göz atmak için de www.arcelikas.com/sayfa/626/isbasvurusuveisilanlari adresine gitmeniz gerekmektedir. Bu adrese girdiğinizde açık pozisyonlar ile ilgili olarak şu tip bir uyarı ile karşılaşırsınız:

AÇIK POZİSYONLAR

Arçelik A.Ş.’de açılan pozisyonlar için ilan detaylarına bakabilir, üye hesabınızla giriş yaparak veya yeni hesap oluşturarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer aşağıda listelenmiş olan açık pozisyonlarda kendinize uygun bir ilan bulamadıysanız, lütfen Genel Başvuru ilanımıza başvurunuz.

Tercihini Yap Ekibinden Öneri

Kariyer planlamanız konusunda size yol göstermeye çalışan bir ekip olarak sizlere bu tip firmaların iş başvurusunun nasıl yapıldığını, nasıl şartlar taşımanız gerektiğini, unvanların, meslek gruplarının tanıtımını ve bu tip pek çok konuda yazı üretmeye çalışıyoruz. Bunlara yönelik olarak da özellikle bu tip firmalara girme noktasında size birkaç öneri sunmak istiyoruz.

Öncelikle bu tip köklü firmalarda işe girmek çok da kolay değildir. Yukarıda da gördüğünüz üzere genel olarak iyi yabancı dil, tecrübe ve bunlar gibi birçok yetenek aranmaktadır. Size öneri olarak sunabileceğimiz ilk şey eğitim ve öğretim hayatınızda dil öğrenmeye, staj yapmaya, kendinizi geliştirmeye ayırabildiğiniz kadar zaman ayırmanızdır.

Diyelim ki eğitim hayatınız bitti ve kendinizi yeterince geliştirmeden mezun oldunuz ve buralarda işe girmek istiyorsunuz, bu şartlar altında ne yapabilirsiniz? Bu şartlar altında da üniversitede kullanmadığınız, kullanamadığınız zamanı şu an kurtarmaya çalışabilirsiniz. Bir firmada bir işe girerek orada yeni işler üretmeyi, sürekli kendinizi geliştirmeyi ve çok çalışarak oradaki insanların takdirlerini kazanmayı deneyebilirsiniz. Eğer ki bunları iyi bir biçimde yaparsanız ve bu süreçte bir de yabancı dilinizi geliştirirseniz muhtemelen size uygun bir pozisyon açıldığında bu tip bir işe başvurunuz kabul edilecektir.

Bunların dışında bulunduğunuz yerdeki insanların takdirini kazanın derken de özellikle belirtmek istediğimiz referans oluşturmanızdır. Bu referans dayı, amca, tanıdık gibi referanslar olmak yerine işinizi iyi yaptığınız ve becerileriniz üzerinden size referans olacak insanlar olurlarsa inanın hayatınız boyunca iyi yerlerde olabilirsiniz. Her şey hak ettiğiniz gibi olsun.

AKLINIZA TAKILANLARI SORMAK, DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK VE PAYLAŞIMLARDA BULUNMAK İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu