kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadar Olmuştur?

Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatı içerisinde çalışan gümrük muhafaza memurları ne kadar maaş alacaktır? Gümrük muhafaza memurları nerelerde ve hangi şartlarda çalışmaktadır? Muhafaza memurları kariyer olanakları nasıldır? İşte ek gelirleriyle birlikte gümrük muhafaza maaşları…

A+
A-

Gümrük muhafaza memurluğu; taşra teşkilatında yetkili olan ve sınır kapılarında, giriş çıkış noktalarında ve benzer yerlerde görev alan memurdur.  Gümrük muhafaza memuru maaşları ne kadar olmuştur birlikte bakalım…

Gümrük teşkilatı bünyesinde çalışan personelin yaklaşık yarısını oluşturan gümrük muhafaza memurları nerelerde çalışmaktadır? Gümrük muhafaza memurları ne kadar maaş alacaktır? Muhafaza memuru maaşlarının yanında mesai, yolluk, EK5000 ve tayın bedeli gibi ek gelirleriyle birlikte aylık ne kadar para kazanmaktadır?

Gümrük Personel Maaşları 2023

Gümrük Muhafaza Memuru Kimdir?

Gümrük muhafaza memurları, Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatı içerisinde yer alan Gümrük Bölge Müdürlükleri ve bu bölge müdürlüklerine bağlı müdürlüklerde çalışan kolluk görevlileridir.  Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatı içerisinde çalışan özel kolluk kuvvetlerine gümrük muhafaza memuru denilmektedir. Sınır kapılarında, deniz limanlarında, havaalanları /havalimanlarında ve serbest bölge giriş kapılarında çalışan gümrük kolluk birimleridir. Havaalanları/havalimanlarında x-ray bagaj kontrolü, sınır kapılarında mazot ölçümü, sınır giriş noktalarında araçların giriş ve çıkış kontrolü, muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürlüğünde kaçakçılıkla mücadele gibi görevlerde çalışmaktadır. Muhafaza memurlarının temel görevi, sınır güvenliğini yurda kaçak yollarla sokulmaya çalışılan eşyalardan korumaktır. Yurda çeşitli yollarla sokulmaya çalışılan veya yurttan çıkarılmaya çalışılan yasak eşyaların, hayvanların, bitkilerin ve hatta insanların önlenmesini sağlamaktır. Bu amaçla da gümrük müdürlüklerinde ve kaçakçılık ve istihbarat müdürlüklerinde çok fazla gümrük muhafaza memuru bulunmaktadır.

Gümrük Muhafaza Memuru Hangi Şartlarda Çalışmaktadır?

Gümrük muhafaza memurları çalışma şartları açısından yoğun bir iş temposunda çalışmaktadır. Kolluk birimi olarak görev yapan muhafaza memurları birçok yerde nöbet usulüne göre hizmet vermektedir. Türkiye sınır giriş kapılarında gümrük müdürlüklerinin iş yoğunluğuna göre 12/12, 12/24, 12/36, 24/24 veya 24/48 şeklinde çalışmaktadır. Bu çalışma bazı kapılarda gece/gündüz fark etmeksizin sürekli olarak devam edebilmektedir. Kapıkule, Gürbulak, Habur, Sarp ve Dilucu gibi sınır kapılarında çalışabilecek gümrük muhafaza memurları olduğu gibi; Çeşme, Alsancak, Marmaris ve Alanya liman kapılarında da çalışan muhafaza memurları bulunmaktadır. Bazı gümrük müdürlüklerinde muhafaza memurları normal memurlar gibi mesai saatleri içerisinde de çalışmaktadır. Yurda giriş yapan tırların mazot ölçümleri, dorse kontrolleri ve kabin kontrolleri, yurda giriş yapan araçlardaki yolcu beraberi eşya muafiyeti kontrolleri, yolcuların yolcu beraberi hediyelik eşya kontrolleri, limanlara ve serbest bölgelere giriş/çıkış yapan tırların mühür kontrolleri ve müdürlükler tarafından kendilerine verilen diğer görevleri yerine getirmekle görevlendirilirler. Türkiye’nin her bölgesinde, her noktasında çalışan muhafaza memurları bulunmaktadır. Hakkari Çukurca’da Üzümlü sınır kapısında çalışan bir muhafaza memuruna denk gelindiği gibi, İzmir Foça gümrük müdürlüğünde çalışan bir muhafaza memuruna da denk gelinmektedir. Farklı bölgelerde bulunan gümrük müdürlüklerinde emeklilikleri gelinceye kadar her bölgede görev yapmaktadırlar.

