Taban Puanları

DGS Bilgisayar Bilimleri 2019 Taban Puanları

Ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan, 2 yıllık bölüm mezunu adayların girerek 4 yıllık programlara geçiş yapmasını sağlayacak puan türlerini almasını sağlayan sınavı düzenleyen, yürütmesini yapan, hazırlayan devlet kurumudur. Bu kurum sadece sınavı değil bu sınav sonrası yerleştirmeleri yapan ve yerleştirmelerin neye göre yapılacağını belirleyen kılavuzları hazırlayan ve yayımlayan bir kurumdur. Kılavuzlarda bölümlerin tercih edilirken hangi, kaç puan ile tercih edilebileceğini gösteren listeleri de yine bu kurum, kılavuzu yayımladığı yıldan önce yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan puanlar üzerinden derlemektedir.

2018 DGS yerleştirmeleri ile ortaya çıkmış taban puan verileri tam da bu yöntem ile 2019 DGS tercih kılavuzlarına bölümlerin tercih edilebileceği taban puanlar olarak eklenecektir ve bizler de bu mantık ile tüm bölümlere ait taban puanları sizin için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS BİLGİSAYAR BİLİMLERİ TABAN PUANLARI 2019

2018 yılı için dikey geçiş sınavı ile girilebilecek bilgisayar bilimleri kontenjanları 4 olarak belirlenmişti, 2019 DGS bilgisayar bilimleri kontenjanları da bizce bu civarda olacaktır.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleştirme sonucu ortaya çıkan DGS bilgisayar bilimleri puanları incelendiğinde ise en küçük ve bilinen puan ile yerleştirmenin Dokuz Eylül Üniversitesi’ne 282,24728 puan ile yapıldığı karşımıza çıkmaktadır. Adaylar bilgisayar bilimleri bölümünü DGS’nin sayısal (SAY) puan türü ile tercih edebilmektedirler ve bir aday eğer ki büyük bir değişiklik olmaz ise (sınav aşırı zor veya kolay, sistem değişikliği gibi değişiklikler) DGS’den SAY puan türünde bu civarda bir puan alır ise bilgisayar bilimleri bölümüne geçiş hakkı elde edebilecektir.

DGS aracılığı ile bilgisayar bilimleri bölümünü tercih etmek için ayrıca ÖSYM’nin yine DGS tercih kılavuzunda yayımladığı, hangi bölümü hangi bölüm mezunları tercih edebilir bilgisini içeren tabloda bilgisayar bilimleri bölümünü tercih edebilecek önlisans programı mezunu olmak gerekmektedir.

2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden toparlanmış verileri içeren DGS bilgisayar bilimleri 2019 taban puanları listesini içeren görsel yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Üniversite tercihi yapmak, sınavlara hazırlanmak, meslek sahibi olmak, işe girmek ve bunlar gibi hayatınızın geri kalan kısmını belirleyecek önemde konularda aklınıza takılan tüm soruları sorup cevaplar alabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfaları tecrübe ve bilgi sahibi yöneticileri ve üyeleri ile sizleri beklemektedir.

* DGS bilgisayar bilimleri taban puanları listesi ve DGS hakkında verdiğimiz diğer bilgiler ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan bilgiler üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da ÖSYM’nin yapacağı duyuru bu konuları şekillendireceği için ÖSYM resmi internet sitesini düzenli olarak takip etmeyi ve duyurulara göz atmayı ihmal etmeyiniz.

5922 1 7ca1b5f8a8340f31b0489a68c722c666

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu