kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Adli Sicil Belgesi (Sabıka Kaydı) Nereden Alınır?

Adli Sicil Belgesi (Sabıka Kaydı) Nereden Alınır?

A+
A-

1479 0 7dd2f0a54809e5e1dddd2730d67ae55b

Adli sicil belgesi nereden alınır? Adli sicil belgesi nasıl alınır? Adli sicil belgesi ne demek? Adli sicil belgesi sicil kaydına işlenir mi? Hangi bilgiler yer alır? Hangi bilgiler kayıtta yer almaz?

ADLİ SİCİL BELGESİ (SABIKA KAYDI)

Kesinleşmiş mahkeme kararına bağlı olarak kişiler hakkında verilen ceza ve güvenlik tedbirlerinin kaydedildiği sisteme adli sicil denilmektedir. Kişinin işlediği bir suç nedeniyle hakkında verilen yaptırımın adli sicil kaydına işlenebilmesi için, mahkeme kararının kesinleşmiş olması gerekir. Kesinleşmeyen kararlar, adli sicil belgesi dökümünde görünmez.

Oto Alım-Satım Yetki Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Hangi Bilgiler Adli Sicil Kaydına İşlenir?

1) Hapis cezaları 2) Ertelenmiş hapis cezaları 3) Adli para cezaları 4)Seçenek yaptırımına çevrilmiş olan kısa süreli hapis cezaları 5) Belirli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma ile ilgili kararlar 6) Türk vatandaşı hakkında yabancı mahkemeden verilmiş ve kesinleşmiş olan mahkumiyet kararının 7) Türk hukuku bakımından doğurduğu hak yoksunluklarına ilişkin olarak Cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkemece verilen kararlar 8) Ceza mahkumiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık dolayısıyla verilen kararlar 9) Ceza zaman aşımının dolduğunun tespitine ilişkin verilmiş kararlar 10) Genel veya özel affa ilişkin kanun; özel affa ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararları 11) Askeri Ceza Kanunu gereğince verilmiş olan mahkumiyet kararları ve feri cezalar

1479 2 7dd2f0a54809e5e1dddd2730d67ae55b

Adli Sicil Kaydında Yer Almayan Bilgiler

1) İdari para cezaları,2) Disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar,3) Disiplin suçlarına ve sırf askeri suçlara ilişkin mahkumiyet hükümleri,Adli Sicil Kaydı günlük hayatta pek çok kurum tarafından talep edilmektedir. Sürücü Ehliyeti başvurularında, burs başvurularında, iş başvurularında vb.. 

Kişiler Adli Sicil Belgelerini Nereden Alabilirler?

1) Cumhuriyet Başsavcılıklarından yani Adliyelerden,2) Kaymakamlıklardan,3) Yurt dışında konsolosluklardan,4) E-devlet üzerinden alabilirler.Adliyelerde “Adli Sicil Müdürlüğüne”, Kaymakamlıklara ve yurtdışında ise büyükelçiliklere sadece kimliğinizle başvuruda bulunarak Adli Sicil Belgenizi temin edebilirsiniz. 18 yaşından küçük olanların velileri bu belgeyi talep edebilirler.

1479 4 7dd2f0a54809e5e1dddd2730d67ae55b

Psikoteknik Belgesi (Raporu) Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

E-devlet üzerinden Adli Sicil Belgesini alabilmek için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi linkinden“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan ekranda “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” Seçeneğini işaretleyerek “Devam et” butonuna tıklıyoruz. Adli Sicil Kaydı Sorgulama Formunda yer alan bilgileri (adli sicil kaydı belgesini talep eden kurum türü, belgenin neden verildiği, nereye verileceği) eksiksiz ve doğru olarak doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna tıkladığınızda adli sicil kaydınıza ulaşmış olursunuz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ilgili sayfanın direkt yazdırılmamasıdır. Adli Sicil Belgesinin çıktısını alabilmek için öncelikle sağ üstte yer alan “Dosyayı İndir” seçeneğini tıklayarak dosyayı bilgisayarınıza indirin. İndirdiğiniz dosyayı yazdırarak ilgili kuruma teslim edebilirsiniz. E-devlet üzerinden alınan belgenin üzerinde güvenlik gereği bir barkod bulunmaktadır, belgeyi teslim alan kurum yetkilileri, belge sahibinin T.C. kimlik numarasını ve belge üzerindeki bu barkod numarasını girmek suretiyle adlî sicil belgesinin aslını görüntüleyerek doğrulayabilecektir. E-Devlet üzerinden alınan Adli Sicil Belgesinin geçerlilik süresi 6 aydır. 6 ay içinde bu belgeyi kullanabilirsiniz ancak bazı kurumlar sabıka kaydı belgesinin güncel olmasını yani daha yakın bir tarihte alınmasını talep edebilirler. kamu haber

Adli sicil kaydı her adliyeden alınır mı?

Sabıka kaydınızın bulunup bulunmadığına dair belgeyi, istediğiniz herhangi bir adliyeden, genelde giriş katta bulunan, sabıka kaydı bürolarından, aşağıda bulunan dilekçe örneğindeki boşlukları doldurup sunarak ve nüfus cüzdanı da ibraz ederek alabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Mustafa şahin Avatar Mustafa şahin dedi ki:

    18 yaş altı suç işleyenin sicil arşiv kaydı çıkarmı

  2. Muhammet Avatar Muhammet dedi ki:

    18 yaş altı suç işleyenler sabıka kaydı cikarmi