Gümrük Muhafaza Memurları Kariyer Olanakları Nasıldır?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde muhafaza memurları, bakanlığın belirttiği sınav şartlarını taşıdıkları takdirde yükselme sınavları içerisinde ilk olarak yer alan Şef veya Kısım Amirliği sınavına katılabilmektedir. Şef olan bir memurun bir sonraki aşamada katılacağı sınav gümrük müdür yardımcılığı sınavı olarak bilinmektedir. Kısım amiri olanların bir sonraki aşamada katılacakları sınav gümrük müdür yardımcılığı veya bölge amirliği olarak belirlenmiştir. Bölge amirliğinden de gümrük muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürü olunabilmektedir. Aynı şekilde şef olan bir muhafaza memuru gümrük müdür yardımcısı ve daha sonra da gümrük müdürü olabilmektedir. Atanma usulüne göre de gümrük ve dış ticaret bölge müdür yardımcısı ve bölge müdürü olabilmektedir.

Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları Ne Kadardır?

Ticaret Bakanlığının kadim kolluk kuvveti olan gümrük muhafaza memurları maaşları belirtilirken ek ücretleri de hesaba katılmalıdır. Gümrük muhafaza memurlarının aylık ellerine geçen parayı belirleyen kalemler: Cari aylık maaşları, aylık mesai gelirleri, yolluk olan müdürlüklerde yolluk gelirleri ve EK5000 – EK7500 olan yerlerde gelirleri olarak belirtmek gerekir. Kolluk görevlisi olarak çalışan muhafaza memurlarına tayın bedeli adı altında aylık bir ücret de ödenmektedir. Bütün bu gelirler hesaba katılarak gümrük muhafaza memurlarının aylık ellerine geçen gelir şöyle olacaktır:

  • Gümrük muhafaza memurunun aylık maaşı : 20-26 bin TL arası. (Taşrada yer alan bütün müdürlüklerde alınmaktadır.)
  • Gümrük muhafaza memurunun aylık yolluk ücreti : 1.250 – 2.500 TL arası. (Yolluk olan müdürlüklerde muhafaza memurları da yolluk almaktadır. Müdürlükler nezlinde dağıtılan yolluk miktarı değişmekte olduğundan aralık biraz geniş tutulmuştur. Her müdürlükte yolluk olmadığını bilinmelidir.

Gümrük Personeli İçin Yönetmelik Değişliği Yapıldı, Peki Şimdi Atamalar Nasıl Yapılacak?

  • Gümrük giriş kapılarında çalışan personele EK5000 veya EK7500 adı altında bir ek gelir de verilmektedir. Bazı sınır kapılarında EK7500 verilmekte olup bazı sınır kapılarında ve limanlarda EK5000 verilmektedir. İç gümrüklerde EK5000 yoktur. EK7500 ücreti 900 TL civarındadır, EK5000 ise 7000 TL civarındadır.
  • Son olarak muhafaza memurlarına tayın bedeli olarak aylık 350 TL civarında bir para verilmektedir.
  • Gümrük muhafaza memurları silah taşımalarına rağmen, silah tazminatı almamaktadır.

Bütün bunları hesaba katarak yapmış olduğumuz hesaba göre: Ticaret Bakanlığında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan gümrük muhafaza memurları aylık en az 20-26 bin TL civarında bir gelir elde edecektir. Yollukların yüksek olduğu ve EK5000 alınan müdürlüklerde bir muhafaza memurunun aylık maaşı 28.500 – 30.000 TL civarlarına çıkabilecektir.

Gümrük memuru silah taşır mı?

Silah taşıma ve kullanma yetkileri vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.